Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останките на "Титаник" скоро ще изчезнат

Снимка: Уикипедия

Ситуацията продължава да става все по-лоша и по-лоша за „Титаник“. Повече от 107 години след потъването на „непотопяемия“ кораб, управляема подводница беше спусната на морското дъно, за да улови първите в историята 4K изображения на „Титаник“, но само за да разкрие, че емблематичните останки от корабокрушението са в изключително жалко състояние.

Международен екип от изследователи засне висококачествените изображения в началото на август по време на серия от пет гмуркания с управляемата подводница. На дълбочина от 3800 метра в ледено студените води на Северния Атлантически океан, отломките не са виждани от повече от 14 години. Изглежда обаче, последните години са били трудни. Голяма част от останките на кораба бавно, но сигурно се разтварят от ръжда, морска сол, бактерии и дълбоководни създания.

„Най-шокиращо влошен изглеждаше левия борд от страната на офицерските каюти, където са помещенията на капитана“, казва в изявление Парк Стивънсън, историк, който изследва „Титаник“.

„Ваната на капитана е любимо изображение сред ентусиастите на„Титаник “, а нея вече я няма. Цялата дупка на палубата от тази страна се е сринала, отнасяйки със себе си и кабините, а влошаването ще продължи да напредва."

Използвайки система от подводни камери, екипът направи и фотограметрични изображения на останките, които ще бъдат използвани за оценка на състоянието на кораба. Те ще дадат възможност за визуализиране на останките чрез технологията за виртуална реалност. Екипът на експедицията ще публикува пълните резултати от своето проучване заедно с документален филм, продуциран от Atlantic Productions.

„Титаник“ беше най-големият кораб в света по онова време и мнозина го смятаха за непоклатим, въпреки че всъщност никога не е бил рекламиран като „непотопяем“.

През нощта на 14 април 1912 г. корабът удря гигантски айсберг на около 600 километра южно от Нюфаундленд. До малките часове на 15 април 1912 г. лайнерът потъва, само пет дни след потеглянето си от Саутхемптън във Великобритания към Ню Йорк. Около 1500 души загиват, като се удавят или умират от измръзване в ледените води, въпреки че приблизително 705 души успяват да оцелеят.

Отломките на "Титаник" бяха открити едва през 1985 г., повече от 70 години след бедствието, по време на мисия на американските военни. Освен многото си изображения в популярната култура, оттогава корабът е обект на редица археологически и научни проекти.

Както показват тези нови изображения, физическите останки от историята започват бавно да избледняват.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57