Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде ми са детските книжки...

Наскоро в националния печат се появиха публикации, според които, компютърното обучение още от детската градина ще помогне сред децата да бъдат открити бъдещите IT спецове. Тези, които да дърпат икономиката ни напред и един ден да можем да се похвалим с мениджъри и специалисти от ранга на Бил Гейтс и Стив Джобс. Това предложение бе отправено от Българската асоциация по софтуерни компании. Според членуващите в асоциацията, софтуерната индустрия у нас е в застой не заради липсата на пазар и клиенти, а поради недостиг на достатъчно образовани специалисти.

Редно ли е обаче децата още от 3-4- годишна възраст да се учат да работят с компютър? Трябва ли да се въведе компютърното обучение в детските градина? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" по РАДИО ВИДИН.

 
"Не бива да посягаме на онази красота на детството. Редно е във времето, в което децата ни започнат да се осъзнават, да търсят своите приятели, ние да ги учим на изконните човешки неща- как да общуват, по какъв начин да държат четката, как да играят", каза пред репортера Димитър Илиев директорът на видинското училище "Софроний Врачански" Нина Иванова. Според нея, компютърните компании трябва да предлагат на децата само позитивни игри, защото всички онези компютърни игри с насилие, пораждат агресия по- късно. "В обучението първо търсим изконните истини, едва след това се нареждат технологиите"- каза още Нина Иванова.

Мнението на децата обаче се различава от това на възрастните. Нищо, че никой не знае кой е Бил Гейтс, всички малчугани от анкетата ни са "за" компютрите още в най- ранна детска възраст.

Истина е, че живеем във времето на високите технологии, но... всичко с времето си. Защото вече всички си задаваме въпросите: Къде отидоха игрите от нашето детство? Къде останаха детските книжки?
 
Може би са само в песните...
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00