100-годишната сграда на бул. "Сливница" 20, част от творчеството на именития архитект Стефан Венедикт Попов, чиято кована ограда беше премахната, трябва да бъде опазена. Дворното пространство и красивата решетка са също важен елемент от цялостния облик и целия архитектурен ансамбъл. Това мнение изрази Християн Облаков, изследовател на старинната архитектура на Варна, дни след като оградата бе заменена с метални строителни пана, което предизвика бурна обществена реакция.
Облаков припомни, че фасадата на сградата е богата на орнаменти, а скулптурите са дело на един от най-значимите варненски творци Кирил Шиваров. Къщата е била дом на общественика Григор Пейчев.
Оградите също свидетелстват за своето време и показват таланта на майсторите, които са ги изработвали, водени от модерните по това време стилове и направления, посочи още той.
Жалко, че оградата в момента я няма, коментира Облаков. Той допълни, че в стари фотографии (реклама на сградата в списанието "Варна, курортен град") прави впечатление съществуването на решетка, съща като тази, която виждаме в днешни дни. "Това не може да ни гарантира, че това е автентичната решетка. По-скоро мога да си позволя да направя едно обосновано предположение. Вероятно масивната част на оградата, тухлените колонки, са били подменени в някакъв последващ етап от съществуването на това пространство. Аз мисля, че металната, решетъчна част на оградата, е оригинална. Имаме един много характерен рисунък в тази ограда, който забелязваме и в други проекти на архитекта. Това е една насока в тази теза, че най-вероятно при последвал ремонт, в последвали години, тухлената част е била подменена, били са свалени металните части от оградата и впоследствие са били върнати обратно - но това е само обосновано предположение", подчерта Християн Облаков.
Всичко е поправимо, допълни той. Ако има желание да бъде възстановена решетъчната част, ако оградата е съхранена след демонтажа, това е възстановимо, каза още той.
Чуйте повече от разговора на Светлана Вълкова с Християн Облаков:
Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите. Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева..
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..
Цената остава 15 лева за възрастни, но учащите и пенсионерите ще плащат с левче повече спрямо предходната година, по 7 лева. Безплатно остава посещението за деца под 4 години и за хората с увреждания. За малките посетители от 4 до 7 години ще се плаща по 3 лева вход. Семейният пакет (родители с деца до 18 год.) е без промяна – 30,00 лв. Зимното..
108 бебета, от които четири двойки близнаци, са се родили от началото на годината в Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф. д-р Димитър Стаматов" във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главната акушерка в лечебното заведение Светлана Радева. Отбелязваме Бабинден по стар стил 21..
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..
Януари. И отново нещата се повтарят. Политици се надлъгват, цени се покачват, любители на конспиративни теории плашат с апокалипсис. Вселената продължава да е все така озадачаваща. Дъглас Адамс би казал, че гигантският суперкомпютър „Дълбока мисъл“ още не е дал отговор на основния въпрос за живота, вселената и всичко останало. Ако не броим още..