Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник в Белоградчик

Снимка: Радио ВИДИН

Дните от 29 юни до 2 юли отново ще съберат в града под скалите гости, близки и роднини, жители на региона, за да се потопят във веселата атмосфера на 112-ото издание на Белоградчишкия панаир. На днешния ден, когато православната църква слави светите първовърховни апостоли Петър и Павел, с Празнична литургия в храма „Свети великомъченик Георги Победоносец”, която ще започне в 09.00 ч., ще започнат тържествата за отбелязване празника на Белоградчик. Денят не е избран случайно - Петър на гръцки означава „камък”. А какъв по-подходящ патрон би могло да има за града на фантастичните скали. В 12.00 ч. ще се състои церемонията по откриването на възпоменателната плоча в чест на Киро Панов, в чиято къща се помещава Историческият музей. Идеята е на неговите наследници- инж. Огнян Винаров, Мария Винарова и Николай Винаров. В 16.30 часа духовата музика с диригент Ангел Джунински ще засвири на площад „Възраждане”, за да прикани жителите и гостите на града на празничното тържество. То ще започне от 17.00 ч. в салона на Народно читалище „Развитие 1893 г.”. На него са поканени да присъстват удостоените със званието „Почетен гражданин”, изтъкнати белоградчичани, политици, народни представители, кметове на съседни общини, гости и жители на града. На тържеството ще бъдат връчени дипломите на абитуриентите, завършили основното си образование с отличен успех. За принос в областта на спорта, културата и социалния живот на града кметът на община Белоградчик Борис Николов ще връчи почетни грамоти. Ще бъде прожектиран и документален филм за социалния, културен и спортен живот на града, както и постигнатото през изминалата година. След това присъстващите ще се насладят и на богата концертна програма. В нея ще вземат участие децата от Школата по народни танци и Клуб „Аеробика” към Детски комплекс, Клубът по спортни танци към Младежкия дом и Мъжки камерен хор „Белоградчик” към НЧ „Развитие 1893 г.”. 

Местността, в която се провежда панаирът, е наречена на него - „Панаирището”. Разположена под центъра на града, сред скалите. На огромната поляна от край време се е люлеело пъстро хоро, събрало жителите на града и околните села. Но както разказват свидетели, през 1923-1924 г., докато се вие хорото на сянка край гората, певец реди новела за трагична случка в съседно село. А в спомените си Райна Кацарова - Кудова е отбелязала как се променя обликът на панаира. Постепенно облечените в селски носии хора оредяват и през 1947 г. все повече са с нови, модерни за времето си дрехи. 

И днес панаирът си остава най-чаканото и многолюдно събитие не само за хората от Белоградчик, но и от съседните села. Разликата е, че я няма спонтанната музика. Но духът на празника е все така жив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 16 юли 2024 година

Оранжев код за високи  температури  е обявен за четвърти пореден ден в Северозапада. Горещата вълна щ е се задържи още няколко дни и е много рискова за човешкото здраве. Това каза Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи и един от авторите на платформата „Климатека”, като допълни, че най-вероятно утре ще бъде най-горещият..

публикувано на 16.07.24 в 18:05

Изтича срок за кандидатстване за помощни средства

17 юли е крайният срок, в който хора с увреждания могат да кандидатстват за осигуряването на високотехнологични помощни средства . 23 са подадените заявления до сега в област Видин , съобщи директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Венцислав Боянов : "Тези средства се осигуряват по проект "Предоставяне на помощни средства за хора с..

публикувано на 16.07.24 в 17:13

платена публикация
Как да преборим умората и да повишим енергията си с витамин В-комплекс, витамин В 12 и желязо

Умората може да бъде сериозен проблем, който засяга качеството на живота ни и нашата продуктивност. Независимо дали умората е резултат от натоварен график, стрес или недостатъчно хранене, тя може да бъде преодоляна чрез правилния прием на хранителни добавки. Витамините B-комплекс, витамин B12 и желязото са ключови за повишаване на енергията и борба с..

публикувано на 16.07.24 в 16:47
Кметът на община Монтана Златко Живков (вляво) и Емил Иванов, управител на Общинско предприятие „Градска мобилност“

Зелена зона за паркиране действа в Монтана

С 338 места разполага новата зелена зона за паркиране в центъра на Монтана , която вече действа, съобщават от Общината. По 1 лев на час е таксата за паркиране на пет паркинга и осем участъци от улици в обхвата на зелената зона. Това са паркингите на ЖП гара Монтана, на Битов комбинат, на гимназията (ул. „Иван Аврамов“), пред ДЗИ на..

публикувано на 16.07.24 в 16:20

Скъсан далекопровод спря тока на половин Монтана

Скъсан далекопровод, над 20 киловолта, остави част от Монтана без ток. Близо 2 часа нямаше захранване.  Към 13:00 часа токът в централната градска част на Монтана изгасна. Почти половината от жителите на областния център останаха без електричество. Към 15:00 часа захранването бе възстановено, каза областният управител Калин Хайтов :..

публикувано на 16.07.24 в 16:18

Инспекцията по труда във Видин: Няма сигнали за работа при високи температури

Контролните органи на Инспекцията по труда продължават да следят за спазване на разпоредбите за осигуряване на необходимите изисквания за работа през лятото . Към момента няма постъпили сигнали за работодатели от Видинско, които не са осигурили минималните изисквания за микроклимата, каза директорът на Инспекцията по труда във Видин Надежда..

публикувано на 16.07.24 в 15:55

Организации дариха тон и половина картофи за жители на община Мездра

Тон и половина картофи получи като дарение социалната дирекция в Община Мездра.  Фондация Адра България, с подкрепата на Гората.Бг и производствената база на известна българска верига за бързо хранене в село Цалапица доставиха 1500 кг картофи на социална дирекция в Община Мездра. Десетки хора от уязвими групи ще бъдат подкрепени, коментира Мариан..

публикувано на 16.07.24 в 15:30