Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин- винаги в сърцето

Снимка: Светослав Цветанов
В навечерието на празника на ВидинДимитровден, си спомняме за миналото на града и отчитаме настоящето. Гледната точка е на общественици, почетни граждани и бивши кметове. 


"Много странна и магнетична е силата на Видин. Да, аз изведнъж го харесах! Аз дойдох тук заради човека, за който се омъжих и вече 36 години живеем заедно. Видин се отличава с една своеобразност. Соцреализмът обезличи българските градове. Всичките са почти еднакви и малко са градовете като Видин, които дават такава гледка, атмосфера и съответно такова чувство. На Видин му липсва едно модерно мислене. Трябва да се положат много усилия. И не винаги усилията са свързани с много пари. В последно време живея доста уединено, но не забелязвам някакви промени в града. Дано не съм несправедлива. Трябва да имаме позитивно мислене. Трябва всеки един от нас да положи усилия, не само да упрекваме управляващите. А тези управляващи да носят своята отговорност", каза в студиото на Радио Видин Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър, отличен мениджър, творец и общественик. 


"Духовният празник на Видин би трябвало да обедини всички видинчани и да ги направи съпричастни към живота на града. Това е смисълът на един духовен празник. Погледът ми към Видин е поглед на човек, който винаги е обичал града си. Това е родният ми град и винаги съм бил оптимист за неговото развитие. Видин е имал и по-добри, и по-тежки моменти в своето развитие. Това е една цикличност, която се надявам, че ще завърши с по-позитивни резултати", каза Иван Ценов, първият кмет, спечелил два поредни мандата в избори за кмет на Видин. По негово време се възражда духовният празник на града - Димитровден.  


Удостояването на най-заслужилите с високото звание "Почетен гражданин на Видин" е една дълголетна традиция. Без съмнение, в тази "алея на признателност", попадат само най-достойните. Онези, които реално, са давали и дават своя принос за развитието на Видин. Такъв е и проф. д-р Радослав Гайдарски, който казва, че емоционално винаги е бил свързан с града:  

"Във Видин отраснах, учих, започнах като лекар-хирург и се усъвършенствах. Както се казва, Видин- винаги в сърцето. Мисля, че краят ни не е толкова западнал, колкото се говори. Може би това си е заложено в българския характер, непрекъснато да се оплакваме, че сме най-зле. Действително, сега може да има по-голяма безработица, но това е нормално, при положение, че не успяхме да си запазим заводите, не успяхме да съхраним направеното преди време, а го пропиляхме ей така, за нищо. Важното е обаче какво ще направим за бъдещето. Ей сега да видим новите управници! Да направим така, че градът да си възвърне славното минало, защото историята на Видин е историята на България. Пожелавам на видинчани много усилия, любов към родното място и повече вяра, защото този т. нар. български песимизъм не води към добро бъдеще."



Пожелаваме си да обичаме Видин повече на дела, по-малко на думи!



Още по темата за миналото и настоящето на Видин и какъв е градът през погледа на видинчани чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00