Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде зимуват делфините?

Къде зимуват делфините? Отговорът на този въпрос се опитват да дадат от природозащитната организация „Зелени Балкани” с кампания за набиране на средства за закупуване на сателитен предавател, с който да бъде маркиран поне един представител на вида муткур.

Познат още като морска свиня, муткурът е един от трите вида делфини, които обитават Черно море. Това съобщи за Радио Варна  Димитър Попов от организацията и отговарят за опазването на китоподобните бозайници.

Цялата популация на този вид делфини в морето ни се измерва на около 90 хил. екземпляра от общо около 300 хил. делфини общо в Черно море. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно обследване на китоподобните.

В същото време муткурът е вида делфин, който най-често се оплита в мрежите и приуловът му се измерва на около 20% (при световни показатели за 1.7 на сто). Да не забравяме и, че почти всяка година се натъкваме на гледки на изхвърлени на морския бряг делфини.

Сумата, която се търси е 7 хил. лв.

Целта на маркирането е да се проследят миграционните потоци на делфините. Къде зимуват? Колко време им отнема, за да стигнат? Има ли промяна в сезонната динамика на бозайниците в Черно море? Все въпроси, свързани с разпространението на черноморските делфини, които нямат все още отговор.

От трите вида делфини – обикновен делфин, афала и муткур, последният е избран, защото това е видът, който води доста скрит начин на живот. При муткурите, социално общуване е под вода, пояснява Попов.

Освен това морската свиня обичайно търси храната си в преддъната част на морето, а това означава, че доста по-трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване.

Муткурите имат сложни сезонни миграции, за които не знаем почти нищо, защото те обхващат акваторията на цялото море. Проблемът се усложнява още повече от политическата и икономическа обстановка в региона, което прави организирането и провеждането на мащабни наблюдения в целия басейн на Черно море почти невъзможно. Това прави сателитното проследяване изключително подходящ метод за проучване на тези срамежливи и деликатни бозайници.

За маркирането ще се разчита на хванали се и оцелели муткури в някои от даляните край българското крайбрежие.

Обяснението е просто. В даляните (стационарни съоръжения за риболов) нерядко попадат делфини, привлечени от рибата в тях, които след това биват освобождавани от рибарите.

Самото поставяне на предавателя се прави на гръбния плавник на муткура. Чрез него ще могат да бъдат събирани данни за биологията на вида, локални придвижвания, сезонни миграции, места за зимуване и важни местообитания. Мястото за поставяне е подбрано така, че устройството да не създава неудобство на животното при плуване и хранене. 

На практика, това означава, че сателитният предавател трябва да е налице, за да можем да маркираме бозайника при първо повикване, казва Димитър Попов. От „Зелени Балкани” вече имат договорка със собствениците на няколко даляна.

Проследяването на морски бозайници (муткури) с помощта на сателитни предаватели е световно признат метод за проучването им.

До момента обаче, този метод никога не е прилаган в Черно море. Само опознавайки делфините можем да ги опазваме и да ги запазим от изчезване, категоричен е Димитър Попов.

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00