100-годишната сграда на бул. "Сливница" 20, част от творчеството на именития архитект Стефан Венедикт Попов, чиято кована ограда беше премахната, трябва да бъде опазена. Дворното пространство и красивата решетка са също важен елемент от цялостния облик и целия архитектурен ансамбъл. Това мнение изрази Християн Облаков, изследовател на старинната архитектура на Варна, дни след като оградата бе заменена с метални строителни пана, което предизвика бурна обществена реакция.
Облаков припомни, че фасадата на сградата е богата на орнаменти, а скулптурите са дело на един от най-значимите варненски творци Кирил Шиваров. Къщата е била дом на общественика Григор Пейчев.
Оградите също свидетелстват за своето време и показват таланта на майсторите, които са ги изработвали, водени от модерните по това време стилове и направления, посочи още той.
Жалко, че оградата в момента я няма, коментира Облаков. Той допълни, че в стари фотографии (реклама на сградата в списанието "Варна, курортен град") прави впечатление съществуването на решетка, съща като тази, която виждаме в днешни дни. "Това не може да ни гарантира, че това е автентичната решетка. По-скоро мога да си позволя да направя едно обосновано предположение. Вероятно масивната част на оградата, тухлените колонки, са били подменени в някакъв последващ етап от съществуването на това пространство. Аз мисля, че металната, решетъчна част на оградата, е оригинална. Имаме един много характерен рисунък в тази ограда, който забелязваме и в други проекти на архитекта. Това е една насока в тази теза, че най-вероятно при последвал ремонт, в последвали години, тухлената част е била подменена, били са свалени металните части от оградата и впоследствие са били върнати обратно - но това е само обосновано предположение", подчерта Християн Облаков.
Всичко е поправимо, допълни той. Ако има желание да бъде възстановена решетъчната част, ако оградата е съхранена след демонтажа, това е възстановимо, каза още той.
Чуйте повече от разговора на Светлана Вълкова с Християн Облаков:
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..