Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се посреща Великден с 40 лева

Възрастните хора се наредиха на опашка пред банкомата за пенсиите си от сутринта.
Снимка: Моника Йончева
От днес започна изплащането на пенсиите за април. Около 19 000 от общо 34 500 пенсионери от областта ще получат и великденска добавка от 40 лева.  В страната това са около 1,2 милиона възрастни хора. Изплащането на пенсиите за април ще приключи по график на 20-и. Пари ще има за всички, които получават пенсия по-малка от прага на бедност- т.е. под 314 лева. За какво по-напред ще стигнат тези 40 лева, това попитахме първите получили този великденски бонус във Видин:

"Получихме добавките. Ще ги заделим за Великден. Поне за килограм месо да има... Ще я заделя. Хубав празник е. Малко са тези пари... Аз ще ида на доктор с тях... Крайно недостатъчни са... Ще свършат преди Великден. Малко са... Ще ги дам за лекарства. Не стигат. На пенсионерите им трябват повече пари, за да могат да се препитават..."

Завърши и националната дарителска кампания "Дари празник на баба и дядо", която се провежда под патронажа на омбудсмана Мая Манолова. Целта на инициативата беше да бъдат подпомогнати с ваучери за 20 лева най-нуждаещите се пенсионери- тези възрастни хора, чиято пенсия е малко над минимума и по тази причина не могат да получат надбавката от 40 лв., която правителството отпуска за празника. Идеята възникна след като Снежи Кежева от Плевен писа до омбудсмана във Фейсбук. Жената се оплака в писмото си, че няма да получи 40-те лева великденска надбавка, тъй като пенсията ѝ надхвърля с 1 лев максимума, над който не може да се получи бонусът.

Български червен кръст подкрепя инициативата "Великден за всеки" в цялата страна. Инициативата стартира на 7 март с поставянето на касички по определени места.

"На територията на Видин в две кутии събрахме около 20 лева, но се надявам от есемесите от цялата страна да има много повече", каза за Радио ВИДИН директорът на БЧК-Видин Цветелина Петрова.

Кампанията "Великден за всеки" набира и доброволци, които да съдействат за дарителска акция на пакетирани хранителни продукти в най-големите хранителни вериги. Те ще бъдат раздадени в регионите с най-малко набрани пари по сметката. Разпределението на ваучерите ще става по предварително раздадени списъци от пенсионерските клубове и със съдействието на местната власт.

Хората в България на възраст над 65 години са най-често заплашените от бедност в Европейския съюз, показват данни от проучване на Евростат, представени днес от Европейската комисия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 февруари 2025 година

Община  Белоградчик  участва в туристическото изложение в Будапеща, Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ, Румъния.  За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено..

публикувано на 21.02.25 в 18:00

Окръжен съд – Видин остави в ареста Найден Йонов

Окръжен съд - Видин, с определение от днес, взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на Найден Йонов . Той е обвинен в извършване на длъжностно престъпление при изпълнение на служебни задължения като заместник-кмет в Община Видин, с цел да набави облага за търговско дружество.  Според Наказателния кодекс, престъплението, в..

публикувано на 21.02.25 в 16:46
Зима на Белоградчишките скали

Белоградчик се представя на туристически изложения в Унгария и Румъния

Община Белоградчик участва в туристическото изложение в Будапеща , Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ , Румъния. Това съобщи кметът на Белоградчик Боян Минков . "В момента се намираме в Унгария, в Будапеща, където се провежда едно от най-големите европейски туристически изложения. Община Белоградчик..

публикувано на 21.02.25 в 15:54

Ученици от Зверино премериха сили в езиково състезание

В СУ "Св. Климент Охридски" в с. Зверино се проведе езиковото състезание „1,2,3...12“, насочено към подготовката на учениците за предстоящата матура по български език и литература. Два отбора – „Словотворците“ и „Словестниците“ – се състезаваха в 12 тура. Победители станаха „Словотворците“ с капитан Александър Тодоров, а „Словестниците“ с капитан..

публикувано на 21.02.25 в 15:37

Предстои традиционното зимно изкачване на връх Миджур

Зимно изкачване на връх Миджур организира тази събота видинското туристическо дружество "Бонония". Проявата е традиционна, каза Борислав Милчев , председател на организацията: "Това е традиционно нашето изкачване, което се провежда всяка последна събота на месец февруари и идеята е да се атакува връх Миджур при зимни условия, което само по себе..

публикувано на 21.02.25 в 15:22
Снимката е илюстративна.

Митническа проверка откри 700 кг фалшива филтърна хартия

Митническите служители намериха  700 кг фалшива филтърна хартия за английска марка цигари. Това е станало при проверка на лекотоварен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат.   Превозното средство с българска регистрация е бил натоварен с групажна стока по направление България - Словакия. За един от превозваните товари водачът е представил..

публикувано на 21.02.25 в 14:57

Улици във видинското село Каленик ще бъдат асфалтирани

Започва ремонтът на една от улиците във видинското село Каленик . Тя е дълга 130 метра, асфалт ще бъде положен на широчина 4 м, каза за Радио Видин кметът на селото Илиян Христов : "Това е ул. "Четвърта", никога не е имала асфалт, отделени са 50 000 лева от капиталовите разходи на община Видин. От вчера са започнали да изравняват, да подготвят, но..

публикувано на 21.02.25 в 13:11