Над 525 хил. пациенти с диабет в България. Още наполовина вероятно недиагностицирани. Над 70 хил. нуждаещи се от инсулин всеки ден. Огромна част от диагностицираните не се лекуват адекватно. В същото време едва около 2 хил. от всичките тези българи, вкл. деца, ползват високотехнологични сензори за измерване на кръвната си глюкоза.
Така, накратко може да се опише ситуацията с прилагането на технологии за следене на кръвната захар на повече от една десета от хората у нас. Няколко компании са изявили желание да представят сензори за контрол на кръвната глюкоза на пациентите с диабет у нас. Каква част от тях ще бъдат окончателно реимбурсирани от НЗОК ще стане ясно до края на годината.
Прилагането на технологии в контрола на диабета значително подобрява качеството на живот. Изследвания за това се правят още отпреди 20 години - тогава, когато започват да се прилагат т.нар. Dexcom Continuous Glucose Monitoring (CGM), казва Николай Герев - мениджър продажби във фармацевтичната компания, която само преди броени дни представи официално и първия сензор на американската Dexcom, който започва да се предлага официално в България.
До момента, всички пациенти у нас, вкл. родителите на деца с диабет, си поръчваха сензори от чужбина, ползвайки или роднини и познати, които купуват устройствата и ги изпращат у нас, или адреси и имейли, регистрирани на чуждестранни сайтове.
Няма статистика колко са точно ползващите сензори българи. Затова е трудно да се говори и с детайли как технологиите подобряват състоянието на пациентите. Факт е, че те са акуратни, правят по 288 измервания за денонощие и спестяват неприятни ситуации и помагат избягването на усложнения в дългосрочен период.
Всеки от сензорите Dexcom, които се предлагат вече в България, както и в повечето европейски страни, е разчетен за 10 дни. Закрепва се на тялото, а контролът се извършва посредством смартфон. Подходящи са за пациенти над 2-годишна възраст. Закрепването е стабилно, лепенките им са водоустойчиви и не пречат на ежедневната дейност, пояснява още Николай Герев.
Диабетът е състояние, което посредством CGM, може да не се превърне в болест. Вярваме, че използването им от пациентите в България - макар и да натовари на първо време бюджета на НЗОК, в бъдеще ще спести милиони левове от усложнения и последващи дългогодишни терапии. Това, в крайна сметка, ще бъде огромно облекчение както за пациентите, така и за Здравната каса, категоричен е Герев.
Диабетът е глобален проблем, пред който са изправени всички държави в света. Близо 463 млн. са хората с това заболяване в момента, или 9.3 на сто от населението, като се очаква броят им да се удвои през следващите 20 години. Ситуацията в България не се различава от световните тенденции. По експертни данни на СЗО (Световната здравна организация) към 2019 г. около 65 млн. са пациентите само в Европа.
Цялото интервю с Николай Герев може да чуете в звуковия файл.
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..