Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Иво Илиев: "Мръсният въздух е пагубен за видинчани"

Снимка: Светослав Цветанов

Във Видин от години дишаме най-мръсния въздух в страната, а и в Европа, сочат анализите. Според данни на Световната здравна организация България се намира на второ място по смъртност заради замърсен въздух.

През 2015 година във Видин въздухът е бил най-прашен в България, сочи статистика на Министерството на околната среда и водите. Данните от нея показват, че тук през миналата година на 188 пъти уредите са отчели превишавания на лимита за фините прахови частици във въздуха.

Видинчанката Василена Петрова публикува снимка в социалните мрежи с текст към нея: "Над Видин е паднала димна завеса. Задушавам се, тровите ме, мен и детето ми. Тук нямаме фабрики, заводи. Въпреки това въздухът във Видин е силно замърсен. Самоубиваме се бавно." Публикацията събра десетки коментари и предизвика полемика.

Снимка"Вечер буквално пада завеса над Видин и буквално не може да се диша. Винаги искаме някой да свърши нещо за нас, но в същото време се тровим сами. Опасявам се за здравето- излизам с детето си и то започва да кашля, аз също. В гърлото буквално се насипва прах за броени минути. За да сме здрави утре, трябва да помислим днес", каза за Радио ВИДИН Василена.

Проблемът с мръсния въздух, който дишат видинчани, стигна и до Народното събрание. В рамките на парламентарния контрол народният представител Михаил Миков зададе актуален въпрос към министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. По думите му през тази година, само до 12 октомври, 116 дни са в превишена норма, като 50 от тях са през летните месеци. От отговора стана ясно, че е в задълженията на Общината да вземе мерки за ограничаване на запрашаването.

Автоматичната станция за измерване и контрол на качеството на атмосферния въздух във Видин ще бъде преместена на ново място през следващата година. Според експертите, на сегашното местоположение- в района на болницата, не се отчитат реално показателите, многократно се установяват стойности на фини прахови частици, които надвишават до няколко пъти нормите. Мястото вече е избрано, разказа пред Нора Йоцова операторът в Автоматичната измервателна станция Владимира Тачева:

"Ще бъде преместена в жк "Вида". Превишението на нормите на фини прахови частици във въздуха се дължи основно на автомобилния трафик, недобре поддържани пътища, изгаряне на твърди горива през отоплителния сезон в съчетание с неблагоприятни метеорологични условия. През отоплителния сезон превишенията са значително повече. От 1-ви до 23-и ноември са регистрирани 18 превишения във Видин."


Според специалистите главна причина за замърсяването на въздуха през зимния сезон във Видин е отоплението на твърдо гориво. Друга причина са честите мъгли над река Дунав, които падат ниско и задържат замърсяването над града. Видин е в ниска точка от поречието. Заради местоположението, няма и въздушни течения, които да разнасят замърсяванията в атмосферата.

"Има изготвена цялостна програма, която беше приета от Общинския съвет, за намаляване на фините прахови частици. Предприели сме мерки. Едно от нещата е измиването на улиците", обясни и кметът на Видин Огнян Ценков.

СнимкаМръсният въздух безспорно е много вреден за човешкото здраве. За коментар по темата потърсихме д-р Иво Илиев, специалист по белодробни болести:

"Въздухът във Видин е сред най-замърсените не само в страната, но и в Европа. Това се отразява пагубно на човешкото здраве. Фините прахови частици създават много условия за хронични белодробни заболявания и понижават локалната защита на лигавицата на дихателните пътища и респираторните инфекции проникват много по-лесно, т. е. създават се условия за остри възпалителни състояния. Тенденцията сред възрастните във Видин за по-висока заболеваемост е налице, такава тенденция се забелязва и при децата. Най-важното за предпазване е да се знае, че хронично болните от други болести е добре да се имунизират срещу грип. Добре е да се знае и че има т. нар. ацилирани ваксини, които се приемат редовно по схема под контрол на лекар. Има и достатъчно имуностимулиращи лекарства по аптеките. Но няма как да се избегне да се диша този въздух. Трябва да се работи в посока да се премахне отоплението на твърдо гориво и да се изгради газификация на града, и да се следи да не се използват автомобили без катализатор, но това е в сферата на държавната регулация."

СнимкаВ момента действа приетата от Общинския съвет Програма за намаляване нивата на фини прахови частици и достигане на установените норми за съдържанието им в атмосферния въздух във Видин за периода 2015-2020 година.

Направен е анализ на ролята на битовото отопление, обществени и търговски обекти, транспортните потоци и дейности,  строителните дейности, откритите площи и сметището. За първи път е анализирана ролята на транспорта на базата на детайлна инвентаризация на различните видове превозни средства в общината, ролята на битовото отопление на базата на анкетиране на населението и състоянието на енергийната ефективност на жилищата.

Основният извод е, че постигане качество на атмосферния въздух в съгласие с нормите е немислимо без енергийна ефективност на жилищните сгради, което на практика означава модернизация на отоплението, както по отношение на използваните горива, така и по отношение на ефективността на използваните отоплителни съоръжения. Преминаването към използване на природен газ и биогорива с ниска  влажност. Други мерки са: модернизация на почистването и опесъчаването на улиците и тротоарите (замяна на пясъка с алтернативно третиране против замръзване през зимата), ранното измиване на улиците след зимния сезон, синхронизиране на ръчното метене на тротоарите с машинното третиране на уличните платна, както и стимулирането на алтернативни придвижвания и създаване на условия за това- изграждане на повече пешеходни зони и велоалеи.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03