Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторството на терзиите в Гайтанци дало името на селото

Там се стягат за събор

7
Снимка: Радио Видин
Видинското село Гайтанци се намира на около 25 км от общинския център. Миналото лято е ремонтиран пътят до малкото населено място, което беше основното искане на местните хора. Сега жителите имат нова молба към кметския наместник и към общинския кмет на Видин, от когото зависи финансирането- да се отпуснат средства за запълване на дупките до гробищния парк. Според хората отсечката, по която има огромни дупки и кал до колене в дъждовния сезон, е дълга около 150 метра. Те искат дупките да се запълнят с чакъл, за да е проходимо, когато навестяват починалите си близки. Оплакват се и от мобилните оператори, защото обхватът на телефоните се губи постоянно.

"150 метра от асфалта до гробището, не можеш да минеш, разбито, кално, зимно време не можеш да отидеш на гробища. Това ни е основният проблем. Ние сме малко останали тук- през три къщи по един-двама... Кажи на кмета: бабите и дядовците искат пътят да се оправи...", настояха хората.

СнимкаВенелин Рангелов е кметският наместник на Гайтанци от 2015 година. Освен с ремонт на пътя миналата година, се хвали и с новата площадка с беседка и пейки, направена по програмата за местни инициативи. Новият им проект за това лято ще бъде автоспирка, за което ще им отпуснат 2000 лв. А за пътя до гробището кметският наместник казва:

"Подал съм сигнал до Общината. Идва комисия, която изследва сградата на кметството и пътищата. Обещаха запълване на дупките, но само в селото. Показах им и пътя до гробището и те си отбелязаха да дойдат и да го баластрират и да го утъпкат. Сега ще чакаме да дойдат като има нареждане отгоре..."

Изоставеният салон в село ГайтанциЧиталището и салонът на село Гайтанци са в историята. Книгите по прашните рафтове още чакат читателите си. Затворен в очакване на по-добри дни, които никога няма да дойдат, е и салонът. Сцената и редовете столове чакат публиката си... Самотни са и катерушките, чакащи внуците да дойдат, описа картината кметският наместник.

Работещ два дни в седмицата е импровизираният лекарски кабинет, където д-р Конов приема пациентите си. Обичайно той изпълнява и поръчки с рецептурните книжки за лекарства. 

Лекарският кабинет в село ГайтанциКато добра придобивка за местните хора е промяната в транспортната схема на частния превозвач, който обслужва селото, каза Венелин Рангелов. На среща с превозвачите, той е издействал автобусчето да идва в неделя вечер, за да прибира пътниците, които на другия ден са на работа в града. Пенсионерите от селото пък могат да пестят с новите карти за пътуване, които им струват само 5 лева на месец, без ограничение на курсовете.

Името на Гайтанци идва от някогашните занаятчии- шивачи, които се заселили постепенно там. Правели гайтани за дрехи, като били известни с майсторството си в цялата околия. Историята на селището е описана в две книги на местни автори- "Живи въглени" на Камен Нинов и "През този живот" на Богдана Петкова.

"По онова време в Гайтанци е нямало железар, затова повикали дядо Пуно от с. Орешец. Също не са имали майстор-шивач, навремето ги наричали терзии. Затова повикали дядо Велко, пак от Орешец. Същият човек изработвал гайтани, с които украсявали белите дрехи. От околните села идвали тук да купуват гайтани. Така останало името на селото- Гайтанци", пише в книгата на Камен Нинов.

Празникът на село Гайтанци е обичайно на 1 май. Заради това, че датата се пада през седмицата, съборът ще бъде в събота, на 29 април. Музика ще свири на площада, каза още кметът Венелин Рангелов.

Още разкази от село Гайтанци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00