Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второкачествена храна ли ядем?

Снимка: Радио ВИДИН

Словашко изследване показа значителни разлики в съдържанието на 22 продукта на водещи мултинационални компании, продавани в Източна и Западна Европа. Резултатите сочат, че колбасите съдържат по-малко месо и повече мазнина, млечните храни са с по-малко протеини, а в шоколада има по-малко какао. За сметка на това тези храни съдържат повече изкуствени оцветители, подсладители и консерванти.

Второ качество храни ли се продават на потребителите в Източна Европа, в това число и в България? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника.

"Разликата е огромна. Дъщеря ми живее в Германия и дори хляб ми носи. Колбасите, зеленчуци, плодове са много по-качествени... И в големите магазини има разлика. Пазарувала съм в Испания, където е хем по-евтино, хем е по-качествена храната. Има разлика, въпреки че е от един и същ производител... Там храните са много по-качествени. Тук всичко е по-зле...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Качествена храна с по- висока цена ще е непосилна за пенсионерите, особено за тези с по-ниски пенсии. Това заяви Малина Башлийска, председател на Областния съвет на Съюз на пенсионерите -2004:

"Интересувам се от темата и вярвам, че това е така, защото ние сме със слугинско поведение- не умеем да си поставяме проблемите, където трябва. Трябва да се направи анализ. Определено смятам, че има дискриминация. Била съм в Италия, видяла съм качеството на храните. Българският пенсионер обаче няма възможност да купува скъпи храни- взима хляб, безалкохолно от време на време, 150-200 грама сирене. Аз не мога да си позволя каквото искам, нося дрехите от едно време, пътуване и ресторант въобще не мога да си позволя."

Словашкият министър на земеделието призова производителите на храни "да престанат да делят потребителите на две класи и да започнат да продават храни с едно и също качество в целия европейски пазар".

"При някои продукти сме се превърнали в европейско кошче за боклук", коментира чешкият министър на земеделието Мариан Юречка. Страните от Вишеградската четворка настояват пред Европейската комисия да няма разлика в качеството на хранителните продукти в Западна и Източна Европа. Полша, Словакия, Чехия и Унгария протестират срещу установената практика на "двоен стандарт" в храните, предназначени за източноевропейския пазар.

България също заяви, че се присъединява към този призив, като от земеделското министерство определиха практиката като "недопустима дискриминация", тъй като храните са с по-лошо качество и с повече сол, мазнини и изкуствени подсладители.

Миналата седмица към призива за еднакво качество се присъедини и Румъния.

"Това нещо не е ново, отдавна го има като информация, а това, че сега се заговори за него е, защото стана политически проблем. Грижа на всяка държава е да контролира качеството на храните на нейната територия. Ако в България има по-некачествени стоки, отколкото на Запад, това е наша грижа, а не на Европейския съюз. Това, че нашите контролни органи спят, е български проблем, а не общоевропейски проблем", заяви Сергей Иванов от "Активни потребители".

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви, че ще направи изследване на чужди продукти, които се продават в търговските вериги у нас.

"Не следва да се допуска реализацията на храни от една и съща марка, произведение от един и същ производител да са различни на различните пазари. Но това в никакъв случай не означава, че тези храни са опасни. В последните години в Българската агенция по безопасност на храните няма регистрирани случаи на потребителско недоволство по отношение качеството на продуктите от една и съща търговска марка. Ние контролираме безопасността на предлаганите храни и качеството за тези, за които има определени стандарти. Предстои да направим проучване на българския пазар", каза д-р Александрина Борисова, началник-отдел в Дирекция "Контрол на храните" към БАБХ.

Според Българската агенция по безопасност на храните мултинационалните компании произвеждат по-евтини стоки за източния пазар заради по-ниската ни платежоспособност. Противодействието на това явление е информиран избор и въвеждане на стандарти за всички основни храни у нас, както и действия на ниво Европейски съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42