Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на белия бастун

Живот без светлина

Снимка: БГНЕС


15 октомври е обявен за Ден на белия бастун. Посветен е на правото на лесно придвижване на слепите хора и е приет като защитен знак в законите за уличното движение на всички страни в света. Денят на белия бастун е признат и като знак за тежко зрително увреждане, както и като символ за самостоятелността на хората без зрение.

308 са незрящите във Видин. Затова в този ден говорим за проблемите им, за тяхната интеграция и професионална реализация.

"Белият символ е установен като символ, че незрящ човек се движи, още след Междусъюзническата и Балканска война. След войните- тогава са ослепели много войници, а офицерите като по-интелигентни и високо образовани, са се обединили в организация, която да помага на хората със загубено зрение. По-късно френска журналистка е решила, че всички трябва да знаят, че се движи човек без зрение и така дошла идеята за белия бастун. Сега той е символ на независимостта и свободата на незрящия да се придвижва сам. Днес сам човек с бял бастун, движещ се по улиците в града, трудно може да се види- пречат клоните, дупките, отворените шахти. В градски условия е почти изключено без зрение някой да се справи"- каза Пенка Иванова, председател на Териториалната организация на съюза на слепите във Видин.

Две са териториалните организации на слепите в региона- във Видин и Монтана. Видинският съюз обхваща 11 общини и е много трудно всички хора с нарушено зрение да бъдат обхванати. На тези, които членуват в Съюза, се предлага помощ - и при попълване на документи за получаване на помощи, и за информация. Не могат да помогнат обаче на тези, които искат да работят:

"Хората, които членуват при нас, са около 380 души, с над 70 % загубено зрение. Допреди няколко месеца за хората с нарушено зрение беше ад да бъде установена тяхната загуба на зрение. ТЕЛК-ът беше в Плевен и много хора по финансови причини не можеха да си позволят да отидат до там. И затова така си стояха- слепи и без да получават никаква помощ за това, че са ослепели. От няколко месеца към общата комисия във Видин вече има офталмолог"- уточни Пенка Иванова.

Борбата за професионална реализация е жестока, а единици са тези, които са успели да си намерят работа. Хора с увредено зрение или с пълна слепота биха могли успешно да работят като рехабилитатори и масажисти, но и това е много трудно за Видинския край, допълни Пенка Иванова. Защото работа няма и за хората, които нямат увреждания. Проблем според нея е и липсата на добра връзка с общинската администрация, както и липсата на програми за работа с хора с увреждания.

"Нямаме клуб, където да се събираме, и от общинските служби за социална интеграция не работят с нас по никакъв начин. Нашата канцелария се намира в ДКЦ 1 и единствената помощ от Общината е, че не плащаме наем, но май не им е много приятно. До преди 4 години ни плащаха и консумативите, от 2010 година и това не се случва. С Общината не можахме да намерим общ език. Ясно ми е, че нямат пари за социални дейности, но няма и работа по програми, а ние разчитаме на помощници. Трудно е да се добере човек до съответната институция. А зад нас стоят много хора- макар че членуват 308 души, има много хора с до 71% увредено зрение, сред тях и деца, и всички те имат нужда от помощ. Май в този град са останали повече хора с увреждания, отколкото работоспособни, за съжаление!"

Пенка Иванова си пожелава въпросът с интеграцията на хората с увреждания да излезе на дневен ред и зрящите да се научат да общуват нормално със загубилите зрението си членове на нашето общество. И да уважават труда на хората, които се опитват да помогнат. Защото, в крайна сметка, никой не знае какво може да му се случи...

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00