Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Фортисимо клас“ приключи във Видин с концерт под палката на Максим Ешкенази

3
Снимка: Радио Видин

Вече шеста година образователната програма „Фортисимо клас“ привлича интереса на децата от четвърти клас към класическата музика и инструменти. Неин създател е Хари Ешкенази, а за да достигне до по-голяма аудитория помага брат му Максим. През тази учебна година програмата се изпълняваше в пет града в страната, сред които и Видин.

В крайдунавския град програмата за четвъртокласниците за тази учебна година приключи с изпълнения на популярни и достъпни за тях откъси от класически произведения. Финалния концерт дирижираше Максим Ешкенази.

„Фортисимо клас“ засега е единствената национална музикално-образователна програма, каза създателят ѝ Хари Ешкенази. Смята, че 10 години е най-подходящата възраст за запознаване с класиката:

„Има един такъв период, те забравят за една година за това нещо, но после вече на около 12-13 години, те започват да си пускат разни неща в Ютюб, “Малка нощна музика“ и т.н.“

За подбора на репертоара има помощници.

„Аз имам две деца, с тях винаги съгласувам. Те ми дават насоките, кое за децата ще бъде най-добре.“

10-годишните могат да харесат музиката на Моцарт, Чайковски и Вагнер, но първо трябва да бъде спечелено доверието им, казва диригентът Максим Ешкенази.

„Това е цялата философия, първо да ни се доверят, а след това да ги запознаем с един друг свят, с който те не са имали възможност още да се срещнат.“

Харесват детската публика, защото е емоционална и откровена. 

„Те веднага реагират позитивно или негативно на всичко, което се случва на сцената и затова са най-верният часовник за един артист“- казва Максим Ешкенази.

Във Видин по програмата „Фортисимо клас“ работиха три училища. В часовете по музика задно с преподавателите влизаха и оркестранти от Симфониетата в града, а децата са имали възможност не само да видят, но и да чуят инструментите, за което ни разказаха четвъртокласници от училище „Иван Вазов“. Освен това програмата се изпълняваше в СУ „Любен Каравелов“ и училището по изкуствата „Св. Св. Кирил и Методий“: 

„От симфоничния оркестър идваха и ни показваха инструменти, да се запознаем с тях- цигулката, контрабас, мисля че имаше и виола, виолончело... Запознаваха ни с инструментите, даваха ни след това да свирим на тях.“

Награда за усърдието през годината беше финалният концерт по програмата. За да научат по достъпен начин за музиката и авторите, помогна водещият- актьорът Деян Донков.

„Музиката е велико нещо, това е най-великото изкуство, защото то действа мигновено на сетивата, колкото ми се иска да кажа, че киното, театърът или други са по-велики- не.“ 

Преход от други музикални жанрове към класиката направиха Адрияна Николова, позната от бийтбокса като Печенката и Десислава Тодорова, изпълнител на гъдулка, които също участваха в програмата.

„Моята роля е чрез модерното, да покажем на децата и полезното. И аз се явявам като проводник между полезното- в случая класическата музика и модерното- бийтбокс“- обяснява Адрияна, която извън бийтбокса се занимава с пиано, а преди това е изучавала оперно пеене.

Най-хубавото на тази програма е, че децата чуват на живо инструмента и в клас, след това и тук. Пляскаха в неравноделен размер 7/8, който е много сложен за повечето хора“- казва Десислава.

В училище програмата за запознаване с класиката в музиката ще продължи и през следващата учебна година, отново с децата, които са четвърти клас в училище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50