Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметник на Ботев искат в Косталево

7
Косталево, военен паметник
Снимка: радио Видин
Ще ви отведем до Косталево, Врачанско- село, в което живеят около 1000 души. Въпреки проблемите от ежедневието, кметът Любомир Кръстев е решен да прави добро за хората тук.

В Косталево живеят около 1000 души. Селото е пълно с млади хора и живот, но и бедно. Близостта му до областния център Враца помага на живеещите тук да намират работа, макар да не вземат кой знае какви заплати. Още при пристигането ни на центъра, правят впечатление майките с деца, излезли в топлия ден на разходка. В селото има детска градина с 32 деца, но няма училище и никаква работа, освен в общината и в частните магазини. Моника Йончева попита хората дали са доволни от своя кмет, какво още биха искали да се направи за тяхното село и какви са заниманията им през деня:

"За разлика от другите села наоколо, тук има деца. Moже би да се направи още за тях, не само една детска площадка. Кметът би направил и повече, ако му даваха пари... Справяме се горе-долу..."


калните улици в КосталевоДа има още детски площадки поискаха хората от Косталево, които срещнахме в топлия пролетен ден навън. И, макар, че казаха, единственото им забавление са кафенетата, клюки могат да разменят и в местния фризьорски салон, както и в магазинчетата, които са няколко.

Пътят, по който стигаме до Косталево, е осеян с дупки, макар че табелата за асфалтовата база ни посрещна още на разклона от главния път. Преди селото се намира и регионалното депо за твърди битови отпадъци на Враца. И въпреки това, нито една институция не прави нищо по проблема с лошия път.

Снимка"Лоши са и улиците в селото, затова искам да асфалтирам поне по една улица на година. Добре е да се сложи и видеонаблюдение, имам амбицията да направя и младежки клуб. Зависи от това какво ще отпуснат от общината", казва кметът първи мандат Любомир Кръстев.  

В Косталево все още стоят помещенията, които били някога лекарски и зъболекарски кабинети. Дори оборудването в зъболекарския още стои, но няма кандидат да се грижи за денталното здраве на местните хора. Налага се понякога кметът, който е ветеринарен лекар по професия, да помага в грижите за здравето, дори преди време трябвало да свали конците от операцията на социално слаб жител на Косталево.

Портретът на Ботев и символичният ключ на селото, изработен от местен дърводелецГолямата мечта на кмета е да улесни хората, като издейства да им поставят банкомат, от който да теглят пенсиите. А като няма кой, кметът хваща и мистрията и запълва улични дупки. Липсата на пари е в основата на всичко, смята кметът, който ни показа и наличната сума в касата- 1 стотинка.

Толкова големи са проблемите в едно българско село с липсата на работа и безпаричието на хората. Остава им единствено надеждата, че нещо, някога, ще се промени. Кметът на Косталево е родолюбец и оптимист. Има велики планове и ни разказва нещо, което малко хора вероятно знаят, че в тяхното село е пренощувал Христо Ботев. Затова иска да постави паметник на революционера на близката до селото Ботева поляна.

Още за Косталево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00