Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Иванов, председател на ДАБЧ:" Държавата трябва да запази връзката си с българите по света и те да съхранят своя национален дух"

"Основната задача на Държавната агенция за българите в чужбина е да обединява българите по света, като развива националната и културната им идентичност", каза в "Другата истина" по РАДИО ВИДИН председателят на ДАБЧ- Росен Иванов.

"Държавната агенция за българите в чужбина е създадена през 1992 година, а от 2000-та получава статут на държавна агенция- орган на Министерския съвет за осъществяване на държавната политика по отношение на българите и българските общности по света. Сред стратегическите й цели са разпространяване на положителния образ на България, на българските традиции и на нашето историческо наследство, както сред нашите сънародници зад граница, така и по целия свят. Основната дейност на Агенцията може да бъде определена в две направления- работа с българските общности и техните организации за съхраняване и развитие на българската национална идентичност зад граница и административната дейност при издаване на удостоверения за български произход.

ДАБЧ е установила и поддържа връзка с повече от 820 структури на наши сънародници по света, като само около 200 са българските училищата сред тях. Най-многобройни от историческите диаспори са в Украйна, където според официалните данни са около 204 000, а неофициално- около половин милион българи. Голяма е и нашата общост в Молдова- официално около 65 000, а неофициално между 80 000 и 100 000 българи. Там са и българите гагаузи- повече от 140 000 души. Голяма е българската общност в Сърбия. В Македония е въпрос на национално осъзнаване и на начин на мислене. Спокойно можем да кажем, че там хората с българско национално съзнание са достатъчно, защото и най-големият брой на заявления за български произход са оттам. От новосформираните общности, най-големите български групи, които пребивават извън България са на територията на Испания, Гърция и САЩ. Напоследък все повече българи заминават за Великобритания и традиционно- в Германия. Българинът е вече навсякъде по света. Той е мобилен и открива това, което дълго време не му беше разрешавано. Въпросът е държавата да запази връзката си с него и той да съхрани своя национален дух", категоричен е Росен Иванов.

 

 

 

"За първи път сръбската държава започна да връща на българи наследствени земи в пограничните райони", каза в предаването и Йордан Колев, дългогодишен експерт в ДАБЧ за Балканските страни и конкретно за българската общност в съседна Сърбия.

 

 

 

 

"Всеки, който иска да върне наследствената си земя в днешна Сърбия , може да направи това до края на 2013 година. Идеята за връщането на земите стана възможна с приетия през 2012 г. Закон за реституцията, който позволява на българите да заявят претенции към имотите, които са принадлежали някога на семействата им, като добият собственост над тях.

 
В "Другата истина" представяме и Петър Петров, един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на XX век. Роден е в Берковица на 21 октомври 1919. През 1939 се записва в Чуждестранния легион. През 1944 отива в Германия и учи инженерство, механика и корабостроене. Тогава построява и първото от своите 60 корабчета. През 1951 се преселва в Канада, след това в САЩ. Работи за американските BBC. През 1956 отива в Индокитай. Там е ангажиран в строежите на мостове и електрически централи. От 1963 работи за НАСА по програмата "Аполо" и ракетата "Сатурн". През 1968 започва собствен бизнес. Компанията му разработва и първия безжичен сърдечен монитор, използван днес в болниците по цял свят. През 1969 създава прототипа на цифровия електронен ръчен часовник. Той е пуснат на пазара през 1971 с марката Пулсар (Pulsar). През 1975 Петров създава нова фирма. Започва да произвежда компютри за следене на замърсявания.

Целите интервюта от предаването и още интересна информация за българите по света- в звуковия файл.

По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50