Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образованието в Полша - с по-малко стрес за ученици и учители

6
Албена Илиева
Снимка: личен архив

По-спокойни, по-весели и по-здрави – такива са децата в едно полско училище, в което гостуваха варненски учители и ученици. Варненска група посещава основното училище в град Свиебодице, Полша тази есен, по международен образователен проект. Групата е от Средно училище „Свети Климент Охридски”, а един от преподавателите е Албена Илиева, учителка по английски език. Тя преподава на учениците от 5 до 7 клас. В интервю за Радио Варна сподели впечатленията си от полската образователна система.

Направи ми впечатление изключително интересният начин на преподаване по английски език. Там в почти всеки кабинет имаше освен карта и допълнителни материали от съвременни сайтове по английски език, което тук понякога ми липсва, тъй като не във всички кабинети има място да бъдат разположени. Направи ми впечатление и това, че нямаше затлъстели деца. Имаха изключително добра база по отношение на спорта. Имат и басейн.

Как е решен въпросът с храненето в училище?

Има столова към училището, където се приготвя храна. Храненето е балансирано. Децата и родителите могат сами да избират от менюто, в което има и вегетарианска храна.

Как е устроен учебният ден?

Денят започва в 8 или в 8.15 часа. Часовете са по 40 минути с 10 минути междучасие, като голямото междучасие е по-дълго от нашето. Занятията приключват до 14.30 часа. Няма занималня, но градът е от 12 000 души и казаха, че са устроени така, че да не се налага да има занималня.

Как изглеждат кабинетите в училище?

Почти като нашите, но с повече нагледни материали и повече проекти на децата окачени на стените. Под всеки проект беше написано името на детето, беше добавен и коментар от учител. Това допринася изключително много за тяхното самочувствие. Може би у нас се страхуваме повече от това дали подхождаме обективно към оценяването на децата и това ни предпазва да им дадем допълнителен стимул.

Учителите там дават ли толкова домашни като преподавателите в България?

Не. Не дават. И мисля, че трябва всички ние да си вземем малка поука.

А защо българските учители дават много домашни работи? Децата силно се съпротивляват на тези домашни и Вие го виждате.

Знам, че е така. И като учители и като родители го виждаме. Но в стремежа си нашите деца да постигнат най-добрия академичен успех, може би наистина сме прекалено втренчени в академичното предаване на материала и някак си на заден план остават другите неща. Забравяме, че децата имат интерес към спорта и игрите навън.

Че просто са деца.

Да.

По-добро ли се оказа полското училище от българското?

Децата са по-спокойни. Нямаше го този стрес при изпитването или при редуването на различните предмети. Часовете по спорт винаги бяха два един след друг и децата имат достатъчно време след това да си отдъхнат. Може би ние прекалено много се задълбочаваме в академичната страна на въпроса, докато при тях по–скоро е практически ориентирано и не е толкова стресиращо за децата и за колегите. По-малко е и бумащината.

Снимките в галерията са от посещението в Полша.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15