Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири държави от Г-7 налагат забрана за износ на злато от Русия

Снимка: PixaBay

Четири държави от Г-7 ще забранят износа на руско злато в нов опит да попречат на олигарсите да купуват благородния метал, за да избегнат последиците от санкциите срещу Москва, съобщи Великобритания.

Съвместните действия, предприети от Великобритания, Канада, Япония и Съединените щати, "ще засегнат пряко руските олигарси и ще нанесат удар в сърцето на военната машина на (президента Владимир) Путин", заяви британският министър-председател Борис Джонсън. Като се има предвид централната роля на Лондон в международната търговия със злато и паралелните действия на САЩ, Япония и Канада, "тази мярка ще има глобален ефект, затваряйки стоката от официалните международни пазари", заяви Великобритания.

Златото - стока убежище във времена на сътресения, е основна експортна стока за страната за страната, като през 2021 г. в резултат на търговията с благородния метал в руската икономика са влезли 12,6 млрд. паунда (15,5 млрд. долара). Тъй като в момента Русия е подложена на строги санкции, най-богатите жители на страната побързаха да превърнат активите си в злато, за да избегнат въздействието на финансовите ограничения. Лондонският пазар на благородни метали вече преустанови сделките с шест руски компании за добив на злато, което беше обявено на 7 март.

Последният ход, насочен към стоката, дойде в момент, когато лидерите на Групата на седемте най-богати държави се срещат в Баварските Алпи, като разговорите им ще бъдат съсредоточени върху това как да продължи подкрепата за Украйна срещу руската инвазия.

Очаква се Г-7 да направи преглед на това как безпрецедентните санкции, предприети срещу Москва, са подействали досега, да обсъди по-нататъшната финансова и военна помощ за Украйна, както и да разгледа по-дългосрочното възстановяване на разкъсваната от война страна. /БГНЕС, АФП


По публикацията работи: Светлана Вълкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: ·   От  04.03.2025  г. до  07.03.2025  г. В периода  9:00  ч. до  17:00  ч. Поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: с. Вълчи дол -..

публикувано на 04.03.25 в 06:10

Преобладаващо слънчево ще е на 4 март

Днес над по-голямата част от района времето ще е слънчево време, повече облаци ще има сутринта по крайбрежието, с тенденция и тук облачността да намалява. Вятърът ще е много слаб, променлив по посока. Минималните температури ще са между минус 3° и плюс 2°, за Варна около 3°. Във височина над страната ще прониква по-топъл въздух и температурите ще се..

публикувано на 04.03.25 в 05:59

САЩ спират временно военната помощ за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е спрял всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския лидер Володимир Зеленски, с когото се срещна във Вашингтон миналата седмица. Това съобщи Ройтерс, като се позова на информация на "Блумбърг" и "Фокс нюз".  Липсата на подпомагане се очаква да продължи, докато украинските лидери..

публикувано на 04.03.25 в 05:55

Отбелязаха 100-годишнината на железопътната гара във Варна

Стогодишнината на железопътната гара във Варна беше отбелязана днес с тържество и представяне на музейна експозиция с архивни документи, снимки и предмети. Събитието се проведе в чакалнята на жп гарата във Варна. Беседа за историята на емблематичната сграда изнесе Емилияна Димитрова от Държавния архив във Варна.  Експозиция от стари железничарски..

публикувано на 03.03.25 в 17:00

Борислав Гуцанов: Социалните плащания за българите няма да бъдат намалени

Социалните плащания за българите няма да бъдат намалени, нещо повече - ще бъде съхранена и програмата "Топъл обяд", чийто срок изтича през септември. Това съобщи във Варна социалният министър Борислав Гуцанов , който участва в тържествата, посветени на националния празник. Гуцанов каза, че е удовлетворен от съдействието и на партньорите в..

публикувано на 03.03.25 в 16:40

Историкът Траян Димитров: Трети март е ден на гордост и завет

По повод Националния празник на България Трети март, историкът Траян Димитров сподели своето мнение за значението на датата и нейното място в българската история. Той изрази убеждението си, че Трети март не е просто ден за почивка, а символ на свободата, която българският народ е извоювал чрез тежки битки.  Димитров подчерта, че въпреки значението..

публикувано на 03.03.25 в 14:25

Варна отбелязва 3 март (СНИМКИ)

С тържествено издигане на националния флаг на Република България на площад "Св. св. Кирил и Методий" във Варна започнаха честванията на 147 години от Освобождението на България. На мемориалните паметници на воини-освободители в Морската градина с военен ритуал бяха положени венци и цветя.  Актьорът Станислав Кондов, водещ на..

публикувано на 03.03.25 в 13:45