Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвихте ли автомобила си за зимата?

Не чакайте първия сняг, за да сложите зимни гуми-съветват специалистите

Снимка: Архив Радио ВИДИН
Топлите месеци неусетно останаха в близкото минало. Идва ред на дъждовните и заснежени дни, които обаче носят големи рискове за всички участници в пътното движение. Подготвихте ли автомобила си за зимата? Кои са основните неща, които всеки трябва да направи за да е безопасен за себе си и за другите участници в движението? По тези въпроси потърсихме за коментар Николай Николов председател на СБА-Видин и инструктора към СБА Илия Рачев. От 1-ви ноември полицията съвместно със СБА започва акция "Зима", в рамките на която ще се проверява как са подготвени за зимата превозните средства.

"В пунктовете на СБА водачите на автомобили се консултират как да поддържат автомобилите си в студените зимни месеци. Проверяват им се течността за чистачките и антифриза дали е годен. Проверява се и спирачната течност. Фаровете също ги регулираме безплатно. СБА е съорганизатор на акция "Зима", която стартира в началото на ноември и ще продължи до края на месеца. Целта на акцията е да напомни на водачите да подготвят автомобилите си за работа през есенно-зимния период.", коментира за Радио ВИДИН Николай Николов.

 Дългогодишния инструктор Илия Рачев съветва водачите да не се бавят и да побързат с подготовката на автомобилите си за зимата:

"Основното което трябва да се провери е дълбочината на грайфера на гумите. В България зимните гуми не са задължителни, но са препоръчителни. Трябва да се спазват на първо място правилата за движение и автомобила да е пригоден за движение през зимния период. Така всички ще стигнат живи и здрави. Не трябва да се чака последния момент за да се подготви автомобила. "

Специалистите съветват да се отдели време и внимание на спирачната част. Това включва: накладките, дисковите барабани, маншоните на спирачните цилиндърчета - всички те трябва да бъдат обстойно прегледани и тествани. Маркучите и жилото на ръчната спирачка трябва да се смажат и ако имате каквито и да е съмнения относно изправността на автомобила ви, не се колебайте да го поверите на специалист, който да ви помогне в подготовката за дългия зимен сезон. В крайна сметка това е една инвестиция, която наистина си заслужава - за ваше добро, а и за това на автомобила ви.
Специалистите припомнят, че не е правилно схващането, че смяната на гумите трябва да стане, когато падне първият сняг.

Ани Ванков е дългогодишен автомобилен състезател
и собственик на сервиз и коментира, че вече има търсене към зимните гуми:

"От една седмица активно се подготвят автомобилите за зимата. Търсят се гуми, масла и спирачни течности. Правят се прегледи на автомобилите. Има, има засилена подготовка тази година. Със зимни гуми може да се кара и лятото, но по бързо ще се изхабят. Редно е да се сложат нови зимни гуми, а не втора употреба."

През февруари т.г. депутатите приеха на първо четене задължителното въвеждане на зимни гуми за автомобилите за периода 1 ноември - 1 март. Досега единственото изискване бе дълбочината на грайфера да е минимум 1.6 мм. Тази условност даваше на много шофьори увереността, че могат да изкарат зимата и с летни гуми с по-дебел грайфер. Основанието - така ще спестят пари, без да нарушават буквата на закона. В други държави  има въведено изискване за задължителни зимни гуми, например в Австрия, Германия, Италия, Швеция, страните от Прибалтика и дори съседна Румъния. Председателят на Съюза на българските автомобилисти инж. Емил Панчев също се включи в широката напоследък дискусия за зимните гуми, пояснявайки: „Необходимо е всички да карат със зимни гуми, тъй като шофьорите с летни гуми през зимата са опасни за себе си и другите. Лятната гума не е пригодена за зимни условия, увеличава спирачния път, намалява се коефициента на сцепление и трудно могат да бъдат преодолявани всякакви наклони, дори най-малките. Така автомобилът трудно може да бъде задържан на пътя при сняг и лед.“.

Анкета сред граждани на Видин показа, че повечето шофьори все още не са подготвили автомобилите си за зимата, но има и изключения:

"Готов е автомобилът ми за зимата. Всичко съм проверил. Още повече, че е и такси. Два пъти в годината минаваме на технически преглед... Да готов е. Всичко е готово по него... Не още не съм го подготвил. Ще го направя... Ами още не съм. Ще мина първо на технически преглед и тогава... Ами още не съм. Не ми остана време, но тази седмица ще го подготвя... Аз живея в Германия и там много строго се следи дали автомобила е подготвен за зимата... Не не съм. До края на седмицата ще го направя. Зимни гуми, масла и всичко което трябва..."

Е зимата все още не е настъпила, но не чакайте последния момент за да подготвите автомобила си. Защото започва да се усеща студеният ѝ полъх. За това действайте на време и не се бавете, за да сте сигурни за себе си, спътниците си и за всички участници в движението.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25