Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За семейните ценности в Деня на семейството

Снимка: Личен архив

На 15 май отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от ООН и се чества от 1994 година насам. Датата се отбелязва, за да привлече общественото внимание към редица проблеми в семейството.

За видинчани семейството е всичко:

"Семейството е най- ценното нещо. По принцип съм в чужбина, 15 години за мен семейството е било това. Мен ме тегли да се прибера, искам да съм при внуците си, искам да съм при синовете си. Как да го направя? Тук няма работа, пак трябва да тръгна нанякъде. Аз имам много колежки в Италия, жени. Мъжът е тука, тя е там. Това е мъка... Живътът на човека е семейството. Всеки човек прави нещо за семейството си. Младите се сблъскват с безработицата, особено тук в нашия край. Безработицата води до безпаричие и младите заминават, за съжаление... Семейството е много нещо. Само че не за младото поколение, а за по- възрастните. Защото ние правим по 50 години брак, а сега 10 години и е много на младите. Разделят се, те не сключват брак, за да се развеждат. Всеки има работа и не иска да е подвластен на никой. Аз понеже съм от старото поколение, ние сме свикнали по друг начин- семейство, деца, жертва за деца. А сега всеки иска да си живее живота. И е така, защото е един живот и трябва да се живее..."

Диана Василева е от голямо и задружно семейство- събират се заедно на празници, пък и спонтанно- в делниците.

Снимка"Имаме две момичета. Отделно имаме братя, сестри , свекърви. За нас най- важно е да прекарваме повече време заедно, тък като много сме ангажирани служебно всички. Гледаме всеки празник да сме заедно. За моя радост, много добре се разбираме. Обичаме всички много да пътуваме и така се забавляваме", казва Диана Василева.

Семейството обича да си прави изненади и когато се събират, всеки носи нещо домашно приготвено. В подготовката за празниците се включват всички. Компромиси, разбирателство, търпение, са в основата на здравото семейство.

"Ценностите да се запазят, традициите на празниците, да отделят повече време да прекарват заедно, да говорят родителите с децата си, да се общува помежду си, защото много от проблеми оттам идват- че не се разговаря. Много е важно да намираме и ние повече време за нашите родители, както и за децата ни", това, казва Диана Василева, предават по- големите на по- малките от семейството.

"Задно сме, защото ни е хубаво, защото има какво да си кажем, защото има разбирателство, няма дразги между децата, на всеки се уважава мнението, на всеки се обръща внимание. И така без повод се събираме, всички идват. Трябва на всеки да се обръща внимание и на всеки трябва малко дребно жестче, добра дума. Ние- възрастното поколение сме малко по- загрижени, по- амбицирани да се постигат резултати и успехи в живота. Аз бях казала "Докато не завършите висше образование, просто няма да ви оставя. И съм учила с тия деца и с внуците", сподели свекървата Зоя Василева.

От какво боледува днешното семейство и има ли рецепта за оздравяване?

"От липса на време най-вече, не на пари и недостатъчна загриженост за малките. Първата ми дума с внуците е "Изпитваха ли ви, какво има да учите, нещо трябва ли да покажа". Тези въпроси трудно се задават от родителите- връхлитайки вкъщи майката започва да готви, бащата нещо друго да прави, просто нямат време. Липсата на време е в основата."

СнимкаВ историята на човечеството винаги са се ценили семейните отношения. Международният ден на семейството се отбелязва по инициатива на ООН от 23 години. Още една дата има в календара, на която честваме празника на семейството- на 21 ноември, когато се отбелязва Денят на християнското семейство. Това е празникът на въвеждането на божията майка в храма и този празник се празнува още от първите векове.

"За православния християнин винаги семейството е било ценност. Когато има семейство, мъжът и жената са едно цяло. Всякакъв опит да бъде разкъсана тази семейна цялост води до там, че резултатът от този семеен живот- т.е. децата, стават като че ли недостатъчно пълноценни личности. Защото едно дете, което не е израсло в семейство, в което има достатъчно любов, в семейство, в което няма достатъчно разбирателство, в семейство, в което има гняв, присъства повече алкохолът, грубите думи, тогава това дете расте с духовните проблеми и с тягост в сърцето си и в живота си. Ставайки личност, тези липси на семейния живот, тези недостатъци, те оказват влияние. Още нашият спасител Исус Христос казва: "Ще остави човек майка си и баща си и ще се прилепи към жена си. И ще бъдат двамата една плът". Това е един модел, който много преди идването на Исус Христос се е следвал, защото това е заложено в човека", каза архимандрит Самуил.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00