Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Скомля: "Каквото е селото, такава е и държавата"

6
Снимка: Радио ВИДИН
Днес гостуваме на село Скомля, община Димово. Названието на селото идва от минаващата покрай него река Скомля. Заселено е преди 15-ти век. Разположено е на главния път Е-79 Видин-Монтана, покрай него минава и ж.п. линията Мездра-Видин. От някогашната му слава и население от над 300 души не е останало и помен. В началото на 2017 година местните жители са едва 17. Повече са през лятото, защото предпочитат да прекарат топлите дни сред красивата му природа. Това, което искат хората тук, не е много- да се ремонтира чешмата в центъра на селото, да ги наобикаля полицай, а политиците да се сещат за тях не само по време на избори.

"Тук имаме вода от една чешма, 29-та година е правена, от години няма кой да я оправи. Все обещават, но нали пак ще дойдат избори, пак ще дойдат тук... Имаме нужда от полицай да ни пази, един да има, да плаши крадците. Съсипаха гората, изрязаха я и никой не им нарушава спокойствието"- изказаха възмущението си хората.

СнимкаЕдинственото оживление тук настъпва през ваканциите, когато селото се оглася от внуците. Иначе, животът тук тече бавно като полузамръзналите води на река Скомля. Толкова бавно, че замрели дори кражбите по домовете, каза кметският наместник на селото Румен Тодоров. Обитаваните къщи се броят на пръсти, а хората в тях през зимата са едва 15-тина. С хляб и други хранителни продукти се снабдяват от подвижен магазин, който изпълнява и заявки на клиентите си, каза кметският наместник Румен Тодоров:

"Зима е, бавно тече животът тук. Снабдяваме се с продукти от подвижен магазин, хляб през ден се кара. Малко хора сме и все по-малко ставаме." 

СнимкаТрафикът за Дунав мост 2 предизвиква увеличение на катастрофите на пътя, който минава през селото. Почти постоянно тирове закъсват, изпреварват се, карат с висока скорост, отчитат хората. През Скомля минава пътят за Европа, но според жителите му Европа упорито ги заобикаля.

Meчтата на кмета на Скомля е селото отново да се оживи. Ще настоява пред общинската управа да асфалтират поне площадчето до кметството. Защото селото и земята, която храни народа, са в основата на всичко:


"Каквото е селото, такава е и държавата. Обичам да цитирам Атанас Буров, който е казал това, когато хората от селата започнали да се изселват към градовете: "Не режете клона, на който седите, не теглете хората да отиват в града. На един човек са му необходими 33 години от гражданин да стане селянин, и само три дни, за да забрави",
припомня кметът думите на политика.

"На Скомля с любов"- такова е посланието, което поетеса от Белоградчишкия край е написала за хората тук- за да остане завинаги спомен за някогашната му слава.


Стихотворението на Златка Петрова за Скомля, както и още разкази за живота в селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00