Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална карта на енергийната бедност поискаха експерти от кандидат-депутати

До 2024 г. трябва да имаме Национална карта, отразяваща къде е съсредоточен проблемът с енергийната бедност, да заложим и мерки и инструменти за преодоляването й. Това ще е една от важните задачи на следващите Парламент и НС. След това ще настъпи много по-интензивна част на енергийния преход в ЕС, която ще обхване отоплението на домакинствата и транспорта по новите мерки от пакет 55. За това предупреди Апостол Дянков, ръководител на програма “Климат и енергия” във WWF.

Той беше сред участниците в тематична кръгла маса “Мисия Енергиен преход: Решения от експерти и политици”. В дискусията се включиха представители на всички партии, кандидатстващи за вота на избирателите на 2-ри април. Целта на дискусията беше какво може да направят 49-то НС и следващото редовно правителство

Енергийната бедност ще се реши с оздравяване на икономиката, с политики за повишаване на доходите и преход към енергетика на най-ниската цена. Това бяха основните тези, изразени от политиците.

Имаше предложение също 49-я Парламент да поеме ангажимент да бъдат осигурени пари за саниране на всички кандидатствали, до крайния срок - 31-ви май т.г.

Ако интересът е голям и се окаже, че заделените към момента средства по програмата не са достатъчни.

Имаме готов и интегриран план „Енергетика и климат“, който също до края на юни трябва да бъде актуализиран и да разглежда аспекта на енергийната бедност. И така, ако има политическа воля, мотивация и съгласие между политическите сили, може скоро да говорим по-малко за енергийна бедност у нас, отбеляза Апостол Дянков.

Трябва да има вицепремиер по климат и зелена трансформация, вкл. експерти с тази задача във всяко едно министерство, изразиха мнение още участниците в дискусията.

А други, отбелязаха, че е достатъчно съществуващата Агенция за устойчиво енергийно развитие да работи ефективно.

Инициативата “Мисия Енергиен преход” цели да помогне на страната ни, която изпитва сериозни затруднения във всички ключови направления на енергийния преход -  българската икономика е най-енергоинтензивната икономика в Европа - 3,5 пъти над средните нива; България е страната с най-голям брой енергийно бедни домакинства в ЕС(28%); у нас липсват политики в подкрепа на развитието на един от ключовите елементи на енергийния преход - енергийните общности за възобновяема енергия; след като изгубихме 200 милиона лева за въглищните региони, сега се намираме пред риск до средата на годината да изгубим още 1,5 милиарда лева, предвидени за икономическото развитие на Стара Загора, Перник и Кюстендил; в България продължават да преобладават неустойчивите форми на използване на биомаса за енергийно производство, което поставя сериозни рискове пред опазването на биоразнообразието; липсва национална комуникационна стратегия, която да обясни по разбираем начин необходимостта и ползите от енергийния преход, както и да представи в лесен и обобщен вариант различните мерки за подкрепа на бизнеса и на домакинства.

Затова през февруари Коалиция “За зелен рестарт” събра 50 от водещите български експерти в специално събитие за генериране на идеи за подпомагане на енергийната трансформация на България. В инициативата се включиха експерти от науката и гражданския сектор, представители на бизнеса, комуникационни експерти и социолози, както и специалисти от държавната администрация и представители на въглищните региони. Организатор на дискусията бяха Коалиция “За зелен рестарт” - MOVE.BG, WWF-България, “Грийнпийс”-България и “Институт Кръгова Икономика”.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Конституционният съд образува дело по искането на президента за отмяна на текстове от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени.  Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..

публикувано на 21.11.24 в 19:40

Кога Варна ще има своите градски пространства?

Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..

публикувано на 21.11.24 в 18:25

Търси се директор на СУ "Христо Ботев" в Балчик

Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..

публикувано на 21.11.24 в 18:11

Съдът остави без уважение жалбите срещу премахването на бараки на Колхозния пазар във Варна

Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..

публикувано на 21.11.24 в 17:08

Няма достатъчно желаещи за съдебни заседатели в Добрич

Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията.  Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...

публикувано на 21.11.24 в 16:20

Колко НИ струваха извънредните избори за районни кметове?

Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..

публикувано на 21.11.24 в 15:52

На 10 декември публикуват данните на Индекса за местната почтеност на "Прозрачност без граници"

Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна  координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова.  Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..

публикувано на 21.11.24 в 15:30