Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За любовта - малка история от /глобалното/ село

Любовта не пита когато идва. Не пита какъв си, от къде си и дори какъв език говориш. Така се случва с двама души – тя българка, той англичанин. Животът ги събира в провадийското село Кривня. Запознават се в социалната мрежа, макар, че и двамата живеят в едно и също село. Не, че селото е голямо, но никога не са се срещали в него. Срещат се в нет-а. Пишат си, макар, че тя не знае английски език, а той не знае български. Превеждат си чрез платформата Гугъл. А преводите са повече от комични. Добре, че и двамата имат чувство за хумор. За англичанина не знам много, но с жената се запознах при едно от пътуванията ми до селата, за които правим предаване по Радио Варна. Красимира Костадинова е родом от Кривня. Сега е секретар в местното кметство, преди това е била секретар и на читалището. Знае много интересни истории от миналото на селото. И докато ми разказваше, разказа и за себе си.

В село Кривня имаме доста англичани, които са избрали домът им да бъде в селото. Мъжът, с когото живея, живее в Кривня от около 10 години. В началото е живял 6 месеца тук и 6 месеца в Англия.  Но преди 5 години окончателно решава, че ще остане да живее в Кривня.

Как се запознахте?

Първо чрез интернет независимо, че ние живеем в едно село. Беше наистина много странно. Първата ни комуникация беше с компютъра. Не сме се виждали.

Красимира КостадиноваА като си пишехте той вече в Кривня ли живееше?

Да. Знаех, че той живее в Кривня. Беше много интересно - живеем на едно място, но не сме се виждали, не сме се чували. В много смешни ситуации сме изпадали, защото той абсолютно не разбираше български език. По времето, когато аз учех в училище, задължителния език беше руският и немски или френски.

И как се разбирахте, как си пишехте?

Чрез Гугъл. Беше много смешно.

Гугъл ви превеждаше?

Да.

Нелепи преводи получаваха ли се?

Да. Много. Имала съм случай, когато той ме нарече "миризливо прасе" и беше доста комично. Но аз имам принцип - щом си приел за втора родина България, трябва да говориш български език. И той учи нашия език и сега комуникацията ни не е вече чрез Гугъл. Сега си говорим почти на български език.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15