Валери Маринов, журналист от Българската национална телевизия, гостува на обучението. Той припомни ситуация, свързана с показването на насилие в медиите, на която той е бил пряк свидетел.
"По време на втората война в Ирак, когато заклаха двама български шофьори, там всеки един решаваше какво да прави. И това е една ситуация, която поставя много въпроси пред медиите по няколко причини. Първо- достоверността на материалите... Решихме, че няма да покажем въпросните кадри", разказа Валери Маринов.
Ася Методиева, водещ на сутрешния блок на БНТ 1 коментира пред своите колеги заплетения казус за свободата на журналиста при изказването на собствена позиция по определена тема.
"Всичко започна още с протестите през миналото лято, когато огромна част от моите колеги в БНТ и БНР протестираха. Ние протестирахме с останалите хора- свършва ти работното време и след това отиваш на протест. И това беше приемливо до един момент"- разказа Ася Методиева.
Петър Волгин от БНР сподели интересни факти от своя богат журналистически опит и някои от основните правила, които са го ръководили в работата.
"Журналистиката винаги трябва да е опозиция на властта- това е клишето, което аз използвам и до днес при изготвянето на своите материали, подготовка на предавания и т.н. ... Естествено, че журналистиката трябва да бъде опозиция на властта, която винаги е склонна да се самозабравя... Но, тук възниква един доста по-сложен въпрос. Какво е властта" - каза Петър Волгин.
Коя е неофициалната власт, която, според Петър Волгин, определя какво да мислим? Кои са етичните дилеми, пред които се изправят журналистите в своята работа- чуйте в звуковия файл.
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..