Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко тежат CO₂ емисиите и зелените политики върху цената на тока

Снимка: Pixabay
Природен газ, въглища, ток... общото между тях, освен, че са енергийни носители, в последните месеци е драстичното покачване на цените. Досущ като в историята за Мечо Пух и цените им се оказаха съответстващи на  правилото "Колкото повече, толкова повече".
Само преди дни, руски медии, които се позоваха на Bloomberg, коментираха, че лишeнaтa oт дocтaтъчнo пpиpoдeн гaз Eвpoпa иcĸa oт Pycия пoвeчe въглищa. Причината? Eнepгийнaтa ĸpизa в Европа се paзpacтвa вce пoвeчe и повече, а цeнитe нa гaзa ce пoвишиxa знaчитeлнo. Понастоящем, 43 на сто от газовите доставки на ЕС идват от Русия.
Междувременно, покачващите се цени на газа и електроенергията в Европа вече накараха държавите членки да преразглеждат щателно новите политики, предложени от Брюксел за борба с климатичните промени, които предвиждат и налагане на цена за въглеродни емисии от сгради и транспорт. А зелените политики на ЕС в общия случай са обобщени в т.нар. Зелена сделка. Макар и заложените в нея амбициозни цели да са по-скоро проекция, "всички ресурси на света няма да стигнат за реализацията ѝ", смята енергийният експерт и един от водещите специалисти по устойчиво развитие и опазване на околната среда Боян Рашев.
В преследване на идеята си за "зелено бъдеще", ЕС до голяма степен изxвъpли въглищaтa като суровина, припомня Рашев.
Буквално преди броени дни - в петък, цените на природния газ достигнаха исторически пик. В Източна Азия, където възстановяването след пандемията напредва с бурни темпове, има недостиг на енергия, и тъй като там са склонни да плащат по-високи цени, икономическа логика сочи, че енергията отива на изток, а не запад. Енергията не е еластична стока. Колкото и да е висока цената ѝ, трябва да я купиш. Това допълнително увеличава натиска над Европа, вкл. и България.
Ние сме най-бедната държава в ЕС и точно затова при нас това ще е най-трудно и ще платим най-високата цена, обяснява Рашев.
По думите му, най-лесният начин, за да тръгнат цените на тока към нормализиране е да се реформира схемата на ЕС за търговия с CO₂ емисии и да се освободи резерва от тях.
Иначе, няколко държави от 27-те в ЕС настояха да имат гъвкавост при предприемането на мерки за защита на потребителите срещу шоковото поскъпване на електроенергията. Така на 6 октомври, се очаква екоминистрите от ЕС да обсъдят пакет от инструменти, които държавите-членки могат да използват в отговор на растящите цени.


Цялото интервю с Боян Рашев може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15