Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална карта на енергийната бедност поискаха експерти от кандидат-депутати

До 2024 г. трябва да имаме Национална карта, отразяваща къде е съсредоточен проблемът с енергийната бедност, да заложим и мерки и инструменти за преодоляването й. Това ще е една от важните задачи на следващите Парламент и НС. След това ще настъпи много по-интензивна част на енергийния преход в ЕС, която ще обхване отоплението на домакинствата и транспорта по новите мерки от пакет 55. За това предупреди Апостол Дянков, ръководител на програма “Климат и енергия” във WWF.

Той беше сред участниците в тематична кръгла маса “Мисия Енергиен преход: Решения от експерти и политици”. В дискусията се включиха представители на всички партии, кандидатстващи за вота на избирателите на 2-ри април. Целта на дискусията беше какво може да направят 49-то НС и следващото редовно правителство

Енергийната бедност ще се реши с оздравяване на икономиката, с политики за повишаване на доходите и преход към енергетика на най-ниската цена. Това бяха основните тези, изразени от политиците.

Имаше предложение също 49-я Парламент да поеме ангажимент да бъдат осигурени пари за саниране на всички кандидатствали, до крайния срок - 31-ви май т.г.

Ако интересът е голям и се окаже, че заделените към момента средства по програмата не са достатъчни.

Имаме готов и интегриран план „Енергетика и климат“, който също до края на юни трябва да бъде актуализиран и да разглежда аспекта на енергийната бедност. И така, ако има политическа воля, мотивация и съгласие между политическите сили, може скоро да говорим по-малко за енергийна бедност у нас, отбеляза Апостол Дянков.

Трябва да има вицепремиер по климат и зелена трансформация, вкл. експерти с тази задача във всяко едно министерство, изразиха мнение още участниците в дискусията.

А други, отбелязаха, че е достатъчно съществуващата Агенция за устойчиво енергийно развитие да работи ефективно.

Инициативата “Мисия Енергиен преход” цели да помогне на страната ни, която изпитва сериозни затруднения във всички ключови направления на енергийния преход -  българската икономика е най-енергоинтензивната икономика в Европа - 3,5 пъти над средните нива; България е страната с най-голям брой енергийно бедни домакинства в ЕС(28%); у нас липсват политики в подкрепа на развитието на един от ключовите елементи на енергийния преход - енергийните общности за възобновяема енергия; след като изгубихме 200 милиона лева за въглищните региони, сега се намираме пред риск до средата на годината да изгубим още 1,5 милиарда лева, предвидени за икономическото развитие на Стара Загора, Перник и Кюстендил; в България продължават да преобладават неустойчивите форми на използване на биомаса за енергийно производство, което поставя сериозни рискове пред опазването на биоразнообразието; липсва национална комуникационна стратегия, която да обясни по разбираем начин необходимостта и ползите от енергийния преход, както и да представи в лесен и обобщен вариант различните мерки за подкрепа на бизнеса и на домакинства.

Затова през февруари Коалиция “За зелен рестарт” събра 50 от водещите български експерти в специално събитие за генериране на идеи за подпомагане на енергийната трансформация на България. В инициативата се включиха експерти от науката и гражданския сектор, представители на бизнеса, комуникационни експерти и социолози, както и специалисти от държавната администрация и представители на въглищните региони. Организатор на дискусията бяха Коалиция “За зелен рестарт” - MOVE.BG, WWF-България, “Грийнпийс”-България и “Институт Кръгова Икономика”.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а самият..

публикувано на 02.02.25 в 07:35

Ивайло Митковски: Допълнителните средства за здравеопазване във Варна са с фокус върху строителството, а не върху лекарите

„В допълнителните 50 милиона за здравеопазване във Варна не са предвидени никакви средства за кариерното развитие на работещите в общинските здравни заведения. Акцентът е върху закупуване на нова апаратура и най-вече върху строително-монтажни дейности“. Това коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна, варненският депутат от ПП/ДБ д-р..

публикувано на 01.02.25 в 13:56
Снимката е илюстративна

Село Долище протестира срещу лош път

Жители на аксаковското село Долище, Варненска област, излязоха на протестно събрани в центъра на населеното място заради опасната отсечка от 2,5 километра, която е половината от пътя към Варна и трябва да бъде ремонтирана от общината в морския град. Отсечката е толкова разбит, че вече е опасна и непроходима - казаха хората. Те поискаха спешен авариен..

публикувано на 01.02.25 в 13:46
Биляна Раева

Биляна Раева: Големият проблем в управлението на Варна е липсата на приемственост

Тази седмица Варненският общински съвет гласува в бюджета на общината да бъдат предвидени близо 50 милиона лева, които през следващите три години ще бъдат инвестирани в развитието на общинското здравеопазване. „С парите ще се закупи модерна апаратура и ще бъде извършен ремонт на сгради в четирите общински болници и ДКЦ-тата в града“. Това..

публикувано на 01.02.25 в 13:19

Протест срещу колите и строителството в Морската градина и крайбрежната алея

Пореден протест срещу застрояването на Морската градина и крайбрежната алея беше организиран днес във Варна. Потестиращите отново призоваха за спиране на автомобилие в Морската градина и превръщането на крайбрежната алея в пешеходна зона. "Всичко да е пешеходно, безопастно, красиво, както би следвало да се очаква във всеки парк. Но..

публикувано на 01.02.25 в 12:58

"Варна диша": Искаме да знаем какво точно ще се строи на Крайбрежната алея

Да бъдат представени бъдещите инвестиционни намерения за развитие на Крайбрежната алея настояват от сдружението "Варна диша". Това каза Милена Пехливанова, съосновател на сдружението, която припомни, че днес отново ще бъде проведен протест.  По думите й инвеститорът "Холдинг Варна" не показва цялата картина. В момента започна проект за изграждане на..

публикувано на 01.02.25 в 12:00

Спират разширяването на "Синята зона" в Добрич

Община Добрич спира разширяването на обхвата на платеното паркиране в областния център. Проектът беше подложен на обществено обсъждане в продължение на три месеца и предизвика масово недоволство сред жителите на Добрич. „Синята зона“ обхваща едва 665 места и е разположена единствено в идеалния център. Информация на кореспондента ни Мая Райнова...

публикувано на 01.02.25 в 11:29