На много улици и невралгични кръстовища във Варна са изградени повдигнати пешеходни пътеки. Тяхната основна цел е ограничаването на скоростта и осигуряване на безопасно пресичане на пешеходците. Според председателя на Европейския център за траснпортни политики Диана Русинова обаче, тези повдигнати пешеходни пътеки създават опасност, както за пресичащите, така и за шофьорите.
"Тези пешеходни пътеки са много по-опасни от обикновените. У нас изкуствените неравности на пътя рядко отговарят на нормите и са доста по-високи от допустимото. Те се превръщат в препятствие или трамплин и превозните средства с по-висок център на тежестта буквално биват изхвърляни от пътя. В крайна сметка, ние трябва да накараме водачите да намалят преди опасността, а не когато вече са достигнали до тази опасност. Затова и подкрепяме повече изграждането на легнали полицаи преди пешеходните пътеки, а не самите пътеки да бъдат повдигнати", посочи Русинова.
Максималната височина на повдигнатата пешеходна пътека в най-високата й част трябва да е не повече от 7.5 сантиметра, поясни още експерта.
"Въпреки тези норми, ние сме се натъквали на повдигнати пешеходни пътеки с височина 12, 14 и 16 сантиметра, каза Диана Русинова и допълни, че максималната широчина трябва да е не повече от 4.20 метра. Има и изискване за отстояние между изкуствената неравност и бордюра, което трябва да е 30 сантиметра.
Една от улиците във Варна с повдигната пешеходна пътека е пред НУИ "Добри Христов". Подобна изкуствена пътна неравност има и пред Детска градина "А.С.Пушкин". И двете отговарят на изискванията за височина и широчина, показа проверка на Радио Варна. На тези места има голям човекопоток и често деца, по-големи ученици и родители притичват от единия тротоар до другия. Според Диана Русинова в зоните около училищата и детските градини трябва да се полагат повече грижи от общините за безопасността.
Не всички шофьори обаче смятат повдигнатите пешеходни пътеки за опасни, показа анкета сред варненци.
"Не смятам, че са опасни, особено ако се спазва ограничението на скоростта", коментира варненски шофьор.
Според друг негов колега зад волана обаче е на мнение, че изкуствената неравност трябва да е преди самата пешеходна пътека.
"Пешеходните пътеки трябва да се полегато повдигнати, а не толкова рязко, колкото бяха преди", коментира шофьор, който тъкмо преминаваше в района на Музикалното училище. Друг варненец пък смята, че пешеходните пътеки в района са доста по-безопасни от други в града.
Каквито и да са пешеходните пътеки – повдигнати, обикновени или с легнали полицаи преди тях, най-важното е винаги да караме внимателно, със съобразена скорост и да спазваме правилата на пътя.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Диана Русинова и анкетата с варненски шофьори:
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..