Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денков: Критиките за матурите са силно преувеличени

Николай Денков
Снимка: БГНЕС

Голяма част от критиките по организацията на тазгодишните изпити са силно преувеличени, заяви по БНТ министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. По думите му има свръхчувствителност по темата.

Той изтъкна, че за първи път тази година МОН е организирало толкова изпити в рамките на месец, защото за първи път завършват випуски по новия закон.

"Да, имахме пропуск, който за щастие не доведе до сериозни последствия. Грешката в НВО по математика за 10 клас не беше в задачите, а в листа с формулите. След проверка се оказа, че в изпита е имало само една задача, за която е трябвало да се използва сгрешената формула. 6 минути след подаването на сигнала са изпратени вярно конвертираните формули. Затова в училищата, в които не е било удължено времето на изпита, ще дадем пълния брой точки за тази задача. В конкретния случай тези изпити не са толкова важни. Ако това се беше случило с изпита за 7 клас, това би било огромен проблем.", каза Денков.

По думите му провеждането на изпитите след 7 и 10 клас в един и същи ден създават предпоставки за объркване, затова двата изпита трябва да се провеждат в различни дни.

Николай Денков обясни и защо според МОН разказът "Талисманът" е подходящ за изпита за 7 клас.

"Целта на "Талисманът" не е да е литературен шедьовър. Има конкретни изисквания към тези тесктове - да не са много сложни, защото са предназначени за всички седмокласници, а не само за елитните гимназии. Предишни години сме имали критики дали разказът не е твърде сложен, така че винаги ще има критики. В деня на изпита получих поздравления от учители за избора на тескта, а след като излязоха подробности за политическата ориентация на автора, дойдоха и критиките. Представете си следващият министър да каже, че не харесва проевропейски настроените автори. Тогава да махнем Георги Господинов ли?", попита министър Денков.

Той защити и спорния въпрос за пожарникаря, с който не се справиха мнозинството четвъртокласници.

"Темата за пожарникаря е представена едностранно. Учениците учат какво е професия - това е част от тяхната програма. На оценяващите е казано да не приемат само отговора "професия", приемат и че това работят, подготвени са за това, тренирани са това. Но, ако гори пожар и ние с вас отидем да го гасим, това прави ли ни пожарникари? Ако родител учи детето си, това прави ли го учител? Трябва малко по-дълбоко да се вглеждаме. За мен това е индикация, че трябва по-внимателно да подготвим децата за този тип въпроси, а не да говорим, че въпросът е безсмислен." - каза Денков.

По въпроса за началото на учебната година предстои дебат след края на изпитите. Николай Денков увери, че в училищата у нас има достатъчно места за всички украински деца, които пожелаят да се обучават в България следващата учебна година.
По публикацията работи: Сияна Спиридонова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криминалисти разбиха наркооранжерия край Варна

При операция за противодействие на производството и разпространението на наркотични вещества, служители на отдел „Криминална полиция“ при ОД на МВР - Варна, съвместно с колегите си от Пето РУ са проверили имот в местност КК „Чайка“, обитаван от 60 -годишен мъж. В къщата, криминалистите открили три помещения пригодени, като оранжерии, оборудвани със..

публикувано на 15.03.25 в 14:27
Владимир Митев

Владимир Митев: Румъния не би желала да избира между Европа и САЩ

Крайният срок за подаване на заявления в румънското Централното избирателно бюро за участие в президентските избори изтича днес. Немалко са въпросителните около кандидатите, които ще бъдат допуснати за участие, както и около нагласите на избирателите. Една от тези въпросителни е участието в изборите на лидерите на двете румънски крайнодесни..

публикувано на 15.03.25 в 13:58
Юрий Асланов

Юрий Асланов: Силният човек в управлението е Делян Пеевски

Управляващото мнозинство е по-стабилно, отколкото изглежда. Правителството няма да подаде оставка поне до края на годината, особено след подкрепата от ДПС-„Ново начало“, която до сега беше тайна, а сега вече е явна. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна социологът Юрий Асланов. След като Делян Пеевски каза, че ще подкрепи..

публикувано на 15.03.25 в 13:19
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Влизаме в парламента, за да се изправим срещу мафията

ПП "Величие" влиза е в парламента, за да спре корупцията, прокарването на мафиотски практики и да води борба с "дълбоката държава" . Това коментира идеологът на партията Ивелин Михайлов в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция". Михайлов отбеляза, че има 99% шанс и той да положи клетва като депутат. Конституционният съд е взел решението за..

публикувано на 15.03.25 в 11:20

От МВнР предупреждават през уикенда да се избягват пътувания до Сърбия

За днес с е планиран пореден организиран мащабен протест в Белград. Възможни са прекъсвания в мобилните комуникации, нарушаване на множество обществени услуги, включително спешна медицинска помощ, големи пътни задръствания и други, съобщи Министерството на външните работи.„Съветваме българските граждани и автомобилни превозвачи да избягват..

публикувано на 15.03.25 в 08:36

Около 25 градуса във Варна днес

Днес ще има значителна висока облачност, вечерта от запад ще се появи и средна и до полунощ ще започнат валежи от дъжд. Ще духа умерен, временно силен, северно от планините поривист вятър от югозапад и юг-югозапад. Остава необичайно топло за сезона с максимални температури между 24° и 29°, малко по-ниски по северното крайбрежие, за Варна около..

публикувано на 15.03.25 в 08:33

Ресторантьори се готвят да спрат тока в заведенията в знак на протест

За подготовка за незабавни протестни действия част, от които започват още през почивните дни, предупреждават от Сдружение на заведенията.  "9 минути тъмнина за 9% ДДС” е насловът, който използват за акцията си срещу върнатия 20% ДДС. От бранша настояват за преференциалната по-ниска ставка. Във всички заведения в страната в 21,00 часа ще изгасне..

публикувано на 14.03.25 в 19:52