Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морски метеоролог: Няма опасност от замърсяване на българския бряг

| обновено на 16.06.23 в 11:12
Снимка: Румен Сарандев

Това залпово подаване на голямо количество сладки води в морето локално, в украински води, е причина за екологична катастрофа в украински води. То е попаднало в северния черноморски шелф и основна част от замърсяването ще си остане там, предизвиквайки много тежки последвствия. Основните морски течения, вече беше публикувано в някои журналистически материали, че са от север на юг и минават край нашия бряг, насочвайки се към Турция. Това обаче е дълбоководната циркулация на Черно море, а тези замърсители в момента са в шелфа, плитководието. Трябва да се знае, че покрай бреговете циркулацията въобще не е същата, напротив, край брега лятно време има вихри и може да е точно в обратната посока. В този смисъл моите, и не само моите очаквания са, че няма някаква опасност за българския и румънския бряг и не бива да се преувеличава.

Това коментира за БНР-Радио Варна Васко Гълъбов, завеждащ секция „Морска метеорология и специализирани прогнози за опасни явления в морето“ в НИМХ.

Има два аспекта. Единият, е за замърсители, които са разтворими във водата и тъй като ние сме далеч от източника дотук концентрацията им намалява и едва ли ще се стигне до някакво съществено замърсяване. Вторият аспект е плаващи замърсители, които не се разтварят във водата, главно органична материя – машинни масла, петролни продукти, умрели животни. Тези замърсители търпят физико-химични изменения с времето, след известно време те се разлагат и  потъват, вкл. и петролните продукти.

Много ниска е вероятността от замърсяване от „Нова Каховка“ да стигне българския бряг. Няма почва за паника

Всичко това дори и да попадне в основните течения и да потегли на юг, до делтата на Дунав, там ще достигне зона с изключително изключително силно течение със сладка вода, насочено навътре. А река Дунав внася няколко пъти повече сладки води от Днепър, откъдето идва водата. Вчера румънски колеги акцентираха точно на това, че дунавските води буквално ще изтласкат всичко навътре в морето. Там тези замърсени води ще се смесят със сладките на Дунав. Тези течения се засичат дори на 100 км. навътре в морето. След това дори да продължи на юг – там има още един източник на сладки води, който изтласква далеч навътре в морето, това е каналът Сулина. Тоест румънският бряг, макар че е по-застрашен от нашия, е в значителна степен защитен от река Дунав и канала Сулина. И мнението на румънските колеги е, че хората могат спокойно да ходят по тамошните плажове, без притеснение, че нещо сериозно ще се случи

Няма почва за паника у нас. Да не говорим, че заливите като Варненския и Бургаския си имат местни източници на замърсители с органична материя и други замърсители.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00