Сериозен остава проблемът с кадрите в туризма и то във всички сфери на обслужване – от персонал в хотели и ресторанти, през здравни специалисти, които обслужват както плажовете, така и курортните комплекси, та до полицаи, които гарантират сигурността в зоните за отдих и да пожароспасителни екипи и съоръжения.
Проблемите с брегоукрепването, които са не само сложни, но се и задълбочават с оглед на все по-често възникващите природни бедствия, лишават брега от плажове, които са привлекателни за туристите.
Предизвикателствата пред туристическия бранш представиха негови представители на среща с областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева, съобщават от пресслужбата на Областна управа.
От сектора обърнаха внимание на състоянието на инфраструктурата, на пътищата, които водят към курортите и плажовете. Те посочиха, че има и критични точки и са необходими усилията на местната и на държавната власт.
Представителите на туристическия бранш искат промяна в наредбата, която поставя изисквания към концесионерите на плажовете, както и адаптиране на Наредбата за водно спасителната дейност, която да бъде съобразена с дефицита на кадри.
Отварянето на Варна към морето също беше тема на дискусията и предложенията за утвърждаване на яхтения и круизния туризъм, който обаче предполага създаването на подходящи условия както в морска среда, така и на брега.
Туристическата индустрия се нуждае от силна институционална подкрепа в лицето на държавата – Областна администрация и Министерството на туризма, както и от Община Варна, която има ясни приоритети и визия за развитието на туризма. Браншът ще разчита на подкрепа от държавната и от местната власт за ясни и позитивни послания към аудиторията на потребителите на туристически продукти, за презентирането на Варна и региона като целогодишна туристическа дестинация.
Актуален е вече и въпросът с остарелите и изчерпали капацитета си възлови станции и електросъоръжения, поддържани от електроразпределителното дружество, които обслужват туристическите комплекси и зони.„Всички ние искаме да развиваме региона като първокласна и сигурна туристическа дестинация, да удължим туристическият сезон, като надградим с възможност за ранно стартиране и късно есенно приключване. Това обаче е процес, който изисква ясна концепция, обединяване на усилията на бранша, представителите на държавата и местната власт и много работа, за да обогатим представата на гостите и на туристите за областта, да бъдем разпознаваеми не само с морски туризъм, но и като дестинация, предоставяща уникални условия и преживявания“, каза професор Андреева.
Пожарната и Полицията ни проверяват редовно и изискванията се спазват. В секи, който е неизряден, си понася глобата, включително ако са решили да пускат подрастващи в нощни заведения. Инцидентът в РСМ е много тежък. За съжаление те вървят по нашите стъпки отпреди 20 години, помним „Индиго“. След този случай се направиха много подобрения и се..
Министерският съвет обяви 18 март за Ден на национален траур в памет на жертвите, загинали при трагични обстоятелства в град Кочани, Република Северна Македония, съобщиха от правителствената информационна служба. Правителството изказа съболезнования на близките на загиналите. В тяхна памет националните флагове на държавните институции ще бъдат..
На 18 март ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателите на ултракъси вълни ПРОВАДИЯ 4 на честота 88.9 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“; ПРОВАДИЯ 5 на честота 102.9 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“; ПРОВАДИЯ 6 на честота 105.3 MHz, излъчващ програмата на Радио Варна. Възможни са прекъсвания на..
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: · На 18.03.2025 г. В периода 9:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна - ул...
Най-обилен през нощта е бил валежът в Бургас 20 л. на кв.м и в Ахтопол 12 л. на кв.м.; Варна 2 л. на кв.м.; Нос Емине и Шумен 8 л. на кв.м.; Добрич и Нос Калиакра 3 л. на кв.м.; Раград и Русе 4 л. на кв.м.; Силистра 5 л. на кв.м. и най-малко в Шабла 0.2 л. на кв.м. Днес ще е предимно облачно, валежите от дъжд и сняг ще продължат. По-късно след..
Площадката за едрогабаритни отпадъци в район „Младост“ вече има необходимото одобрение от Регионалната инспекция по околната среда и водите и може да заработи в началото на месец април. Това съобщи заметник-кметът по сигурността Илия Коев по време на редовна среща на общинската администрация. От районните кметства сигнализираха, че със затоплянето на..
Целият процес по обработката на данни от изборите да се контролира изцяло от Централната избирателна комисия и така да се избегне наемането отделна фирма. Това мнение изрази Благовест Кирилов от неправителствената организация "Демократичен център", експертът бе заместник-министър на електронното управление в кабинета на Гълъб Донев. Той посочи, че в..