Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Резиденция Баба" в Паволче и Челопек

13
Снимка: Радио ВИДИН
Млади хора търсиха иновативни решения на местните проблеми във врачанските села Паволче и Челопек, събираха и описваха местен фолклор и обичаи. За личната им мотивация да прекарат три седмици на село в помощ на възрастните хора и работата, която са свършили говорим в "Посоките на делника".

47 души са кандидатствали тази година за втората "Резиденция Баба"- инициатива на "Фабрика за идеи", която свързва млади хора с възрастни от селата. Домакини от Косталево, Паволче и Челопек във Врачанския Балкан посрещнаха 10 млади хора с различна професионална реализация, интереси и опит. По време на престоя си на село те трябваше да търсят иновативни решения на местни проблеми, да събират и документират местния фолклор, да изучат местните занаяти и обичаи. И освен всичко това, да помагат в ежедневието на хората, при които са настанени.

"Някои са ходили да вадят картофи, да берат лозя. Помагат на хората, изучават културата на местното население. Мотивите им са, че искат да възобновят живота по селата", каза кметът на Паволче Емил Василев.

"Направих го със замисъла, че ще срещна хора с еднакъв мироглед и ако имам някаква идея как да продължа или да запазя това, което се губи, то с тези хора в отбор ще  е по- лесно", каза пред Стефка Павлова Иван Скечелиев от Неделино.
 
"Основен проблем за селото, а и ние самите сме потърпевши, е липсата на вода, режим на водата, също така и липсата на младежи", коментира местните проблеми Милица Джаджева от София

За времето на престоя си в Челопек младежите са опитали от местните деликатеси- лютика, просеник, сладка баница. Научили се да тъкат на стан равеник- вид китеник.

Татяна Василева и съпругът й Васил са отворили къщата си за три момичета. Казва, че изобщо не се колебае, когато й предлагат да стане приемна баба за три седмици.

"Сега съм приемна баба на три прекрасни внучки, за които, като си тръгнат, ще ми бъде много мъчно. Едни прекрасни деца, които подмладяват и нас."

Малина Каменова е домакин на Александър Танев:

"Аз го приех като мой син. Говорихме си за историята на селото, за природните забележителности. Аз му дадох и много материали, книги, понеже съм по професия учител. След това го научих и малко на женска работа- прави кекс."

"За един месец няма да намерим решение на безработицата за младите хора, примерно, но вече сме много по- наясно с проблемите, които има селото"
, каза Александър Танев.

Миглена Младенова е председател на читалище "Огнище" в село Челопек:

"Читалището и кметството са партньори на "Резиденция Баба". Някой в момента обръща внимание на възрастните хора, изслушва ги. Резидентите са събрали 17 песни. Целият архив и това, което са събирали като информация, остава за читалището."

Младежите в Челопек и Паволче закриха в събота и неделя с две различни прояви "Резиденция Баба".

В Челопек резидентите откриха фотоизложба на портрети и гледки от селото; отвориха вратите на работилницата за орехови бонбони "Баба и внуче", направиха изложба на магарета, попяха и се посмяха заедно. В Паволче поканиха всички на "Есенна седянка". Гости и домакини попяха, разказваха си приказки, почерпиха се. И както се прави на седянка, всеки си донесе работа- къделки за напридане и чорапи за оплитане.

Официално "Резиденция Баба" приключва днес, 3 октомври, но ако някой от младежите пожелае да остане още някой и друг ден, може да го направи като се разбере с домакините.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00