Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сагата "Вера СУ" или един месец от живота на фоторепортера Румен Сарандев

| обновено на 09.11.21 в 15:55

В началото всичко звучеше като виц, не предвещавайки, че казусът с един плавателен съд, заседнал край Яйлата, ще събере в себе си всички необходими съставки за холивудски блокбастър.

Сагата

„Вера СУ“ заседна край Яйлата на 20 септември. Повече от месец беше нужен, за да бъде разрешен проблемът с плавателния съд. В рамките на 5 седмици имаше всичко - пазарлъци с корабособственика, оставка и промяна на ръководството на "Морска администрация", екстремно "алпийско" евакуиране на екипажа, взаимни обвинения и неизменното в България търсене на вина.

Всичко това в почти непрекъснато очакване на благоприятно време, търсене на подходяща техника и технология за разтоварването на кораба, превозващ 3000 тона карбамид, докато същинското изтегляне на "Вера СУ" не се случи на 26 октомври - цели 36 дни след засядането.

Всяко движение и ново обстоятелство около кораба влезе в обектива на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев, който проследи кризата в детайли.











Имаме проблем?

Опитът за разтоварване, организиран от бившето вече ръководство на „Морска администрация“, не беше успешен и според наблюдателите - доста закъснял във времето, което доведе и до смяната на изпълнителния директор Живко Петров, който малко преди да се раздели с поста си коментира, че "това, с което държавата разполага, е единствено катерът спасител и моят телефон".

През цялото време имаше спор дали близо 3-те хиляди тона карбамид са опасен товар или няма опасност за околната среда.  Резултатът от провалилата се първа среднощна операция беше разсипан азотен тор във водата.  Причината - неподходяща техника.  Министър Асен Личев спря операцията точно по този повод, а пробите от водата показаха повишено съдържание на нитритен азот.

По-късно стана ясно, че становищата от Брюксел не определят товара като опасен. 

Новият директор на „Морска администрация“ кап. Венцислав Иванов стана капитан на плавателния съд и български екип се качи на борда, за да поеме акцията по разтоварване и спасяване на товарния кораб, след като бе евакуиран екипажът, който дълго отказваше да напусне. За инцидента обвинения получиха капитанът и неговият втори помощник, който е бил на вахта във фаталната нощ.

Развръзката

След още преговори и надежди метеорологичната обстановка да се подобри на 20 октомври започна подготовката на "Вера СУ" за разтоварването и изтеглянето. На 26 октомври „Вера СУ“ измина първите си метри точно 16 минути след полунощ. Корабът беше изтеглен от три влекача.

2 млн. лева струва на държавата спасяването му, съобщи служебният министър на транспорта Христо Алексиев миналата седмица. Разходите по операцията ще бъдат предявени към застрахователя, посочи той, а ако не бъдат покрити, ще бъде предявен иск. 

Понастоящем "Вера СУ" е изтеглен до кораборемонтния завод "Терем". Започва ремонтът на плавателния съд, за да бъдат избегнати допълнителните разходи по всекидневната поддръжка и източването на водата от него. След изчакване на съответните процедури "Вера СУ" може да бъде продаден, каза още Алексиев, като допълни, че собственикът се отказва от плавателния съд,  но се чака писмено потвърждение за това.

Цялата сага с кораба "Вера СУ" през погледа на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев можете да видите в галерията и на страницата на Радио Варна във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30