Среща на директорите на две от училищата във Варна, които делят една сграда - МГ "Д-р Петър Берон" и ОУ "Захари Стоянов" с участието на представители на община Варна, е планирана за днес. На нея се очаква да се обсъжда казусът с подписаното споразумение между двете училища, според което учениците от шест от общо осем класа на гимназията ще трябва да учат в целогодишен следобеден едносменен режим.
За ситуацията, която засяга всички учащи в МГ Варна от 5, 6, 8, 9, 10 и 11 клас, съобщиха родителите на децата. Те изпратиха и жалба с настояване за запазване на статуквото - двусменен ротационен режим за учениците в двете училища.
В жалбата си родителите и настойниците на учениците в МГ, които ще бъдат засегнати от промяната, настояват "за незабавни и непосредствени действия от страна на ресорните институции, които в максимално кратък срок, с оглед на наближаващото начало на учебната 2023/2024 година да предприемат мерки да се отмени взетото решение и да се възстанови двусменният режим на обучение на база учебен срок за всички ученици от МГ „Д-р Петър Берон“.
"Настояваме ученици, постигнали едни от най-високите резултати, включително на международно ниво, представяйки България да бъдат поощрявани, а не дискриминирани и ощетявани!", категорични са още родителите на младите варненски математици.
Те заявяват и готовност за протест на 17 юли, за което вече са уведомили община Варна.
Сред тях уточнения, касаещи кое налага изненадващата промяна с учебния процес на учениците в МГ Варна; кога и как се появява одобрен прием за една до три паралелки - каквато информация се тиражира, в първи клас на основното училище? Колко от помещенията в сградата, стопанисвана от двете училища са допълнително пригодени от МГ за учебни помещения, и колко от тях от ОУ "Захари Стоянов", ако има такива? Кореспондира ли и как споразумението между ръководствата на двете училища с разпоредбите на Закона за предучилищното и училищно образование, както и на наредбите към него? Молим да бъде упоменато и кои законови текстове позволяват подобно споразумение.
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..