Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Еко Свят"- за активните младежи от видинското "Активно общество" и за Дома на ръба на природата в Белоградчик

Праисторическо жилище правят в Белоградчик

Снимка: Радио ВИДИН

Радослав Георгиев и Павла Цветкова ще ни разкажат колко активни са младите хора от видинското сдружение "Активно общество". Какво мотивира археолозите от Белоградчик да построят праисторическо жилище?

Радослав Георгиев е председател на сдружение "Активно общество". По- активно младежите се появиха в обществения живот във Видин през последните няколко месеца.

"Ние сме младежка организация, тъй като голяма част от нашия екип сме млади хора. По-дейни сме през последните месеци, но вече сме на 2 години и половина. Събрахме се все млади и ентусиазирани хора, които имат желанието да развиват себе си и града. Още началото на миналата година направихме една акция за почистване на чешмата до село Ботево. Това беше една от първите ни изяви. След това направихме ремонт на тенис масите в градската градина. Те не бяха използваеми и с гордост мога да кажа, че успяхме да ги приведем във вид, в който могат да се ползват", разказа за работата на сдружението Радослав Георгиев.

Павла Цветкова бе единият от двама обучители на проведеното еко обучение в село Стакевци.

Снимка: Активно общество"Проведохме двудневно обучение в село Стакевци. Темата беше "Опазване на околната среда и развитие на екокултура". В обучението се включиха 20 младежи от град Видин. Млади хора с интереси към екологията. Обучението стартира със защитените територии на област Видин. Бяха разгледани всички територии в областта, основните представители на видовете във всяка една от териториите. Обучението беше проведено с методите на неформалното образование. Участниците бяха доста активни и се получи добра екипна работа", разказа Павла Цветкова.

В момента членовете са ангажирани с кампанията "Да съхраним водоизточниците чисти". В началото на юни предстои да се реализира друга кампания на сдружението- "Спаси едно дърво".

Пещерата "Лепеница" е разположена на около 2,5 километра от Белоградчик. Пред входа й Археологическото дружество от града започна изграждането на праисторическо жилище, което са нарекли "Дом на ръба на природата".

"Първоначално искахме да направим реконструкцията на първия етаж на пещерата, защото там намерихме основи от предишни жилища. Преценихме, че трудно ще получим разрешение за такъв строеж и в крайна сметка решихме да бъде пред пещерата. Направихме скици, участвахме по няколко програми, но не бяхме одобрени и в крайна сметка се обърнахме към частни дарители. Със съдействието на ДГС Белоградчик и директорката Мая Костова, която ни оказа много голямо съдействие във всички стъпки по процедурата", разказа за инициативата Кирил Кирилов, член на археологическото дружество в Белоградчик пред Анжела Каменова.

СнимкаКъщата ще бъде подобие на праисторическо жилище- с дървен скелет, без никакви пирони само със сглобки и въжета върху каменна основа. Отгоре ще бъде измазана върху плет с глина и слама. Покривът ще бъде покрит с тръстика и обелена кора от дърветата. Самата къща има малки размери, тъй като няма да бъде пригодена за живеене, но ще има все пак две легла.

"Имаме идея в бъдеще да използваме къщата като туристическа атракция, а и като средище за различни уъркшопи- да дойдат хора да изработят глинени гърнета и други приспособления от праисторията, да опитат как се е живяло тогава", допълни Кирил Кирилов.

Археолозите имат проект и макет на къщата в умален мащаб, за да се вижда каква ще бъде конструкцията. Правят жилището като сами измислят някои детайли и как да ги сглобят.

"Импровизираме, учим се в момента, в едно отношение сме като неолитните хора. Започваме и правим грешките си по време на работа. Това е нещо, което ако се получи, ще бъде приятно и за хората, които ще минават по екопътеката. Другото е, че ние също се учим в самата технология по време на работа", каза археологът Светослав Дацов.

Пещерата "Лепеница" е суха и е била удобна за живее, с оглед и на близостта й до реката. От археологическото дружество в Белоградчик се надяват да привлекат и туристи след като построят праисторическото жилище.

"Работим предимно с длета и триони, въпреки, че на времето хората са имали каменни длета, теслички и пак са се справяли. Смятам и ние да се справим. Самият проект е и демонстрация на праисторически технологии и начина на живот. Можем след това да направим и други подобни къщи и на други места и по този начин да развиваме културен туризъм", разказа археологът Ивайло Крумов.

Още за дейностите на младежите от сдружение "Активно общество" и за работата около новата праисторическа къща може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50