Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китно видинско село си търси хора

7
Снимка: Радио Видин
Разказваме ви за село Чичил, община Кула. От главния път до Кула, от отбивката до селото са няколко километра. По лъкатушещ път, наскоро оправен, се стига до заобиколената от зеленина табела на селото. Посреща те изворна чешма, от която излиза корито, напоявало жадния добитък някога. В добрите си години Чичил се населявал от над 1300 жители. Сега, в делничен ден, малко след 10 часа срещаме едва няколко баби, упътили се по работа до кметството. За живота си на село разказват, че е спокоен, изпълнен с труд по градината. За кмета си казват, че е добър човек, който помага на всеки в нужда. Описаха го като "разсилен", т.е. като човек, който ги обслужва по всякакъв начин.

Снимка
"Ние сме останали много малко, 40 души. Магазин няма от 12 години, един кибрит няма откъде да вземеш.. Обслужва всички баби кметът- като се прибира изпълнява заявките - мляко, сирене, кори... Аз нямам проблеми, живея в града, градинката ми тук ме интересува. Има едни местни бизнесмени, предлагам им да вземат сградата на социалния дом, да направят една детска градина за стари хора, да не тежим на децата..."
, предлагат хората.  



СнимкаКметски наместник на Чичил е Пенко Илиев, който и досега е бил кмет на селото, с малко прекъсване. Спомня си броя на жителите през 2003 година, когато станал кмет, били 128. 14 години по-късно бройката на жителите се е стопила до едва 40. Работел и магазинът. И сега сградата, стопанисвана от Наркооп стои, но безстопанствена, с пропаднал покрив.
За селото си казва, че е много красиво и китно, но неоткрито от външни хора. Имоти за закупуване не се търсят. Единственият чужденец тук бил англичанин, който купил къща, започнал ремонт, но заминал и така и не се върнал повече.
За малкото останали хора кметът полага истински грижи- снабдител, пощальон, плаща сметки, доставя лекарства. Кметът се шегува, че му остава и поп да стане, за да завърши цикъла на обслужването.

"Лекарско обслужване няма, ходят в Кула, които могат. Който не може- аз го карам. Хубаво ни е селото, лошото е, че хора няма. Имоти има, цените са ниски, но само питат. Между 2000 до 5000-6000 лева имот. Търсим си хора..."

Някога в Чичил имало Социален дом. Затворил врати през 1999 година и оттогава селото започнало да замира. Живот на доизживяване- така го оприличи кметският наместник Пенко Илиев.
 
СнимкаНавремето в Чичил били над 1300 души. В къщите живеели по три поколения, работело и училището, в което децата учели до второ отделение. Това си спомня една от най-възрастните жителки на селото. Баба Гена Лилова е родена през 1924 година и е завършила втори клас в чичилското училище.

"Работа, покрай децата, черги да тъчеш, по нивите, мъка е било. Но работеше училището, до втори клас. Ние бяхме по земеделието, учените от селото бяха двама-трима само", каза стрина Гена, както се представи.

Иначе, ежегодният събор в Чичил се провежда на 4 и 5 август, и е известен още като Мария. На този събор се събират стари и млади, а единствената музика, която свири е духовата. Традицията се спазва и днес.

Още за Чичил може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00