Варненската Математическа гимназия /МГ/ може да повиши още качеството на образованието, което предоставя, само ако има нова и модерна сграда, каквато беше обещано да бъде построена. Това коментира за Радио Варна бившият директор на училището Павлин Петков, който повече от 30 години бе ръководител на едно от най-успешните учебни заведения в България. Въпросът за строеж на нова сграда стои от няколко години на дневен ред в града, но без да има развитие, каза още Павлин Петков.
През 2019 година правителството прехвърли на Община Варна имот на ул. "Върба" № 24, с площ около 14 дка. Тогава беше обявено, че този парцел ще бъде обединен със съседен терен, и на обща площ от 22 декара ще бъде построена новата сграда на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Идейният проект, възложен от ръководството на училището, е готов и предвижда строеж на 4-етажна сграда. Цялостната идея, обаче, е тя да бъде част от образователен кампус, който да се оформи в зоната на техникумите.
Днес, три години по-късно, единственото, което се случи на определеното за строеж на училище място, беше пожарът през октомври тази година, при който изгоряха пет бараки подготвяни за събаряне.
Математическата гимназия дели една сграда с Основното училище „Захари Стоянов”. През годините недостигът на стаи за учениците и на двете училища, доведе до сериозни сблъсъци и нападки както между директорите на двете училища, така и между учениците и родителите.
„Най-болният въпрос на варненската Математическа гимназия е базата.”, каза Павлин Петков. Според него причината строежът на новата сграда да не е започнал още, е липсата на интерес към това начинание от страна на община Варна. Няма причина строежът да се бави, каза Петков и допълни, че има проект, има и пари.
В момента МГ няма какво да надгради, защото физически няма къде да направи това надграждане, обясни Петков. Училището е в един константен брой кабинети и класни стаи и поддържа една и съща бройка паралелки от 15 години насам, каза още той. При сегашните условия, със сгъстена програма и 10-минутни междучасия, се изморяват както учениците, така и учителите.
„В 21 век, в Европейския съюз, в една сграда, която по архитектурен план е за 28 паралелки, а се обучават над 2000 ученици в двете училища заедно, това е недопустимо”, заключи Петков.
Бурният вятър е разкъсал виниловите платна на билбордове по магистрала „Хемус“ край Варна. Част от винилите пречат на движението на автомобилите по аутобана, за това сигнализират слушатели на Радио Варна. В Областно пътно управление – Варна са получени няколко сигнала за опасните билбордове. В момента екипи на управлението отстраняват..
Пожар е избухнал на улица „Девня“ във Варна в ранните часове на деня. Горели са стари гуми в автосервиз до обръщача на тролеите. Това съобщиха за Радио Варна от Областната дирекция на МВР. Пожарът е изгасен. Няма пострадали. Огънят е причинил шети в автосервиза.
До този момент, 22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" отчита дарения на стойност 2 890 000 лева. За това съобщават от президентската институция. Спектакълът се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", като БНР беше медиен партньор. Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента..
Днес времето ще продължи да се определя от бавноподвижен средиземноморски циклон! Ще е облачно, с валежи от дъжд, на места в Североизточна България – и от сняг. Ще продължи да духа умерен до силен, на места по Черноморието временно и бурен вятър от север-североизток. Температурите ще продължат бавно да се понижават и към 14 часа в повечето райони..
През денонощието времето остава облачно с намалена видимост, вятърът ще е силен, по крайбрежието и бурен от север-североизток! През нощта все още валежът ще е от дъжд, в Лудогорието и Предбалкана от мокър сняг и там рано сутринта ще се образуват поледици! В четвъртък - 26 декември, почти навсякъде, с изключение на крайбрежието, дъждът ще премине..
Варна е сред областите с много добро демографско развитие и през 2023 г., което я поставя на трето място в тази категория. Коефициентът на естествен прираст е – 4,7‰ и е сред най-високите и далеч над средните стойности за страната (–6,8‰). Делът на децата до 4-годишна възраст в областта се запазва по-висок от средния за страната (4,7% при 4,5%..
Днес по стара българска традиция в балчишкото село Дропла пресъздават обичая "Коледуване". От сутринта коледарите обхождат селото със своите песни и благословии за здраве и берекет - първа спирка в читалището, а следващите с благослов по домовете. "Отворете сърцата и домовете си, за да бъдете благословени! Нека заедно запазим тази стара българската..