Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Асенов, кмет на село Дълго поле: Животът тук сякаш е спрял

7
Кметството на село Бела
Снимка: радио Видин

Бела се намира на 5 км от общинския център Димово, разположено е на главния път Е-79 за София. През зимата тук живеят около 70 души. Имат три махали - горна, средна и долна Бела. Оплакват се предимно от това, че живеят самотно и бедно, и че е много шумно от минаващите тирове. Най-оживеното място е селският магазин, който едва оцелява с ниския оборот зимата. Местната магазинерка разказа пред Анжела Каменова, че хората карат от пенсия на пенсия, а тетрадката с вересиите е постоянно пълна.

"Хората са притеснени от безпаричието. С такива пенсии от 150 лева какво можеш да купиш... всичко е на тетрадката, зимата е трагедия"

Тировете минават с висока скорост през селото, казват жители от село Бела, минават без да се съобразяват, че това е населено място:

село Бела"Карат с 80 километра, не спазват ограничението. Стари хора сме, бавни сме, пресичаме улицата, дано не стане нещо лошо. Трафикът е интензивен, не минава седмица да няма инцидент, хората от къщите до пътя се оплакват от непрекъснатия шум"


Един от малкото млади хора е Йордан Иванов. Избрал да живее тук със семейството си, за да могат да развиват семейния бизнес- животновъдството. Отглеждат 120 овце. Не изкарва много пари, но казва, че не може да си представи живота далеч от Бела.

За разлика от хората, които напускат Бела, Маргарита Лишкова и съпругът й Христос Фотиус са решили да живеят тук. Дошли са преди малко повече от 10 години от Гърция, Христос дори станал постоянен жител на селото. Това, което ги привлича, чужденците, е спокойствието, разказва Маргарита.

Асен Асенов е кметски наместник на две села в община Димово, в които сега живеят общо около 70 души. В Бела през зимата много от местните са при роднини в градовете. В другото село- Дълго поле пък обитаеми са само две къщи от повече от 120, а жителите са общо четирима. Проблемите и на двете села са, че хората са възрастни, имат нужда от помощ, за да се справят. Кметският наместник разполага с телефони на близки и роднини. В контакт е и с хората в двете села. Проблем за всички е обезлюдяването на селата, оставило Бела от над 1300, до едва 70 души сега.

"Последните 13 години не се е родил нито един жител на селото, а всяка години  5-6 човека напускат", поясни кметският наместник.

село БелаСело Бела може и да е малко, но пък се смята за европейско, съдейки поне по външния вид. Сградата на кметството е ремонтирана по европейски проекти. Работният ден на кметския наместник Асен Асенов преминава в сградата на едно от бившите училища в село Бела, където освен кабинета му има помещения за лекарски пункт, за приемна на полицията, и място за гласуване.

От Бела се пренасяме в съседното село- Дълго поле, за което също отговаря като наместник Асен Асенов.



село Дълго поле"Обитаеми са само две къщи, а жителите са общо четирима. Хляб и продукти им доставят с автомобил. Там е толкова тихо, че животът сякаш е спрял"
, казва Асен Асенов.

Къщите и в двете села са предимно необитаеми. Собствениците им предпочитат не да търсят пазар за имота си, а да го съборят и да продадат строителния материал.

На финал на разказа ни за селата Бела и Дълго поле стигаме до бъдещите идеи за облагородяване на Бела- имат идея на мястото на старото училище да се направи параклис, или пък да се възстанови старата църква, каза още кметският наместник Асен Асенов.

Още за двете села може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14