Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбата срещу комарите- тук-там в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Започва сезонът на комарите. Готови ли са крайдунавските общини да преборят кръвосмучещите насекоми или разходките на открито ще бъдат истинско изпитание за малки и големи, проверихме в "Посоките на делника".

Комарите са един от най-опасните видове насекоми. Освен неприятни и дразнещи, ухапванията от тях носят потенциален риск от заразяване с различни видове вируси и паразити, които могат да причинят много сериозни и животозастрашаващи заболявания.

Хората от Северозападна България, живеещи край река Дунав или друг воден обект, са добре запознати с дразнещите насекоми. Тази година заради по-ниските температури през април разрастването на популацията им закъсня, но със затоплянето на времето слушатели на Радио ВИДИН сигнализираха, че вече са станали жертва на първите за 2017-а ухапвания:

"Да, комарите вече нападат. А е пълно и с едни огромни насекоми подобни на комарите. Струва ми се, че и тази година ще сме "на решето" цяло лято... Време е да пръскат и за комари, че вече доста ги има... Комарите са вече с размер на мухи и ако не се вземат мерки, скоро ще ни пренасят на румънския бряг!"

За разлика от някои предишни години, сега Община Видин обяви навреме обществената поръчка за пръскането срещу комари. Заделени са необходимите средства, процедурата е завършила и "Дезинфекционна станция"- Видин има готовност да започне обработките. Появилите се вече комари са миналогодишни- презимували тук, а заради ниската температура на водата около Дунав, все още няма новоизлюпили се насекоми.

Снимка"Обработките ще започнат всеки момент. Зависими сме от климатичните условия. Проверяваме ежеседмично ларвацията в биотопите. Хубавото е, че нивото на подпочвените води в момента е доста ниско. Първата ни планова мащабна обработка на град Видин може би ще бъде през следващата седмица. По договор са заложени, в зависимост от популацията на комарите, 6-7 броя аерозолни обработки срещу възрастни насекоми и 3-4 броя ларвицидни обработки. Имаме готовност и ще се действа според ситуацията", обясни Пролетка Нинкова, управител на Дезинфекционната станция във Видин.

В оряховското село Долни Вадин все още не са започнали обработките, съобщи Анелия Спасова, секретар на местното читалище. Но тази година в община Оряхово може въобще да няма, защото местният бюджет не може да си го позволи. Единственото спасение е да бъдат отпуснати средства от държавата, обясни кметът на Общината Росен Добрев:

"Никога не сме имали възможност със собствени средства да се борим срещу комарите. Това е изключително скъпо мероприятие. Винаги са ни отпускали средства- от Комисията по бедствия и аварии, например, но други варианти няма. Проблемът ни е огромен."

Преди години пръскането срещу комари беше държавно задължение и се извършваше от бившите ХЕИ по места, но в началото на демокрацията тази грижа отпадна. В определен период правителството отпускаше чрез различни фондове средства на най-застрашените от комари селища, но понастоящем всяка община се справя с проблема както и доколкото може.

Във видинската община Брегово, която граничи с две реки- Тимок и Дунав, и в която проблемът с популацията на комари е сериозен, също няма средства за обработки. Разчита се на държавна помощ, но засега няма индикации такава да бъде получена, каза пред Елиза Борисова кметът Милчо Лалов:

"Това е голям проблем, който засяга Бреговска община. Във времето назад предоставяха целеви средства от републиканския бюджет, наемахме специализирана фирма, която извършваше това третиране в продължение на няколко месеца. Една година тези средства се предоставиха на Областна администрация, която не съумя да проведе процедурата по Закона за обществените поръчки и това третиране пропадна. От няколко години насам такива целеви средства не се предоставят и не се извършва такова третиране. Със средства от общинския бюджет е невъзможно да се води борба срещу тези насекоми, защото бюджетът е крайно недостатъчен. Надявам се, че ще се предприемат мерки от съответните държавни институции, за да може този проблем да бъде решен сега, защото след някой друг ден вече ще стане късно."

СнимкаВ община Лом тази година са предвидени средства от местния бюджет за обработка срещу комари. Обществената поръчка бе обявена в края на месец март, като предвижда три ларвицидни и три имагицидни обработки през пролетно-летния сезон с топъл аерозол, който да действа и срещу популацията на тигров комар. Предвидените за пръскане площи са в град Лом, заблатените местности около града и селата Добри дол, Орсоя, Сливата, Долно Линево, Ковачица, Станево, Замфир, Трайково и Сталийска махала. Прогнозната стойност на поръчката е 30 000 лева. Междувременно стана ясно, че ще започне и третиране на зелените площи срещу кърлежи.

В Козлодуй вече са избрали фирма, която освен наземна ще извърши и въздушна обработка срещу комари. Очаква се, че Общината ще осигури спокойствие от кръвосмучещите насекоми на хората, които ще се включат в Ботевите празници.

"Проведохме процедура за избор на изпълнител, който да започне да пръска въздушно и наземно. Смятаме около 15 май да направим едно въздушно и едно наземно обработване. Имаме вече опит и се стараем да "тичаме преди вятъра". Заделени са средства в бюджета за тази дейност", обясни заместник-кметът на Община Козлодуй Юрик Мартинов.

СнимкаСрещу ухапвания от комари можем и сами да си помогнем. Репелентите са много ефикасен начин за предпазване. Те обикновено отделят миризма, която е изключително отблъскваща за комарите и това ги държи на разстояние. Добро решение за предпазване у дома е поставянето на предпазни мрежи по прозорците и електронни уреди против насекоми. Специалистите препоръчват още, ако се наложи да сме сред природата привечер, вечер или сутрин, когато комарите са най-активни, да сме облечени с две памучни блузи, защото комарите не могат да пробият два слоя. Най-ефикасният метод обаче си остава редовното и качествено пръскане с препарати от специализирана фирма.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56