Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторството на терзиите в Гайтанци дало името на селото

Там се стягат за събор

7
Снимка: Радио Видин
Видинското село Гайтанци се намира на около 25 км от общинския център. Миналото лято е ремонтиран пътят до малкото населено място, което беше основното искане на местните хора. Сега жителите имат нова молба към кметския наместник и към общинския кмет на Видин, от когото зависи финансирането- да се отпуснат средства за запълване на дупките до гробищния парк. Според хората отсечката, по която има огромни дупки и кал до колене в дъждовния сезон, е дълга около 150 метра. Те искат дупките да се запълнят с чакъл, за да е проходимо, когато навестяват починалите си близки. Оплакват се и от мобилните оператори, защото обхватът на телефоните се губи постоянно.

"150 метра от асфалта до гробището, не можеш да минеш, разбито, кално, зимно време не можеш да отидеш на гробища. Това ни е основният проблем. Ние сме малко останали тук- през три къщи по един-двама... Кажи на кмета: бабите и дядовците искат пътят да се оправи...", настояха хората.

СнимкаВенелин Рангелов е кметският наместник на Гайтанци от 2015 година. Освен с ремонт на пътя миналата година, се хвали и с новата площадка с беседка и пейки, направена по програмата за местни инициативи. Новият им проект за това лято ще бъде автоспирка, за което ще им отпуснат 2000 лв. А за пътя до гробището кметският наместник казва:

"Подал съм сигнал до Общината. Идва комисия, която изследва сградата на кметството и пътищата. Обещаха запълване на дупките, но само в селото. Показах им и пътя до гробището и те си отбелязаха да дойдат и да го баластрират и да го утъпкат. Сега ще чакаме да дойдат като има нареждане отгоре..."

Изоставеният салон в село ГайтанциЧиталището и салонът на село Гайтанци са в историята. Книгите по прашните рафтове още чакат читателите си. Затворен в очакване на по-добри дни, които никога няма да дойдат, е и салонът. Сцената и редовете столове чакат публиката си... Самотни са и катерушките, чакащи внуците да дойдат, описа картината кметският наместник.

Работещ два дни в седмицата е импровизираният лекарски кабинет, където д-р Конов приема пациентите си. Обичайно той изпълнява и поръчки с рецептурните книжки за лекарства. 

Лекарският кабинет в село ГайтанциКато добра придобивка за местните хора е промяната в транспортната схема на частния превозвач, който обслужва селото, каза Венелин Рангелов. На среща с превозвачите, той е издействал автобусчето да идва в неделя вечер, за да прибира пътниците, които на другия ден са на работа в града. Пенсионерите от селото пък могат да пестят с новите карти за пътуване, които им струват само 5 лева на месец, без ограничение на курсовете.

Името на Гайтанци идва от някогашните занаятчии- шивачи, които се заселили постепенно там. Правели гайтани за дрехи, като били известни с майсторството си в цялата околия. Историята на селището е описана в две книги на местни автори- "Живи въглени" на Камен Нинов и "През този живот" на Богдана Петкова.

"По онова време в Гайтанци е нямало железар, затова повикали дядо Пуно от с. Орешец. Също не са имали майстор-шивач, навремето ги наричали терзии. Затова повикали дядо Велко, пак от Орешец. Същият човек изработвал гайтани, с които украсявали белите дрехи. От околните села идвали тук да купуват гайтани. Така останало името на селото- Гайтанци", пише в книгата на Камен Нинов.

Празникът на село Гайтанци е обичайно на 1 май. Заради това, че датата се пада през седмицата, съборът ще бъде в събота, на 29 април. Музика ще свири на площада, каза още кметът Венелин Рангелов.

Още разкази от село Гайтанци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20