Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са училищата за отоплителния сезон

Снимка: Радио ВИДИН
Есенната ваканция на учениците приключи. Дали се върнаха в отоплени класни стаи?


"Учи в "Цар Симеон Велики". При тях е топло, климатици имат и е топличко... В училище "Иван Вазов" учи. Там е топличко. Мисля, че нямат проблеми с отоплението... Аз съм от "Михалаки Георгиев". Не е отоплено. С парно е. Не е студено... Аз съм от ТМТ-то. Все още не отопляват. Не е студено... От Математическата гимназия сме и все още не отопляват. Миналата година някъде ноември пуснаха отоплението, като захладня...", казаха ученици и родители през есенната ваканция /от 1 до 5 ноември - бел. авт./.

Родителите могат да не се притесняват топли ли са стаите в детските градини, в които децата са от сутрин до вечер, защото навсякъде отоплението се пуска. Според изискванията, температурата в стаите трябва да е най- малко 18 градуса, но обикновено е по- висока.

Снимка"Доколкото знам, всички колеги вече в детските градини във Видин имат сключени договори за доставка на гориво, включително и детска градина "Зорница", така че всички родители могат да бъдат спокойни. Преценката кога да се пусне парното за децата е на директора и това се определя от температурите, които са в стаите", каза пред Анжела Каменова директорът на детска градина "Зорница" Светлана Петкова.

От една година детските градини в град Видин са на делегиран бюджет и всеки директор поема отговорността за отоплението и осигуряването на гориво през зимния сезон.

СнимкаТемпературата в класните стаи във видинското училище "Цар Симеон Велики" е 24 градуса, защото децата трябва да се чувстват комфортно, обясни директорът Венцислав Станев. Учебното заведение спечели европейско финансиране и с част от средствата предстои да бъде подменена дограмата, покривните конструкции. Училището ще премине и на друг вид отопление- на газ.

"Първо, ние имаме климатици във всички учебни помещения, което в ноември месец предполагам ще бъде абсолютно достатъчно да поддържаме комфортна температура в класните помещения. След това има достатъчно гориво, с което, според мен, можем да изкараме поне до края на януари. Всичко е със собствени средства от делегираните бюджети. Успяваме да се справим с всички предизвикателства. Към днешна дата нямаме никакви проблеми, не мисля, че ще имаме някакъв проблем", каза директорът Венцислав Станев.

Климатиците през зимата не се спират. Когато е много студено, парното се пуска допълнително.

Потърсихме пресцентъра на Община Видин с молба за интервю по темата за готовността на училищата и детските градини за отоплителния сезон. Към момента нямаме отговор. Тази есен трябваше да се ремонтира сградата на ученическото общежитие, младежкият учебен център, покриви на училища, да се направят ремонти на отоплителната инсталация на езиковата гимназия и гимназията по селско стопанство в град Дунавци.

СнимкаТри са училищата в община Ружинци- в селата Ружинци, Дреновец и Бело поле. Средното училище "Никола Й. Вапцаров" в общинския център е с професионални паралелки от 5 до 12 клас- монтьор на селскостопанска техника. Отоплението е започнало преди повече от 2 седмици. Училището се отоплява с въглища.

"Годишно около 60 тона въглища подсигуряваме. Парната инсталация работи. Лятото са извършени и частични ремонти на нея. Преди една година и повече сменихме котела. Няма проблеми, всичко е наред. Средствата са от делегирания бюджет", каза директорът на СУ "Никола Й. Вапцаров" Милен Михайлов.

Училището е със стара дограма и за подмяната ѝ разчита на Общината- да участва с проект и заедно с Общинския съвет да вземе решение за саниране на сградата.

СнимкаПроверихме и в училището в село Раковица, община Макреш как ще се отопляват през зимата. Там се обучават деца и от съседните села, има и общежитие. Отоплението е с печки на твърдо гориво, дървата вече са закупени.

"Училището е готово за зимния сезон. Закупени са 70 кубика дърва, тъй като ние сме на печки с твърдо гориво. Нацепени, прибрани, готови. Същото важи и за общежитието. Даже палим печки на децата. Дървата ще стигнат. Колко дърва ще са необходими зависи от сезона. Това е предимството на дървата- няма случай да не сме достигнали температурите, даже децата по някой път са по къс ръкав", обясни директорът на ОУ "Христо Ботев" Борислав Тодоров.

Средствата са от делегирания бюджет. Печките се палят от хигиенист и от още един човек, отпуснат от  Бюрото по труда.

В област Видин училищата са 34. 14 от тях са във Видин и още 20 училища има в населени места от областта. От Регионалното управление на образованието в момента събират информация за готовността на учебните заведения за отопление през зимата, след което ще можем и да коментираме темата с началника Веселка Асенова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03