Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земе(вла)делие по български

Снимка: Радио ВИДИН

Възможно ли е да ти откраднат земеделската земя? Оказва се, че в България дори и това е възможно. През последния месец собственици и арендатори в Северозапада разбраха, че без да са давали съгласие, земите им са отдадени на други фирми, които твърдят, че операцията е напълно законна.

Проблемът възниква след направена промяна в Закона за арендата в земеделието в последния ден от работата на 43-ото Народно събрание. С нея отпада изискването за представяне на скица за имотите при регистрирането на договор за аренда в Агенцията по вписванията.

Възможността за опитите за измами става и заради промени в законодателството, направени наскоро от Народното събрание, преди лятната ваканция. Лица, които не са собственици на земеделски земи, сключват договори за наем, обичайно със свързано лице. След като бъде изготвен такъв договор, наемодателят и наемателят отиват при нотариус, който заверява този договор без проверка на съдържанието и собствеността, след това този договор се вписва в службата по вписванията, следва регистрация, която дава право на субсидии, а и възможност да претендират за реколтата, която някой друг вече е отгледал. Оказа се, че от тази схема са пострадали стотици собственици и ползватели на земи от Северозапада, а във Вълчедръм излязоха на протест.

"Хората са притеснени, тъй като става дума за 5000 декара земя", каза кметът на община Вълчедръм Иван Барзин.

СнимкаОмбудсманът Мая Манолова внесе в парламента промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Закона за арендата в земеделието. Повод за новите текстове са именно десетките жалби на земеделски производители и собственици на земя от цялата страна, в които сезират за опити за злоупотреби и порочни схеми на отдаване под наем на плодородни имоти, без тяхното знание и съгласие. Заради измамната практика, която засегна цяла Северозападна България, представители на институциите се срещнаха на място с пострадали в Монтанско.

Една от предлаганите от омбудсмана промени в Закона, е да се въведе изрично изискване договорите за наем и аренда на земеделска земя да се сключват само от собствениците на имоти. Освен това, нотариусът да проверява собствеността при сключването на договорите за наем и за аренда и да се представят скици при вписване на договорите за наем и аренда. Вече сключени договори от несобственици да могат да се потвърдят в едномесечен срок само от собствениците с нотариално заверена декларация.

Проблемът с вратичката в законодателството стигна и до Народното събрание. Депутатите от опозицията Светла Бъчварова и Георги Гьоков поставиха актуален въпрос на министъра на земеделието Румен Порожанов относно политиката на ръководеното от него министерство за създаване на ред в договорите за наем и аренда.

Снимка"Още при първите заявления за вписване пуснахме още същия ден указания към нашите областни земеделски служби да се изискват допълнителни документи от собствениците за това по какъв начин е предоставена земята и не е вписан нито един от тези договори. 79 бяха изпратените сигнали до прокуратурата. Темата беше използвана, защото имаше отворени вратички в законодателството. В момента и ние подготвяме допълнения и изменения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и в Закона за арендата, които ще бъдат предложени по по-бърза процедура на вниманието на комисията по земеделие и храни", отговори министърът.

Освен това стана ясно, че са събрани необходимите 61 подписа на депутати за иницииране на дебат в пленарна зала за създаването на ред в поземлените отношения. Той бе насрочен за петък, 15 септември, а вносителите обявиха, че се надяват да се получи конструктивен дебат, който да доведе до конкретни решения по проблемите на всички българи, които са собственици на земеделски земи и са принудени да ги отдават под аренда. Омбудсманът Мая Манолова пък настоява законодателните промени да бъдат направени още в рамките на този месец, преди да започне новата аграрна година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00