Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Асенов, кмет на село Дълго поле: Животът тук сякаш е спрял

7
Кметството на село Бела
Снимка: радио Видин

Бела се намира на 5 км от общинския център Димово, разположено е на главния път Е-79 за София. През зимата тук живеят около 70 души. Имат три махали - горна, средна и долна Бела. Оплакват се предимно от това, че живеят самотно и бедно, и че е много шумно от минаващите тирове. Най-оживеното място е селският магазин, който едва оцелява с ниския оборот зимата. Местната магазинерка разказа пред Анжела Каменова, че хората карат от пенсия на пенсия, а тетрадката с вересиите е постоянно пълна.

"Хората са притеснени от безпаричието. С такива пенсии от 150 лева какво можеш да купиш... всичко е на тетрадката, зимата е трагедия"

Тировете минават с висока скорост през селото, казват жители от село Бела, минават без да се съобразяват, че това е населено място:

село Бела"Карат с 80 километра, не спазват ограничението. Стари хора сме, бавни сме, пресичаме улицата, дано не стане нещо лошо. Трафикът е интензивен, не минава седмица да няма инцидент, хората от къщите до пътя се оплакват от непрекъснатия шум"


Един от малкото млади хора е Йордан Иванов. Избрал да живее тук със семейството си, за да могат да развиват семейния бизнес- животновъдството. Отглеждат 120 овце. Не изкарва много пари, но казва, че не може да си представи живота далеч от Бела.

За разлика от хората, които напускат Бела, Маргарита Лишкова и съпругът й Христос Фотиус са решили да живеят тук. Дошли са преди малко повече от 10 години от Гърция, Христос дори станал постоянен жител на селото. Това, което ги привлича, чужденците, е спокойствието, разказва Маргарита.

Асен Асенов е кметски наместник на две села в община Димово, в които сега живеят общо около 70 души. В Бела през зимата много от местните са при роднини в градовете. В другото село- Дълго поле пък обитаеми са само две къщи от повече от 120, а жителите са общо четирима. Проблемите и на двете села са, че хората са възрастни, имат нужда от помощ, за да се справят. Кметският наместник разполага с телефони на близки и роднини. В контакт е и с хората в двете села. Проблем за всички е обезлюдяването на селата, оставило Бела от над 1300, до едва 70 души сега.

"Последните 13 години не се е родил нито един жител на селото, а всяка години  5-6 човека напускат", поясни кметският наместник.

село БелаСело Бела може и да е малко, но пък се смята за европейско, съдейки поне по външния вид. Сградата на кметството е ремонтирана по европейски проекти. Работният ден на кметския наместник Асен Асенов преминава в сградата на едно от бившите училища в село Бела, където освен кабинета му има помещения за лекарски пункт, за приемна на полицията, и място за гласуване.

От Бела се пренасяме в съседното село- Дълго поле, за което също отговаря като наместник Асен Асенов.



село Дълго поле"Обитаеми са само две къщи, а жителите са общо четирима. Хляб и продукти им доставят с автомобил. Там е толкова тихо, че животът сякаш е спрял"
, казва Асен Асенов.

Къщите и в двете села са предимно необитаеми. Собствениците им предпочитат не да търсят пазар за имота си, а да го съборят и да продадат строителния материал.

На финал на разказа ни за селата Бела и Дълго поле стигаме до бъдещите идеи за облагородяване на Бела- имат идея на мястото на старото училище да се направи параклис, или пък да се възстанови старата църква, каза още кметският наместник Асен Асенов.

Още за двете села може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20