Граждани и организации застават срещу поставянето на павилиони в Морската градина и искат вече поставените да бъдат премахнати. В отворено писмо до Община Варна, Областна управа - Варна, Министерството на културата и медии недоволните изтъкват аргументите си против разполагането на подобни търговски обекти.
Според тях няма необходимост от такива, тъй като павилиони има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др.
В писмото те напомнят, че общината има задължението да поддържа множеството чешми в Морската градина. Ако тези чешми работят, отпада необходимостта от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намалява потреблението на пластмасови бутилки, което на свой ред е добре за околната среда, подчертават още те.
Несъгласните с плановете на общината изтъкват още, че решението е взето без обществено обсъждане. "Държим да отбележим, че представители на активното гражданско общество във Варна не са присъствали на такива обсъждания, за да изкажат мнение. Този затворен модел на управление, при който гражданското участие е чисто фиктивно, беше категорично отхвърлен от варненци, с протестите от 2013 година и много други пъти след това. Той доказано води до грешни решения, в ущърб на градската среда", гласи текстът.
Друг аспект върху, който наблягат е визията на преместваемите обекти.
"Павилионите в бял цвят нямат никаква естетическа стойност и не се вписват в парка. Със същия успех могат да се ползват на рибната борса или за продажба на шир-потреби. Отделно предразполагат към вандалски прояви – пръскане със спрей, например. Допълнителният кич в случая са хладилници, витрини, сергии и реклами които се добавят към павилионите без това изобщо да е ограничено в условията на Общината" , се казва още в писмото.
Ето какво гласи писмото:
Община Варна обяви планове за разположението на 10 нови павилиона в и около Морската градина на Варна. Долуподписаните граждани и организации се обявяваме срещу тези планове със следните аргументи:
1.) Липса на необходимост:
В Морската градина на Варна има достатъчно търговски обекти, които могат да задоволят търсенето на храни и напитки от посетителите на парка. Без претенции за изчерпателност, посочваме заведенията и павилионите по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, от които се осъществява пешеходния достъп до Морската Градина, както и зоните на Детския кът, Летен театър, Зоопарка и повечето площи на север от Зоопарка.
2.) Нецелесъобразност:
Това, което няма достатъчно в Морската Градина, именно поради изобилието от търговски обекти, е спокойствие за разхождащите се. Поставянето на допълнителни павилиони ще постигне цели в разрез с основната функция на градината, а именно - релакс от стреса на градската среда.
3.) Алтернативи:
Напомняме на Общината, че дължи на Варненци поддръжка на множеството чешми в Морската Градина, които осигуряват нужната вода през горещия летен сезон. Ако тези чешми се поддържат, отпада необходимостта от достъп до търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намалява потреблението на пластмасови бутилки, което на свой ред е добре за околната среда.
4.) Порочен процес на вземане на решението:
Община Варна посочва, че плановете за тези обекти не са от вчера и са съгласувани по съответния административен ред. Държим да отбележим, че представители на активното гражданско общество във Варна не са присъствали на такива обсъждания, за да изкажат мнение. Този затворен модел на управление, при който гражданското участие е чисто фиктивно, беше категорично отхвърлен от варненци, с протестите от 2013 година и много други пъти след това. Той доказано води до грешни решения, в ущърб на градската среда.
5.) Неестетичен вид:
Павилионите в бял цвят нямат никаква естетическа стойност и не се вписват в парка. Със същия успех могат да се ползват на рибна борса или за продажба на шир-потреби. Отделно предразполагат към вандалски прояви – пръскане със спрей. Допълнителният кич в случая са хладилници, витрини, сергии и реклами които се добавят към павилионите без това изобщо да е ограничено в условията на Общината.
6.) Цялостното отношение на Община Варна към градската среда:
Община Варна продължава да допълва градската среда хаотично и без визия. Преместваемите обекти в града са навсякъде, имат най-разнообразен стил, и често са в конфликт с околната архитектура и с пешеходния трафик. Това, както и тротоарното право за заведенията, е стар и значим проблем. Ние искаме тази практика да спре. Морската градина, и обектите в Морската градина на свой ред, трябва да имат единен дизайн и визия, в съответствие със съвременни градоустройствени и естетически концепции.
7.) Общината решава несъществуващи проблеми за сметка на съществуващи:
Никой не се е оплакал от липса на търговски обекти в Морската градина. Ако Общината иска да направи нещо конкретно за посетителите през идния сезон, може да се погрижи за кошчетата за боклук, които са малко и винаги препълнени, както и да премахне големите контейнери за боклук от алеите - източник на миризми, течове и нелицеприятни гледки. Спираме дотук, въпреки че можем да продължим.
В заключение:
Надяваме се, че широката подкрепа на всички подписани организации, политически партии, общественици, граждани, ще убеди Община Варна да разпореди демонтиране на вече поставените и да не разрешава поставяне на нови павилиони, докато не проведе широка обществена дискусия с експерти и граждани относно необходимостта от такива обекти в парка.
Започнаха текущите ремонти на уличната настилка в район „Одесос“, съобщава в социалната мрежа Facebook районният кмет Янислава Шопова. Днес бяха завършени компрометираните участъци по „Пирин“ и „Дрин“, в частта от бул. „Цар Освободител“ до бул. „Владислав Варненчик“ Частично са фрезовани участъци по ул. „Македония“, които ще бъдат завършени в..
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари (петък) 2025 за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари (понеделник), съобщават от общинския пресцентър. Официално обявената от Министерството на образованието и науката коледна ваканция е в периода от 21 декември 2024 г. до 2 януари..
28 200 лева ще бъдат разпределени за отускане на еднократна финансова помощ за задоволяване на комунално-битови потребности на 35 лица от Община Варна. Това стана ясно по време на ПК "Социални дейности и жилищна политика". Помощта варира между 500 и 1500 лева. Отказ от такава помощ получиха 6 лица, тъй като или надвишават линията на бедност, или вече са..
Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града. От Община Добрич публикуваха на страницата си в интернет проект за разширяването на платената зона за паркиране за обществено обсъждане, което породи остри реакции сред жителите. През тази седмица беше внесена и първата подписка от..
Водата от обществената чешма "Света Марина" е негодна за пиене. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Обществената чешма се намира в жк "Възраждане", местност Кочмар, район "Младост" . Водата е с наличие на колиформи 20 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл, чревни ентерококи – 24 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл. При анализа..
Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спиркозаслоните във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две позиции. Първата от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки,..
Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент, предаде БНР. Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации за връчването на мандат за редовно правителство...