Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умеем ли да прощаваме и за какво се покайваме

6
Сирнишки огньове се палят в накои от влашките села във Видинско
Снимка: РИМ - ВИДИН
След Сирни заговезни започва Великият пост. Иска се прошка, не само на деня- 22-ри февруари, а през цялата седмица- от родители, по-възрастните, от кумове, целува се ръка и се нарича с думите "Прости!". Задължителният отговор е: "Простено!" От кого искат прошка видинчани и като цяло умее ли българинът да прощава? Отговорите събрахме в анкета. Повечето от хората са на мнение, че да простиш е висша добродетел, която е заложена в изконната ни човешка същност.

За пета поредна година Видинската епархия определя тема на годината. 2015 година е година на покаянието. Обявена е с Архипастирско послание на Видинския митрополит Дометиан, до игумените на епархийските манастири, честното монашество, архиерейските наместници, боголюбивите отци и христолюбивите чеда на Видинската епархийска църква. В което послание четем:

"Възлюбени в Господа, Отечески Ви известявам, че за богоспасяемата ни Видинска епархийска църква 2015 година обявявам за Година на ПОКАЯНИЕТО. Призовавам всички Ви усърдно да вникваме в осъзнаването и разбирането на този дар, който е основополагащ в християнския духовен живот, в чистите ни взаимоотношения както с Бог, така и с нашия ближен. Призоваваме свещенослужителите да разясняват смисъла на Покаянието и да организират беседи и молитвени събрания."


Пред Ваня Минева Белоградчишкият епископ Поликарп разясни съдържанието на християнското понятие "покаяние", за това как човек да се подготви за него.

"Много често хората искат да станат човеци, без да са духовни, и много хора искат да станат духовни без да са човеци"- така философски отговори той и допълни, че да бъдеш жертвоготовен е равнозначно да подражаваш на Бог, чийто пример всички трябва да следваме.

Белоградчишкият епископ Поликарп коментира и връзката между празничния етнокалендар и църковния канон- как се вписва традицията да се иска прошка в семейството на Сирни заговезни. По думите му, на всяка литургия духовниците се обръщат към хората с думите:

"Простете ме братя и сестри и се помолете за мен грешния!" Отговорът на миряните:

"Бог да те прости - помоли се за нас!"


СнимкаВъв влашките села във Видинско- Делейна, Косово и Раброво, а и в някои части на  Белоградчишко, на Сирни заговезни се палят огньове на кръстопът и на чешми за здраве. Празникът е известен още като "Альош", в с. Връв се помни като "Гулия", но днес е останал само спомена за огньовете. Пречистваща сила има огънят, за това и празникът е последен преди Възкресение Христово и в очакване на пролетта. Пепелта се поръсва по ниви за здраве и берекет, за прогонване на злите сили, които обитават през зимата.

"Дотам, докъдето се вижда огънят, лошо няма да има"
, казва етнографът в Историческия музей във Видин Десислава Божидарова.

В миналото на Сирни заговезни ергените обикаляли огньовете, за да си изберат мома. С бръшнян чувал пък се потупвали неомъжените, за да може да се задомят. Всеки ерген изстрелва с примитивно направен лък запалена стрела в двора на момата, която харесва. Семейството на момата стои будно, за да гаси пламъците, докато тя самата събира стрелите, и която мома събере най-много стрели от двора си, тя е най-лична и най-харесвана.

На празника в неделя се прави и т.нар. "хамкане", но този ритуал със спуснато от тавана въже, на което е завързано яйце или халва, рядко вече се среща. Тогава децата се опитват да отхапят най-голямото парче. Лоша поличба е, след като конецът се запали, той да не изгори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00