Среща на директорите на две от училищата във Варна, които делят една сграда - МГ "Д-р Петър Берон" и ОУ "Захари Стоянов" с участието на представители на община Варна, е планирана за днес. На нея се очаква да се обсъжда казусът с подписаното споразумение между двете училища, според което учениците от шест от общо осем класа на гимназията ще трябва да учат в целогодишен следобеден едносменен режим.
За ситуацията, която засяга всички учащи в МГ Варна от 5, 6, 8, 9, 10 и 11 клас, съобщиха родителите на децата. Те изпратиха и жалба с настояване за запазване на статуквото - двусменен ротационен режим за учениците в двете училища.
В жалбата си родителите и настойниците на учениците в МГ, които ще бъдат засегнати от промяната, настояват "за незабавни и непосредствени действия от страна на ресорните институции, които в максимално кратък срок, с оглед на наближаващото начало на учебната 2023/2024 година да предприемат мерки да се отмени взетото решение и да се възстанови двусменният режим на обучение на база учебен срок за всички ученици от МГ „Д-р Петър Берон“.
"Настояваме ученици, постигнали едни от най-високите резултати, включително на международно ниво, представяйки България да бъдат поощрявани, а не дискриминирани и ощетявани!", категорични са още родителите на младите варненски математици.
Те заявяват и готовност за протест на 17 юли, за което вече са уведомили община Варна.
Сред тях уточнения, касаещи кое налага изненадващата промяна с учебния процес на учениците в МГ Варна; кога и как се появява одобрен прием за една до три паралелки - каквато информация се тиражира, в първи клас на основното училище? Колко от помещенията в сградата, стопанисвана от двете училища са допълнително пригодени от МГ за учебни помещения, и колко от тях от ОУ "Захари Стоянов", ако има такива? Кореспондира ли и как споразумението между ръководствата на двете училища с разпоредбите на Закона за предучилищното и училищно образование, както и на наредбите към него? Молим да бъде упоменато и кои законови текстове позволяват подобно споразумение.
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..