Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Асенов, кмет на село Дълго поле: Животът тук сякаш е спрял

7
Кметството на село Бела
Снимка: радио Видин

Бела се намира на 5 км от общинския център Димово, разположено е на главния път Е-79 за София. През зимата тук живеят около 70 души. Имат три махали - горна, средна и долна Бела. Оплакват се предимно от това, че живеят самотно и бедно, и че е много шумно от минаващите тирове. Най-оживеното място е селският магазин, който едва оцелява с ниския оборот зимата. Местната магазинерка разказа пред Анжела Каменова, че хората карат от пенсия на пенсия, а тетрадката с вересиите е постоянно пълна.

"Хората са притеснени от безпаричието. С такива пенсии от 150 лева какво можеш да купиш... всичко е на тетрадката, зимата е трагедия"

Тировете минават с висока скорост през селото, казват жители от село Бела, минават без да се съобразяват, че това е населено място:

село Бела"Карат с 80 километра, не спазват ограничението. Стари хора сме, бавни сме, пресичаме улицата, дано не стане нещо лошо. Трафикът е интензивен, не минава седмица да няма инцидент, хората от къщите до пътя се оплакват от непрекъснатия шум"


Един от малкото млади хора е Йордан Иванов. Избрал да живее тук със семейството си, за да могат да развиват семейния бизнес- животновъдството. Отглеждат 120 овце. Не изкарва много пари, но казва, че не може да си представи живота далеч от Бела.

За разлика от хората, които напускат Бела, Маргарита Лишкова и съпругът й Христос Фотиус са решили да живеят тук. Дошли са преди малко повече от 10 години от Гърция, Христос дори станал постоянен жител на селото. Това, което ги привлича, чужденците, е спокойствието, разказва Маргарита.

Асен Асенов е кметски наместник на две села в община Димово, в които сега живеят общо около 70 души. В Бела през зимата много от местните са при роднини в градовете. В другото село- Дълго поле пък обитаеми са само две къщи от повече от 120, а жителите са общо четирима. Проблемите и на двете села са, че хората са възрастни, имат нужда от помощ, за да се справят. Кметският наместник разполага с телефони на близки и роднини. В контакт е и с хората в двете села. Проблем за всички е обезлюдяването на селата, оставило Бела от над 1300, до едва 70 души сега.

"Последните 13 години не се е родил нито един жител на селото, а всяка години  5-6 човека напускат", поясни кметският наместник.

село БелаСело Бела може и да е малко, но пък се смята за европейско, съдейки поне по външния вид. Сградата на кметството е ремонтирана по европейски проекти. Работният ден на кметския наместник Асен Асенов преминава в сградата на едно от бившите училища в село Бела, където освен кабинета му има помещения за лекарски пункт, за приемна на полицията, и място за гласуване.

От Бела се пренасяме в съседното село- Дълго поле, за което също отговаря като наместник Асен Асенов.



село Дълго поле"Обитаеми са само две къщи, а жителите са общо четирима. Хляб и продукти им доставят с автомобил. Там е толкова тихо, че животът сякаш е спрял"
, казва Асен Асенов.

Къщите и в двете села са предимно необитаеми. Собствениците им предпочитат не да търсят пазар за имота си, а да го съборят и да продадат строителния материал.

На финал на разказа ни за селата Бела и Дълго поле стигаме до бъдещите идеи за облагородяване на Бела- имат идея на мястото на старото училище да се направи параклис, или пък да се възстанови старата църква, каза още кметският наместник Асен Асенов.

Още за двете села може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00