Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За боновите книжки и финансовата грамотност

Какво се случва с акциите, които близо 3 милиона българи придобиха преди 20 години чрез бонови книжки? Как да проверим кой холдинг ги управлява и можем ли да спечелим от тях? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Голяма чacт oт бългapcкoтo нaceлeниe пoмни т.нap. мacoвa пpивaтизaция от преди точно 20 години, когато бяха раздадени бонови книжки на близо 3 милиона българи. Част от хората бързо ги продадоха, но други все още си ги пазят.

"Имах бонова книжка, но я продадох... Не знам дали ми е останала боновата книжка... Въобще не съм имала бонова книжка... Мисля, че имах бонова книжка, но не си спомням какво направих с нея... Имам все още бонова книжка... Продадохме ги още тогава, за да вземем бързо парите... Имам, не съм я продала, но не зная къде е... Разбрах, че мога да взема пари, но трябвало да се прави справка в София...", казват видинчани.

В своя форум интернет порталът "Моите пари.БГ" стартира кампания за събиране на информация колко струват акциите ни от масовата приватизация и какви дивиденти са обявени за получаване. В раздържавяването взеха участие 81 приватизационни фонда, а "спящите акции", непотърсени до този момент, са за около 3 милиарда лева, изчисляват от "Моите пари". В България има над 2,5 милиона собственици на акции от масовата приватизация, като общата пазарна стойност на тези "спящи акции" е доста сериозна, отбеляза Десислава Николова, част от екипа на "Моите пари":

"Могат да бъдат споделяни всякакъв ценен опит, най-вече по отношение текуща цена на акция, кога за последно дружеството е изплащало дивидент, какъв е бил размерът на дивидента, актуални адреси на дружеството. Целта на тази кампания е да събуди, ако мога така да се изразя, тези неактивни хора, които не са потърсили своето имущество, защото боновата книжка е актив. Тя цели именно това- хората да станат малко по-активни, да се поинтересуват в кои фондове колко акции имат, какви са техните дялове, каква е тяхната пазарна стойност на акция в момента, съответно на дружеството, в което имат участие, дали са получавани и изплащани дивиденти през последните години. Считаме, че именно фактът, че една такава справка струва пари - между 10 и 15 лева, това в някаква степен спира хората да се интересуват, но реално се оказва, че си заслужава. Има такива фондове, които са печеливши. Не всичко е загубено."

Cлeд пpиключвaнeтo нa пpивaтизaциятa, пpивaтизaциoннитe фoндoвe, кoитo ycпяxa дa oцeлeят, пpoдължиxa cъщecтвyвaнeтo cи. Te oбaчe вече нe ca c пoзнaтитe oт вpeмeтo нa пpивaтизaциятa имeнa. Bcички пpивaтизaциoнни фoндoвe ca пpeимeнyвaни и пpeoбpaзyвaни в xoлдинги. Toвa e нaй-вaжнoтo, кoeтo тpябвa дa знae вceки yчacтник в пpивaтизaциятa. Koгaтo тъpcи cвoя фoнд, тoй тpябвa дa ce пoинтepecyвa кaк ce e пpeoбpaзyвaл тoй. Единственият начин да проверим дали притежаваме акции от масовата приватизация е чрез инвестиционен посредник, защото тези компании имат възможност да направят справката в Централния депозитар, където се съхранява цялата информация. Проблемът е, че инвестиционни посредници няма във всички части на страната, повечето са в столицата. Някои банки също предлагат тази услуга.  

За да се направи справка чрез инвестиционен посредник, трябва да представим лична карта и евентуално удостоверение за наследник. Не само справката, но и всяка допълнителна услуга от инвестиционния посредник се заплаща. Много хора, които имат акции, обаче може да не успеят да ги продадат с печалба, тъй като парите, които трябва да бъдат заплатени на финансовия посредник, може да надвишат това, което ще бъде получено от тях.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00