Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката за домашната ракия- решено е

Ще варим алкохола по старите правила

2
Снимка: БГНЕС

Малките казани за варене на ракия ще са с вместимост до 1000 литра обем, а не както досега до 500 литра. Това стана възможно с приетите на второ четене от пленарната зала промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които на практика се върнаха старите правила за специализираните малки обекти за дестилиране.

Промените ще станат факт от момента на обнародването им в Държавен вестник, каза в края на миналата седмица Диана Йорданова, заместник председател на бюджетната комисия в Народното събрание. 

Правилата за дейността на казаните бяха затегнати в края на 2015 г. по предложение на депутати от Патриотичния фронт. Темата породи много разгорещени дебати през миналата година, дори се стигна и до протести от страна на производители на домашна ракия от всички региони на страната. Припомнихме си какво каза в края на 2016 година Александър Иванов, един от най- известните казанджии във Врачанско, когото всички наричат бай Сандо. С него разговаря Красимир Каменов.

"Тук съм от 15 години, но сега, с този режим, няма работа за всички казани. Надявам се нещата да се оправят и да бъдат приети новите правила" - каза бай Сандо. 

Промените в Закона за акцизите станаха по настояване на Национално сдружение "Българска домашна ракия". Потърсихме за коментар Стоил Атанасов, един от учредителите на организацията. 

"Тази битка беше нелека и продължи една цяла година. Тя засегна средния бизнес и ощети много хора. Този закон беше абсолютно лобистки и обслужваше големите спиртоварни. Той засегна нас, които сме на светло, а тези, които извършват тази дейност при домашни условия, останаха необезпокоявани. Този сектор даваше и пари на държавата, плащайки и акциз, и данъци" - каза Стоил Александров. Има и представители от Българския Северозапад, които членуват в Националното сдружение "Българска домашна ракия".

СнимкаЕвгени Стоянов е член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестите в Монтана през април 2016 година. С него разговаря сътрудникът ни Любо Андреев

"Разгеле, депутатите разбраха, че контрабандният алкохол не се произвежда в домашните казани, една година се борихме, година, през която загубихме това, че не спечелихме нищо"  - това каза Евгени Стоянов

С днешните изменения всяко домакинство ще има право да произвежда в домашни условия не повече от 10 хектолитра чист алкохол на година от грозде и плодове собствено производство за лично потребление. Парламентът предвиди също за издаване на лиценз за управление на данъчен склад да се подава писмено искане до директора на Агенция "Митници", което съдържа документ, доказващ, че дестилационните съоръжения за производство на етилов алкохол, дестилати и спиртни напитки са закупени от лице, регистрирано по Закона за виното и спиртните напитки.

Видинчани одобряват сегашните изменения в нормативната база, показа наша анкета. 

"Приветствам новите промени и така и трябва да бъде. Невъзможно е от домашна ракия да има отровени хора. Това беше спекулация от страна на големите производители и в полза на този закон. Аз си правя домашна ракия в мазето и не ме боли глава от нея" - коментираха жители на Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27