Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Основателен ли е протестът на полицаите?!

Снимка: БГНЕС
Ден преди професионалния празник на полицията, в "Посоките на делника" говорим по темата, основателен ли е протестът на полицаите. Гост в студиото е Емилиян Недялков, председател на видинското синдикално дружество. Гледната точка е на бивши заместник вътрешен министър и заместник директор на полиция.

Националният полицейски протест е на 5 юли от 11 ч. на площад "Народно събрание" в столицата. На протест за по-високи заплати не излизат само полицаите, излизат и пожарникарите, спасителите и хората, работещи на трудови правоотношения. Излизат и държавните служители- институтите и Академията на МВР.

"Между 80 и 100 души от видинския регион ще се включат в полицейския протест. Увеличаване на заплатите- това ни е първото, бих казал, категорично искане, за което излизаме на протест. Категорично без да поставяме нищо друго и това е, защото нещата са стигнали до крайната си точка и е много трудно да се продължи по този начин. За нас министърът е политическо лице и за да има една такава мярка- по-високи заплати, трябва да има политическа воля. В последните години такава политическа воля определено няма. От 1997 година насам нещата в МВР вървят все по-зле и по-зле. От 2009 година досега имаме две увеличения на заплатите- общо с 15.5%. За това време, средният осигурителен доход, който пряко влияе върху размера на пенсиите на всеки един полицай и военнослужещ се е увеличил с 50%. Съответно, всеки един оттук нататък пенсиониращ се полицай, макар и вече на 55 години, неговата пенсия съпоставимо с други колеги, които са се пенсионирали преди това със същия стаж, ще бъде по-ниска. По отношение на униформите- наистина полицаите ги купуват с лични средства. Проблемите с облеклото са от 2011 година. Не може да се каже, че не са получавани изобщо. Има хора, които са получавали, но не са могли да си изпълнят лимитите, които са за всяка една година. Аз, като цивилен служител, всяка година си получавам моя лимит, за да си купувам дрехи, с които да ходя на работа и аз си решавам как да ги използвам. Проблемът е, че обществените поръчки, които се обявяват, не се изпълняват в цялост", заяви председателят на видинското синдикално дружество Емилиян Недялков.

"Полицейските протести са справедливи, те са откровени и отговорни бих казал. Анализирайки ги в дълбочина, те са протест с грижа за хората, защото ние забравяме, че всъщност полицаите са част от нашето общество. Обществото им е длъжник, защото през последните години техните проблеми бяха загърбени, изоставени и те се натрупаха така, че, за съжаление, ескалираха и се стига до тези протести, които на мен лично, като гражданин, ми е неудобно, че се получават. На мен ми се иска това да се случи на масата на преговорите! Оставам с впечатление, че от страна на ръководството на МВР няма чуваемост, няма този диалог, който всички желаем. Дано всичко завърши на масата на преговорите", коментира Явор Хайтов- заместник на вътрешния министър Емануил Йорданов във втория кабинет "Костов" от квотата на БЗНС-Народен съюз, във връзка с горещата тема- полицейските протести.

"Протестът не е само основателен, той е твърде закъснял. Полицаите са безкрайно търпеливи, тъй като аз си спомням, до 1990 година включително, трудът на полицаите беше оценяван адекватно. Днес обаче не е така, не е нормално един полицай да получава 600-700 лв. заплата, което е около пет пъти по-малко от това, което получават магистратите в съдебната система. Полицаите заслужават подкрепа", е гледната точка на Борислав Василев, бивш заместник директор на видинската полиция.

Реформите са нещо просто. Трябва само да поискаш и може много да се постигне!!!

Още по темата за предстоящия полицейски протест и подкрепят ли го видинчани, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47