Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво следва с казуса Камчийски пясъци

| обновено на 10.02.21 в 12:53
Камчийски пясъци са най-големият дюнен комплекс и най-дългата пясъчна ивица в България.

Протест в защита на Камчийски пясъци организираха днес от Коалиция “За да остане природа в България” и инициативата “Зелени закони”, пред Министерски съвет в София.

Причината за протеста е пропусната забрана за строителство в района на защитената местност Камчия, чиято заповедта за обявяване беше обнародвана в "Държавен вестник" на 19 януари.

След като от „Зелени закони” алармираха за отпаднала забраната за строителство в района, който е част от европейската мрежа "Натура 2000", последва проверка на екоминистерството, която според съобщение от него от миналия петък – на 5 февруари, е установила, че става въпрос за технически проблем при обявяването на заповедта за защитената местност.

В резултат със заповед на министърът на околната среда и водите Емил Димитров процедурата за обявяване на защитена зона "Камчия" ще започне отново.

Според зелените сдружения обаче, в съобщението на МОСВ, никъде не пише, че ще бъде върната забраната за строителство в защитената местност „Камчия”, а само, че процедурата за обявяването ѝ започва отначало. Това коментира за Радио Варна Иван Радев от „Зелени закони”.

Още за аргументите на днешния протест, в който ще бъдат посрещнати министрите преди днешното си заседание, чуйте от Иван Радев в звуковия файл.


Едва 4 от общо 132 заменки, датиращи още от времето на кабинетите "Сакскобургготски" и "Станишев", подобни на казуса Камчийски пясъци са развалени, и то по инициатива на собствениците им, а не на държавата, посочва Радев и допълва, че зелените сдружения настояват за отмяна на всички заменки.

Механизъм това да стане има, но няма воля.

Протестът е свързан с желанието да се опази от застрояване това място – най-големият дюнен комплекс в България, да се намери трайно решение. Заповедта за защитена местност е първата стъпка, но това е само временно, а не окончателно разрешаване на въпроса, посочи Радев. Развалянето на заменките, които по думите у са в противоречие с конституцията, защото тези земи са изключителна държавна собственост, ще спаси крайбрежието.

Според него с процедурата за нова заповед само се хвърля пясък в очите на хората, а целта е да се протаква и стъпка по стъпка да се върви към отпадане на забраните и да се реализират сериозните финансови интереси на инвеститорите.

Заради натиска на Брюксел и заплахата от финансови санкции страната ни миналата година издаде много спешно заповеди за обявяване на защитени зони, а това крие и много рискове, обясни още природозащитникът.

Залагат се мини, които по-късно могат да гръмнат. Оставят се вратички в текстовете за хора с възможности, които могат да реализират своите намерения, убеден е Радев.

„Основният механизъм, който държавата пропусна да използва, е да поиска реални обезщетения по пазарни цени. Да поиска от собствениците да върнат незаконната държавна помощ, каквото е решението на ЕК, т.е. да върнат разликата от цената, на която са получили заменката и пазарната цена“, посочи Радев. Той е на мнение, че държавата се е провалила в това, защото е възложила оценката на фирма, която е дала твърде  твърде ниски цени на земите, а с реалната цена собствениците със сигурност ще са склонни да ги върнат.

Развитието на казуса и започването наново на процедурата за обявяване на защитена зона "Камчия" може да видите тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15