Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Намери своето лекарство": Защо търговци се захванаха да оправят хаоса в здравната система

Административни пречки с различни кодове на медикаментите не позволяват инсулин от паралелен внос да стигне до пациентите

От няколко дни у нас работи мобилното приложение "Намери своето лекарство", което цели да помага на пациентите, които не могат да намерят лекарствата, предписани им в аптечната мрежа.

Приложението е създадено от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), каза за Радио Варна изпълнителният ѝ директор Боряна Маринкова.

Приложението се поддържа в партньорство с Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), в която членуват някои от най-големите дистрибутори на пазара, които зареждат около 700 аптеки в цялата страна, уточни Маринкова. Вече има интерес и от по-малки, самостоятелни аптеки в малки градове като Вълчидол, които също желаят да се включат в мрежата. 

Срокът за отговор за пациентските запитвания е до 48 часа.

Целим основно да можем да даваме по-бърза и качествена информация дали търсените лекарства са налични в дистрибуторите. 

Има разминаване в разбирането какво е недостиг на лекарства, смята Маринкова.

По думите ѝ, в България дефиницията за недостиг на лекарства е наличностите от тях да са по-малко от 65% от потреблението шест месеца назад. По тази дефиниция, България би била от най-добре обезпечените с лекарства държави. 

По отношение на субективното усещане за недостиг обаче, той е много голям и основната причина за това е психологическата тревожност на пациентите. Не се гледа рационално, а емоционално и политически, което води до "изкривяване" на лекарствената употреба - презапасяване у едни и тотална липса у други.

Друг проблем у нас е, че пациентите масово продължават да не знаят, че аптеките сами определят дали да работят със Здравната каса, както и дали да поддържат дадени групи медикаменти. Не може да се очаква, че в една аптека ще има абсолютно всички видове лекараства. Практически не е възможно, посочва Маринкова.

Само за първите четири дни от пускането на приложението, има постъпили над 700 сигнала и питания. Те обаче са достатъчни, за да започнат да се виждат големи проблеми. Като дерегистрацията на дадени медикаменти - нещо, за което от БАРПТЛ настояват от години - да бъде разработена държавна политика по отношение на дерегистрацията на лекарства на нашия пазар.

Много често за напускането на дадено лекарство от България се разбира след месеци. Примерът е с ревматологичен медикамент, за който още в края на миналата година производителят е подал информация, че няма да се предлага, а пациентите едва сега разбират - след търсенето му по аптеки и подаване на сигнал до "Намери своето лекарство". Друг казус от последните дни е с лекарство за щитовидната жлеза, чийто производител е алармирал, че има производствен проблем и то няма да е лесно достъпно. 

Сред проблемите, за чието разрешаване настояват от години от БАРПТЛ, е и отпускането на инсулин от паралелен внос. 

През цялото време на дефицит на инсулин - особено преди година и половина, когато беше големият дефицит на инсулини, ние като държава разполагахме с инсулин от паралелен внос, който обаче е абсолютно недостъпен за пациентите по административни причини, каза Миленкова. Причината е, че той, както и всички останали лекарства от парелен внос, не могат да бъдат отпуснати на пациентите, защото кодовете им по Здравна каса са различни от тези, които са изписани в рецептите на пациентите. 

Причината за всичко това е в инструкциите на НЗОК, дори не е в законов или подзаконов акт, каза Миленкова.

И до днес няма решение на проблема, макар от БАРПТЛ да настояват вече 5-та година за законовата възможност за евквивалентна замяна на лекарствата по Здравна каса. 

Политическата нестабилност и полическото безвремие изключително много пречат да се променя за добро здравната система и да се дават повече възможности на пациентите у нас, коментира още изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия.


Целият разговор с Боряна Маринкова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна - преди, сега и... завинаги!

Радио Варна тази година навършва 90.  На професионалния празник на радиото и телевизията - 7 май, в арт салона на Радио Варна се събраха негови служители, останали верни на любовта към него... до ден-днешен. Радиото! Какво е било то преди, какво е сега и какво си мечтаем да бъде коментираха пред Валерия Василева част от хората, които днес..

публикувано на 07.05.24 в 20:20

Млад шуменец предлага автомобила си за бала на абитуриенти в нужда

Вергил Борисов от Шумен предоставя своя личен автомобил на абитуриенти в неравностойно положение. Той ще осигури горивото, а от възможността могат да се възползват абитуриенти от област Шумен. "Много ще се радвам да помогна на някого в нужда", подчерта за Радио Варна Борисов.  С не много скъп костюм е бил на своя бал Вергил Борисов. Отива на събитието с..

публикувано на 07.05.24 в 17:00

Варненски ученици се завърнаха с медали по пожароприложен спорт от Чехия

Отборът по пожароприложен спорт към школа ”Огнеборец” при ОДК- Варна и РДПБЗН-Варна се завръща от състезание в чешкия град Требич. Нашите състезатели се изправиха срещу сериозна конкуренция. В Чехия пожароприложният спорт за деца е с дългогодишни традиции и е един от най-масовите спортове. Съоръжения за него има и в най-малките населени места. На..

публикувано на 07.05.24 в 14:56

Студенти от България и Румъния разработиха идейни проекти за нова визия на Летище Балчик

Студенти от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и Университета по архитектура и градоустройство „Йон Минку“ в Букурещ, Румъния, разработиха съвместни проектни предложение за промяна на гражданско-военното летище в Балчик. Конкурсът под надслов „Нов живот за летището в Балчик“ премина през няколко етапа, съобщиха организаторите...

публикувано на 07.05.24 в 13:31
Колаж на предаването Свободен час

Радиото и младото поколение – Леда и Мария

Радиото е много специална част от живота на Мария и Леда – водещи на младежкото предаване „Свободен час“ в ефира на Радио Варна и дванайсетокласнички в Първа езикова гимназия във Варна. Гостуваха в предаването „Новият ден“ на 7 май – в Деня на радиото и телевизията, и споделиха какво е тяхното отношение към радиото и начина на слушане на радио..

публикувано на 07.05.24 в 12:00
Варна

Мият ларгото във Варна

Работници мият ларгото във Варна, видя репортер на Радио Варна. От месец май центърът на Варна ще се мие два пъти седмично, съобщиха от община Варна. Ще се чистят улици, кошчета за боклук и пейки. Нови кошчета за боклук са сложени в Морската градина на места където досега нямаше такива.

публикувано на 07.05.24 в 08:00

200 фирми ще участват в Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО от 13 до 17 май на Летище Стара Загора

Шестнадесетото издание на Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 200 фирми върху над 35 800 кв.м. нетна изложбена площ. То ще се проведе от 13 до 17 май на традиционното място – Летище Стара Загора. Посещението на изложението е безплатно, но е необходима регистрация – на място или предварително в уебсайта на БАТА АГРО ...

публикувано на 07.05.24 в 08:00