Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде зимуват делфините?

Къде зимуват делфините? Отговорът на този въпрос се опитват да дадат от природозащитната организация „Зелени Балкани” с кампания за набиране на средства за закупуване на сателитен предавател, с който да бъде маркиран поне един представител на вида муткур.

Познат още като морска свиня, муткурът е един от трите вида делфини, които обитават Черно море. Това съобщи за Радио Варна  Димитър Попов от организацията и отговарят за опазването на китоподобните бозайници.

Цялата популация на този вид делфини в морето ни се измерва на около 90 хил. екземпляра от общо около 300 хил. делфини общо в Черно море. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно обследване на китоподобните.

В същото време муткурът е вида делфин, който най-често се оплита в мрежите и приуловът му се измерва на около 20% (при световни показатели за 1.7 на сто). Да не забравяме и, че почти всяка година се натъкваме на гледки на изхвърлени на морския бряг делфини.

Сумата, която се търси е 7 хил. лв.

Целта на маркирането е да се проследят миграционните потоци на делфините. Къде зимуват? Колко време им отнема, за да стигнат? Има ли промяна в сезонната динамика на бозайниците в Черно море? Все въпроси, свързани с разпространението на черноморските делфини, които нямат все още отговор.

От трите вида делфини – обикновен делфин, афала и муткур, последният е избран, защото това е видът, който води доста скрит начин на живот. При муткурите, социално общуване е под вода, пояснява Попов.

Освен това морската свиня обичайно търси храната си в преддъната част на морето, а това означава, че доста по-трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване.

Муткурите имат сложни сезонни миграции, за които не знаем почти нищо, защото те обхващат акваторията на цялото море. Проблемът се усложнява още повече от политическата и икономическа обстановка в региона, което прави организирането и провеждането на мащабни наблюдения в целия басейн на Черно море почти невъзможно. Това прави сателитното проследяване изключително подходящ метод за проучване на тези срамежливи и деликатни бозайници.

За маркирането ще се разчита на хванали се и оцелели муткури в някои от даляните край българското крайбрежие.

Обяснението е просто. В даляните (стационарни съоръжения за риболов) нерядко попадат делфини, привлечени от рибата в тях, които след това биват освобождавани от рибарите.

Самото поставяне на предавателя се прави на гръбния плавник на муткура. Чрез него ще могат да бъдат събирани данни за биологията на вида, локални придвижвания, сезонни миграции, места за зимуване и важни местообитания. Мястото за поставяне е подбрано така, че устройството да не създава неудобство на животното при плуване и хранене. 

На практика, това означава, че сателитният предавател трябва да е налице, за да можем да маркираме бозайника при първо повикване, казва Димитър Попов. От „Зелени Балкани” вече имат договорка със собствениците на няколко даляна.

Проследяването на морски бозайници (муткури) с помощта на сателитни предаватели е световно признат метод за проучването им.

До момента обаче, този метод никога не е прилаган в Черно море. Само опознавайки делфините можем да ги опазваме и да ги запазим от изчезване, категоричен е Димитър Попов.

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 17.04.25 в 08:10

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50