Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сагата "Вера СУ" или един месец от живота на фоторепортера Румен Сарандев

| обновено на 09.11.21 в 15:55

В началото всичко звучеше като виц, не предвещавайки, че казусът с един плавателен съд, заседнал край Яйлата, ще събере в себе си всички необходими съставки за холивудски блокбастър.

Сагата

„Вера СУ“ заседна край Яйлата на 20 септември. Повече от месец беше нужен, за да бъде разрешен проблемът с плавателния съд. В рамките на 5 седмици имаше всичко - пазарлъци с корабособственика, оставка и промяна на ръководството на "Морска администрация", екстремно "алпийско" евакуиране на екипажа, взаимни обвинения и неизменното в България търсене на вина.

Всичко това в почти непрекъснато очакване на благоприятно време, търсене на подходяща техника и технология за разтоварването на кораба, превозващ 3000 тона карбамид, докато същинското изтегляне на "Вера СУ" не се случи на 26 октомври - цели 36 дни след засядането.

Всяко движение и ново обстоятелство около кораба влезе в обектива на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев, който проследи кризата в детайли.











Имаме проблем?

Опитът за разтоварване, организиран от бившето вече ръководство на „Морска администрация“, не беше успешен и според наблюдателите - доста закъснял във времето, което доведе и до смяната на изпълнителния директор Живко Петров, който малко преди да се раздели с поста си коментира, че "това, с което държавата разполага, е единствено катерът спасител и моят телефон".

През цялото време имаше спор дали близо 3-те хиляди тона карбамид са опасен товар или няма опасност за околната среда.  Резултатът от провалилата се първа среднощна операция беше разсипан азотен тор във водата.  Причината - неподходяща техника.  Министър Асен Личев спря операцията точно по този повод, а пробите от водата показаха повишено съдържание на нитритен азот.

По-късно стана ясно, че становищата от Брюксел не определят товара като опасен. 

Новият директор на „Морска администрация“ кап. Венцислав Иванов стана капитан на плавателния съд и български екип се качи на борда, за да поеме акцията по разтоварване и спасяване на товарния кораб, след като бе евакуиран екипажът, който дълго отказваше да напусне. За инцидента обвинения получиха капитанът и неговият втори помощник, който е бил на вахта във фаталната нощ.

Развръзката

След още преговори и надежди метеорологичната обстановка да се подобри на 20 октомври започна подготовката на "Вера СУ" за разтоварването и изтеглянето. На 26 октомври „Вера СУ“ измина първите си метри точно 16 минути след полунощ. Корабът беше изтеглен от три влекача.

2 млн. лева струва на държавата спасяването му, съобщи служебният министър на транспорта Христо Алексиев миналата седмица. Разходите по операцията ще бъдат предявени към застрахователя, посочи той, а ако не бъдат покрити, ще бъде предявен иск. 

Понастоящем "Вера СУ" е изтеглен до кораборемонтния завод "Терем". Започва ремонтът на плавателния съд, за да бъдат избегнати допълнителните разходи по всекидневната поддръжка и източването на водата от него. След изчакване на съответните процедури "Вера СУ" може да бъде продаден, каза още Алексиев, като допълни, че собственикът се отказва от плавателния съд,  но се чака писмено потвърждение за това.

Цялата сага с кораба "Вера СУ" през погледа на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев можете да видите в галерията и на страницата на Радио Варна във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58