Голям паметник на културата, какъвто е "Баба Вида", има нужда от постоянни и сериозни грижи. При това полагани с умение, уважение и любов.
Това лято се извършват спешни спасителни реставрационни и консервационни дейности по крепостта. От десетилетия горната тераса на форта пропуска влага, която безмилостно руши тухлените зидове, с които е надстроявана старата крепостна стена.
"Затова казваме, че паметникът е в риск. Риск не за туристите, а риск за състоянието на съоръжението. Това означава, че крепостта се нуждае от цялостна реставрация и консервация, за да бъде запазена в автентичния си вид, а такива дейности не са извършвани от 60-те години. Частични ремонти са правени през 90-те години и от тогава нищо. Като историк аз смятам, че един паметник трябва да се представя в автентичния му вид. Голяма част от туристите заявяват същата позиция. Какво правим в момента? Със свалянето на една част от сцената, след като бъдат изрязани железата и обезопасен участъкът, ние, археолозите, ще почистим подножието на кулата, за да покажем това, което не е показвано до сега на туристите- Югоизточната кула на Бонония, върху която е легнала "Баба Вида". За необходимостта от реставрация алармираме от години. Има и изготвен технически проект от 2009 година. Търсим възможности за финансиране. Защото, когато се реставрира един такъв паметник, това трябва да се направи изцяло, за да се възвърне автентичният вид и да се покаже крепостта в цялостния си блясък, както се казва. А това, което сега правим със собствени сили, са по-скоро козметични дейности. Подменихме някои ламарини, някои изгнили дъски. Крепостта беше обрасла с растителност. Затова наехме алпинистите", обяснява директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова.
Единият от алпинистите, които участват в почистването на старинните зидове, се оказа родом от старопрестолния град:
"Петър Евлогиев Петров се казвам. Видинчанин съм. С алпинизъм се занимавам от 19 години. Конкретно на работата си по крепостта гледам не като на препитание, а като на достойна работа за един видинчанин, защото се чувстваме полезни и за града. Може кинтите да са малко, но това не е толкова важно, когато става дума за "Баба Вида". Махаме растителността и с телени четки почистваме стените на крепостта. Попаднахме на три-четири "кошера" на пчели, които, по настояване на музейните работници, запазихме. Това бяха едни от най-трудните задачи. Не ползваме препарати, работим само ръчно."
Най-после, след десетилетия безразличие, отношение към крепостта "Баба Вида" заяви и държавата. Средновековният замък във Видин ще бъде ремонтиран от Министерството на културата със средства от Оперативна програма "Региони в растеж". Това обеща в Народното събрание министър Вежди Рашидов, в отговор на въпрос на народния представител Вили Лилков. Новината обяви във Видин сам депутатът от Реформаторския блок:
"От начина, по който ми отговори и заявленията, които даде, аз смятам, че с финансирането на проекта и изпълнението на ремонтните дейности няма да има проблем."
Инвеститори от Украйна предлагат да изградят във Велико Търново парк "България в миниатюри". Избрани са 80 исторически обекта, като един от тях е крепостта "Баба Вида", съобщи снощи в късните новини на БНР Катя Чорова.
Че откровен интерес към историческите забележителности на Видинско и конкретно към замъка "Баба Вида" има, говори и фактът, че обектът е избран за един от най-красивите и заслужаващи внимание замъци в България, с които ще стартира нов интернет портал- "България отвисоко", обяви Атанас Паскалев, който в момента е във Видин и прави въздушни снимки на крепостта с дрон.
"Аз съм създател на една група във Фейсбук- "България въздушна фотография и видео" и на 19 юли откриваме един нов портал- "България отвисоко". Сред първите материали, с които ще популяризираме в социалните мрежи красиви и интересни за туристите места в България, е и крепостта "Баба Вида". Наблягаме на крепостите- имаме Плиска, Велики Преслав, Асенова крепост, Шуменска крепост. Навсякъде, където снимаме, се убеждавам, че България е красива. Крепостите са ми слабост. А Видин е едно прекрасно място- крепостта, реката... И не мога да си обясня защо постоянно се наслагва някакво пренебрежително отношение към този регион. Работил съм много в Северозапада- Враца, Монтана, Чипровци, Чупрене, Ружинци, Видин. Имате прекрасна природа, хора, ресурси... А "Баба Вида" е място, което всеки българин трябва да види", казва Атанас Паскалев.
Това, че по крепостта се работи, не е причина туристите да я изключат от плановете си при посещенията във Видин. От шест години във вътрешния двор гостите на замъка са посрещани от един усмихнат и сладкодумен разказвач.
"Казвам се Александър Пройнов-Апер и съм живият Цар на българската скулптура и култура. С огромно удоволствие говоря за моето изкуство и за българското изкуство. Обичам своята Родина и като Апостол я обикалям от десетилетия. За мен е чест да бъда домакин на замъка и да представям на посетителите картините и иконите на моите колеги и моите фигурки- моите дечица, и да разказвам легендарната история на Видин- град, който повече от 600 години е бил и продължава да е един от основните административни центрове на България. Обичам да говоря за приемствеността- за старата история и за новите строители на съвременна България, които след освобождаването на ни от турско робство доизграждат Видин като един материален, духовен и емоционален център. Един град, пред който аз благоговея. Аз съм горд и достоен човек, с остро социално чувство. Където и да съм бил, съм казвал, че съм българин. Удовлетворен съм, че гостите на крепостта са впечатлени от това, което виждат, когато се разхождат из замъка. Това е най-хубавото място, на което съм показвал своите произведения. Видин е древен град, с хилядолетна история и традиции. А замъкът е едно материално доказателство за духовното богатство на моя народ", разпалено, но и убедително ми говори Апер.
"Крепостта "Баба Вида" е най-известният видински паметник, но тя не е единичен паметник", подчертава директорът на видинския исторически музей Фионера Филипова. Крепостта е част от античния град. Част от цялостната система Калето. И изрежда кои още обекти непременно трябва да бъдат показани на всеки гост на града, а и всеки видинчанин трябва да познава: Катедралния храм "Св. Димитър", църквите "Св. Петка" и "Св. Панталеймон", Джамията на Осман Пазвантоглу, Синагогата. Трябва да се познава историята на Трети Бдински полк, историята и участието на този регион във войните, на уникалните паметници- на Трети Бдински полк и на Скърбящия воин...
"Видин строи първата театрална сграда след Освобождението. Видин има уникални къщи от онова време, със запомняща се архитектура и обзавеждане по европейски образец. В сградата на сегашната художествена галерия са гостували европейски величия на оперното изкуство. Не може един град, който има такава история, сега да го отписваме и да го наричаме беден и изостанал. Важен е духът на историята. Не случайно се казва "от сой". "Сой" се създава с натрупване, с векове понякога. Човек може и да обеднее, но пак да е "от сой", коментира Фионера Филипова.
Заговорим ли за историческата памет на Видин, времето никога не е в достатъчност. Изкушението да питам още и още е голямо, но се налага да сложим запетая на разговора ни, който, обещавам, ще продължим в някое от следващите издания на рубриката "Общество".
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..