На днешният 6 май се отбелязват 371 години от отпечатването на първата книга на новобългарски език – „Абагар“, молитвеник, издаден от Филип Станиславов, бъдещ никополски католически епископ.
„Абагар“се състои от пет листа, а текстът е отпечатан само върху едната им страна, на кирилица (с елементи на т.нар. босненска кирилица, а шрифтът е изработен от известния френски гравьор Робер Гранжон по поръчка на папа Григорий XIII).
„Абагар“ съдържа апокрифни молитви и разкази с религиозен характер в разрез с католическите догми, а в езика има различни новобългарски елементи и влияние от сърбохърватския език.
Заглавието Абагар идва от включеното апокрифно послание на едеския цар Абагар (Авгар) до Исус. Според древно предание Исус го излекувал чрез силата на Божието слово и чрез кърпа запазила образа на Христос.
Текстът е считан за апокрифен още през първите векове от н.е., но стои в основата на повечето амулетни текстове разпространявани в продължение на векове из християнския свят. Останалите текстове в „Абагар“ също са с апокрифен амулетен характер и са за помощ при болест, за дете, за закрила по време на път, спасяващи от злини и др.
„Абагар“ била предназначена да се носи като амулет във вид на свитък, навит около кръста или лявата ръка. В края е поместено послесловието на автора Филип Станиславов, който се нарича “епископ на Велика България”.
Понастоящем в света са известни 17 запазени копия на „Абагар“. Един от тях е в България, в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..