100-годишната сграда на бул. "Сливница" 20, част от творчеството на именития архитект Стефан Венедикт Попов, чиято кована ограда беше премахната, трябва да бъде опазена. Дворното пространство и красивата решетка са също важен елемент от цялостния облик и целия архитектурен ансамбъл. Това мнение изрази Християн Облаков, изследовател на старинната архитектура на Варна, дни след като оградата бе заменена с метални строителни пана, което предизвика бурна обществена реакция.
Облаков припомни, че фасадата на сградата е богата на орнаменти, а скулптурите са дело на един от най-значимите варненски творци Кирил Шиваров. Къщата е била дом на общественика Григор Пейчев.
Оградите също свидетелстват за своето време и показват таланта на майсторите, които са ги изработвали, водени от модерните по това време стилове и направления, посочи още той.
Жалко, че оградата в момента я няма, коментира Облаков. Той допълни, че в стари фотографии (реклама на сградата в списанието "Варна, курортен град") прави впечатление съществуването на решетка, съща като тази, която виждаме в днешни дни. "Това не може да ни гарантира, че това е автентичната решетка. По-скоро мога да си позволя да направя едно обосновано предположение. Вероятно масивната част на оградата, тухлените колонки, са били подменени в някакъв последващ етап от съществуването на това пространство. Аз мисля, че металната, решетъчна част на оградата, е оригинална. Имаме един много характерен рисунък в тази ограда, който забелязваме и в други проекти на архитекта. Това е една насока в тази теза, че най-вероятно при последвал ремонт, в последвали години, тухлената част е била подменена, били са свалени металните части от оградата и впоследствие са били върнати обратно - но това е само обосновано предположение", подчерта Християн Облаков.
Всичко е поправимо, допълни той. Ако има желание да бъде възстановена решетъчната част, ако оградата е съхранена след демонтажа, това е възстановимо, каза още той.
Чуйте повече от разговора на Светлана Вълкова с Християн Облаков:
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..