Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха диамант "Матрьошка"

Прозрачният 910-каратов скъпоценен камък е с „изключително качество“.

Уникалният диамант, наречен "Диамантът Матрьошка", на емблематичните кукли за подреждане на Русия, беше открит наскоро в мина в република Якутия в Сибир от руската минна компания ALROSA.

Диамантът е колкото леща, с размери само 4,8 на 4,9 на 2,8 милиметра. Той има вътрешна кухина, която съдържа друг диамант с размери едва 1,6 кубически милиметра. Вътрешният диамант е напълно разхлабен и свободно може да се движи в кухината.

„Доколкото знаем, все още няма такъв диамант в историята на световния добив на диаманти. Това наистина е уникално творение на природата, още повече, че природата не обича празнотата. Обикновено някои минерали се заменят с други, без да се образуват кухини ”, казва в изявление Олег Ковалчук, заместник-директор по иновациите в Геологическото предприятие на ALROSA за изследвания и развитие.

Изумена от откритието си, минната компания се обръща към изследователското си подразделение с искане да проучи диамантите с помощта на инфрачервена спектроскопия и рентгенова микротомография.

Тъй като такъв диамант никога не е откриван досега, изследователите не са сигурни как се е образувал при толкова необичайни условия. Въпреки това, те имат няколко теории.

„Най-интересното за нас беше да разберем как се е формирало въздушното пространство между вътрешния и външния диамант“, обясни Ковалчук. „Имаме две основни хипотези. Според първата версия, минерал от мантията улавя диаманта по време на растежа му, а по-късно той се разтваря в земната повърхност.

„Според втората версия, слой от пореста поликристална диамантена субстанция се е образувал вътре в диаманта поради ултра бърз растеж и по-агресивните процеси на мантията впоследствие го разтварят. Поради наличието на разтворената зона, единият диамант е започнал да се движи свободно вътре в другия на принципа на матрьошката."

Голям брой диаманти съдържат други малки кристали или петна от минерали. Обикновено тези характеристики се считат за недостатъци, тъй като правят диаманта несъвършен. Според научния анализ на ALROSA обаче, този вътрешен обект всъщност е друг диамант, а не примес.

Като се има предвид тяхната уникалност, тези характеристики могат само да направят диаманта още по-ценен, въпреки че няма подробности колко може да струва единственият подобен скъпоценен камък.

Анализът също показа, че диамантът може да е на възраст над 800 милиона години. Може би е изненадващо, че е доста млад за диамант, тъй като повечето естествени диаманти са на възраст между 1 милиард и 3,5 милиарда години. Повечето от тях са били изковани дълбоко в земната мантия, на около 150 до 250 километра под земната повърхност при силна топлина и натиск.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57