Основната функция на пространството в центъра на Варна, известно като "Дупката", трябва да бъде обществена. Това показа допитването, в което участваха 134-а експерти и 3124 граждани. Според участниците в анкетата там не трябва да има жилищни сгради или търговски обекти, а многофункционален културен център с внимателно експониране на археологията.
Данните от проучването, проведено по инициатива на Община Варна и преминало под мотото „Да излезем от Дупката“, бяха представени днес.
Общо предложенията на експертите за бъдещето на пространството са над 35, сред които обществено пространство, мултифункционален център, парк, бизнес център, амфитеатър, концертна зала, спортна зала, експониране на археологическите разкопки и други. Анкета бе достъпна на платформата www.ideavarna.com до 20-ти септември.
„Чудесно е, че анкетата предизвика такъв голям обществен отзвук. Благодаря на всички, които се включиха, както и на всички доброволци. Личното ми мнение е, че това място може да съчетае една многофункционална, културна субстанция, която да събира варненци. Убеден съм, че идеите на хората могат да бъдат много хармонично съчетани. Явно е, че варненци отчитат обществената значимост и ценност на това място и искат то да бъде част от обществения живот на града. Тези идеи ще бъдат взети предвид, когато се формира заданието за провеждането на международен конкурс - така, както г-н кмета вече няколко пъти обявява това. Вярвам, че до края на годината заданието трябва да бъде готово, а в конкурса отново ще се включат най-добрите архитектурни бюра от цял свят, както стана с международния конкурс за библиотеката“, коментира главният архитект Виктор Бузев (в прикачения звуков файл чуйте какво каза арх. Бузев пред Даниела Стойнова).
Какво казват експертите:
Относно височините:
34,3% Застрояване до нивото на бул. „Княз Борис I“;
26,3% Застрояване, съобразено с височината на околните сгради –паметници на културата;
20,4% Свободно пространство, без застрояване;
19% Без ограничение във височините;
Относно плътността:
30,7% Свободно пространство, без застрояване;
18,2% Минимално застрояване – до 20%;
43,8% Застрояване до 50%;
7,3% Максимално застрояване;
Отговорност за пространството:
32,8% Община Варна, главен архитект;
31,4% Специалисти от областта на архитектурата;
3,6% Специалисти от областта на културата;
2,2% Специалисти от областта на историята;
28,5% Други
Неподходящи функции за пространството:
58,9% от експертите са категорични, че там не може да има мол, 27,1% - не искат паркинг.
28,8% от гражданите не искат на мястото да има търговски обект, мол, 21,4% - не искат паркинг. Общото мнение е срещу изграждане на жилищни, бизнес офиси и административни сгради.
„Имаме много категоричен отхвърлен отговор – търговски център тип мол. Тава е своеобразен парадокс, тъй като знаете, че предназначението на терена през 80-те години е било точно за търговски дом. В момента и граждани, и експерти смятат, че в никакъв случай това не трябва да се случва“, коментира социологът. Той обясни, че идеите за паркинг, хотел, заведения, жилищна или бизнес сграда също не се приемат добре сред анкетираните.
За какво е подходящо пространството в Дупката?
В топ 3 от предложенията на експертите са многофункционален културен център – изложбена зала, галерия, опера; експониране на археологията; обществено пространство – парк, площад.
В топ 3 от предложенията на гражданите – обществено пространство, парк, площад; амфитеатър; мултифункционален културен център.
Т. нар. Дупка е терен в центъра на Варна, заключен между булевард "Княз Борис I" и ул. "Княз Александър Батенберг", ул. "Воден" и ул. “Архимандрит Филарет". Тя се появява в края на 80-те години, след като местната власт събаря няколко къщи със статут на паметници на културата с идея на мястото им да бъде построен Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост. Подобни останки не са установени на други места в стария град. Пак на същото място са налични и руини от сгради от късната античност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Извън разкопаното пространство, но кореспондиращи с описаните старини, са открити и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.
През 1989 г. комисия към Националния институт за паметници на културата (НИПК) излиза с категорично становище, че разкритите древни останки са уникални както за града, така и в национален мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, тъй като преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до спиране на проекта за изграждане на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват „Античен град Одесос - Варна” е останало като грозна дупка в центъра на града.
Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..