Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко сме подготвени за първия сняг

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Засега над Северозапада е само дъждовно, но според синоптиците първият сняг може да падне до две седмици. От 1 ноември се въвежда зимното поддържане на републиканската пътна мрежа, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя обяви, че всички фирми трябва да осигурят необходимите количества химикали и инертни материали, както и да приведат в готовност снегопочистващата техника. Министър Павлова и председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров обърнаха внимание, че заради продължаващите ремонти на тунелите по магистрала "Хемус" може да възникнат проблеми за пътуващите в направлението Видин-София и дори движението да бъде изцяло спирано при силен снеговалеж.

Готови ли са фирмите, наети да поддържат пътната мрежа в Северозападна България, за настъпващата зима? Отговорът е на Георги Златев, директор "Поддържане на пътната инфраструктура" в Агенция "Пътна инфраструктура":

"Тече усилен режим на попълване на необходимите количества материали, необходими за пътното поддържане през зимата. През тази седмица ще бъдат проведени и регионалните проверки за готовността на механизацията. Целта на тези проверки, които се извършват съвместно с "Пътна полиция", "Пожарна безопасност и защита на населението" и областните управи е да се установи на място какво е състоянието на техниката и познаването на задачите, които трябва да изпълняват водачите на тези машини. Ще има последващи проверки на фирмите, които са изрядни, а тези, които имат необходимост от попълване на материали или подготовка на машини, ще получат предписания, а при необходимост ще бъдат наложени санкции."

Какви са изискванията към фирмите, които ще поддържат републиканските пътища през зимата?

Снимка"Въведени са нормативно изискуеми нива на зимно поддържане. За България те са 4. Най-високото е ниво "А", което се прилага за автомагистрали, първокласни пътища и пътища с голямо икономическо значение. Пътят I-1 между Видин и Монтана е от това ниво на поддържане. Това означава, че по време на снеговалеж техниката трябва да бъде организирана така, че между две преминавания по даден участък да остава до 3 сантиметра снежна покривка върху пътя. До 2 часа след спирането на снеговалежа целият пътен участък трябва да бъде изчистен до асфалт и да бъдат разпръснати вещества за борба със зимната хлъзгавост. Изискването е да се използва сол или калциев хлорид, или техни разтвори. За ниво "А" е допустимо използването на пясък само в участъци с по-големи надлъжни наклони. За следващите нива- "Б", "В" и "Г", е допустимо използването на пясък. За ниво "Б" е допустимо при снеговалеж до 5 сантиметра сняг на пътното платно, ниво "В" - 7 сантиметра и за ниво "Г"- 10 сантиметра. Алтернативното трасе на главния път I-1 в област Видин- през Арчар-Добри дол-Тополовец, в момента се ремонтира, но нашите очаквания са преди първите сериозни снеговалежи ремонтните работи да бъдат завършени. Всички, които са пътували за Видин, знаят "серпентините" при Бела и при Димово и изискването към поддържащата фирма е да обърне особено внимание на тези участъци", обясни инж. Георги Златев и апелира шофьорите да подготвят своите автомобили за движение при зимни условия.

В община Белоградчик, която географски е една от най-трудните за почистването от сняг и лед във Видинско, са спокойни в навечерието на студения сезон. Кметът Борис Николов обясни, че е извършена необходимата подготовка. С него се срещна Йорданка Петрова.

"Подготовката е традиционна, екипите са традиционни, фирмите са същите и са подготвени. Така че, няма проблеми."


Кметът на балканското село Стакевци от община Белоградчик Иван Иванов също не очаква неприятни изненади през зимата:

"Когато има сняг, непрекъснато чистят. Имам и хора по програми, които чистят в по-тесните улички. Дано и тази зима да е по-мека, като миналата."

Днес областният управител на Видин Момчил Станков свика заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и за взаимодействие с националния щаб, на което се обсъди готовността за работа при зимни условия.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45