Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко тежат CO₂ емисиите и зелените политики върху цената на тока

Снимка: Pixabay
Природен газ, въглища, ток... общото между тях, освен, че са енергийни носители, в последните месеци е драстичното покачване на цените. Досущ като в историята за Мечо Пух и цените им се оказаха съответстващи на  правилото "Колкото повече, толкова повече".
Само преди дни, руски медии, които се позоваха на Bloomberg, коментираха, че лишeнaтa oт дocтaтъчнo пpиpoдeн гaз Eвpoпa иcĸa oт Pycия пoвeчe въглищa. Причината? Eнepгийнaтa ĸpизa в Европа се paзpacтвa вce пoвeчe и повече, а цeнитe нa гaзa ce пoвишиxa знaчитeлнo. Понастоящем, 43 на сто от газовите доставки на ЕС идват от Русия.
Междувременно, покачващите се цени на газа и електроенергията в Европа вече накараха държавите членки да преразглеждат щателно новите политики, предложени от Брюксел за борба с климатичните промени, които предвиждат и налагане на цена за въглеродни емисии от сгради и транспорт. А зелените политики на ЕС в общия случай са обобщени в т.нар. Зелена сделка. Макар и заложените в нея амбициозни цели да са по-скоро проекция, "всички ресурси на света няма да стигнат за реализацията ѝ", смята енергийният експерт и един от водещите специалисти по устойчиво развитие и опазване на околната среда Боян Рашев.
В преследване на идеята си за "зелено бъдеще", ЕС до голяма степен изxвъpли въглищaтa като суровина, припомня Рашев.
Буквално преди броени дни - в петък, цените на природния газ достигнаха исторически пик. В Източна Азия, където възстановяването след пандемията напредва с бурни темпове, има недостиг на енергия, и тъй като там са склонни да плащат по-високи цени, икономическа логика сочи, че енергията отива на изток, а не запад. Енергията не е еластична стока. Колкото и да е висока цената ѝ, трябва да я купиш. Това допълнително увеличава натиска над Европа, вкл. и България.
Ние сме най-бедната държава в ЕС и точно затова при нас това ще е най-трудно и ще платим най-високата цена, обяснява Рашев.
По думите му, най-лесният начин, за да тръгнат цените на тока към нормализиране е да се реформира схемата на ЕС за търговия с CO₂ емисии и да се освободи резерва от тях.
Иначе, няколко държави от 27-те в ЕС настояха да имат гъвкавост при предприемането на мерки за защита на потребителите срещу шоковото поскъпване на електроенергията. Така на 6 октомври, се очаква екоминистрите от ЕС да обсъдят пакет от инструменти, които държавите-членки могат да използват в отговор на растящите цени.


Цялото интервю с Боян Рашев може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48